• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за дърводелството
pvk1967 - специалист
Искаше ми се някой да даде акъл за някакви други специализирани резци освен тези на BUTGET,които ползвам в момента!? Режат добре фурнира, ама бързо се затъпяват...!Не че много съм преработил, но това ме дразни, защото мине се не мине някой месец и давай до Плевен в Практикер на пазар!
veso69 - напреднал
pvk1967 написа:
Искаше ми се някой да даде акъл за някакви други специализирани резци освен тези на BUTGET,които ползвам в момента!? Режат добре фурнира, ама бързо се затъпяват...!Не че много съм преработил, но това ме дразни, защото мине се не мине някой месец и давай до Плевен в Практикер на пазар!
Бързото затъпяване се дължи на подложката под фурнира.Обикновено тя е по-твърда и затъпява върха на резеца.Както е казано :няма две добри.Иначе тези резци не са никак лоши.Аз работя само с тях и съм доволен,независимо от честата смяна-не повече от 5-6 картини на комплект.
veso69 - напреднал
Напоследък не виждам активност във форума и за това качвам нещо ново.Очаквам идеи за тази нова тема "История на Бялгария".Качествени снимки на исторически обекти в България.(Например Царевец,Мадарски конник и т. н.)

Прикачен файл

IMG0146A.jpg
veso69 - напреднал
Хубав фурнир предлага "ALFA WOOD" България.Това е около Варна- Долни чифлик.
vvg - специалист
pvk1967 написа:
Хора, прегледах два пъти темите и не намерих нищо свързано с интарзията като цяло!?Може би известна връзка има темата за копирния трион, но все пак!?Нека да видим какво ще излезе: ИНТАРЗИЯ!
Привет на всички!
Хубава тема,но някой може ли да помогне,като каже къде да намеря дърводелски лепенки-тези книжните,дето се плюнчат и подлепват парченцата фурнир когато се прави интарзия/и не само/? :?:
Благодаря предварително!
pvk1967 - специалист
Добре де, колега, защо не си купиш обикновено хартиено тиксо? Върши идеална работа, а и не е скъпо!
vvg - специалист
pvk1967 написа:
Добре де, колега, защо не си купиш обикновено хартиено тиксо? Върши идеална работа, а и не е скъпо!
Благодаря за съвета,колега,това е спасителния вариант,за бойна готовност.С питане намерих фирма,която все още предлага лепенките.Тел.е 029311700.За 5 ролки по 400 м+доставката-около 46 лв.
Обикновеното хартиено тиксо не става за тази работа.Т.е.,става ама не съвсем.С хартиените лепенки нещата са така-плюнчиш/мокриш/-както решиш,лепилото полепва по фурнирчетата.При шлайфането финния прах и лепилото се НАБИВАТ във фугите .Като си погледнеш интарзията те кефи щото е изрязана перфектно,всичко е гладко и НЯМА ДУПЧИЦИ!
Другото,заради което книжното тиксо не става е,че ако дълго време си правиш картината,от тиксото лепилото не се знае как ще реагира на атмосферата и как ще потече.Преди време работих плот за маса,отне ми 11 месеца с ,по 2-3 часа на ден ,с месец и половина почивка.Е,аз не съм готов да съсипя такъв труд с измислени книжни тикса/не е заяждане/
На всички творящи :drinkers:
pvk1967 - специалист
Първо е въпрос на личен избор с какви инструменти и материали ще работиш: дали ще ги намериш и дали можеш да си ги позволиш, а след това идва изработените с времето собствени стил и техника на работа!?
vvg - специалист
pvk1967 написа:
Първо е въпрос на личен избор с какви инструменти и материали ще работиш: дали ще ги намериш и дали можеш да си ги позволиш, а след това идва изработените с времето собствени стил и техника на работа!?
Обсъдих нещата такива,каквито са при мен,дадох тел.за интересуващите се,изказах мнението си,без да го НАЛАГАМ защо об.книжно тиксо не е за тази работа/според мен/...все пак сме форум,нали...
vvg - специалист
pvk1967 написа:
Искаше ми се някой да даде акъл за някакви други специализирани резци освен тези на BUTGET,които ползвам в момента!? Режат добре фурнира, ама бързо се затъпяват...!Не че много съм преработил, но това ме дразни, защото мине се не мине някой месец и давай до Плевен в Практикер на пазар!

Бързото затъпяване се дължи на подложката под фурнира.Обикновено тя е по-твърда и затъпява върха на резеца.Както е казано :няма две добри.Иначе тези резци не са никак лоши.Аз работя само с тях и съм доволен,независимо от честата смяна-не повече от 5-6 картини на комплект.

Здравейте,колеги!
На на въпроса за резците-аз си режа с направени от механична ножовка 3 резеца и винаги имам до мен шкурка 280-320,като се позахабят,заточвам-като бръснарите едно време,дето точеха бръсначите на едни каиши/за тези които си го спомнят/и си продължавам....Доволен съм...
Затъпяването на резеца е не толкова от твърдата подложка,а от това,че фурнирите са пореста материя,и много често,там където няма дървесина,в порите има соли,които са твърди.Важи особено за по-екзотичните дървесини-махагон,да речем.Солите са твърди,дървесината мека-това подлага резеца на УДАРНИ натоварвания.Подходящи са ножове за абрихт или щрайхмус/май така се казваше/,ама няма идея къде могат да се намерят...Добра работа върши и листът за механична ножовка,но да е руска,че е по здрава и устойчива и малко прецизна работа,за да се направи.Ако няма шлайфист,на шмиргела,но внимателно,да не се прегрее и посинее,и задължително режещата част н резеца се избира от страната на зъбите на листа.Успех!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "ИНТАРЗИЯ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: