• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за дърводелството
pvk1967 - специалист
Наистина, две добри няма! Колега нали се сещаш, че колкото е по фино срязването е най-добре...!? А това с домашно правен резец май трудно ще се постигне!?
vvg - специалист
pvk1967 написа:
Наистина, две добри няма! Колега нали се сещаш, че колкото е по фино срязването е най-добре...!? А това с домашно правен резец май трудно ще се постигне!?
Въпрос на мотивация!Трудното е да си го направиш,но като намериш шлайф машина и шлайфист,който си разбира от работата,за малко пари ще имаш 3-4 резеца,с които ще откараш с години/и малко шкурка де,да ги тръкваш от времена време/.Колкото до мотивацията,ще ти кажа,че първия ми резец си го направих на ръка,от джобно ножче с две остриета,по-малкото го заточих НА РЪКА НА ШКУРКА и стана много сполучливо.Просто сме прекалено индустриализирани и омихлюзени и търсим наготово.А в домашни условия наистина МОЖЕ да се направи/ако искаш да си го направиш/.
Успех!
pvk1967 - специалист
Добре де колега, съгласен съм на 50%! Ако се върна в 1985г. при майстор Митко Талигаров в СМУ-то в Пазарджик, ще попадна на това за което говориш! Но нали сме в 21-ви век и търсим най доброто! А мисля, че ако при финните резци най-доброто е 100% ръчна изработка хирурзите щяха да си правят скалпелите у дома преди операция - от лента за механична ножовка!? ....Това не е заяждане, а лично мнение...!
vvg - специалист
pvk1967 написа:
Добре де колега, съгласен съм на 50%! Ако се върна в 1985г. при майстор Митко Талигаров в СМУ-то в Пазарджик, ще попадна на това за което говориш! Но нали сме в 21-ви век и търсим най доброто! А мисля, че ако при финните резци най-доброто е 100% ръчна изработка хирурзите щяха да си правят скалпелите у дома преди операция - от лента за механична ножовка!? ....Това не е заяждане, а лично мнение...!

Колега,
1.съпоставяш несъвместими неща-хирургия и нашето хоби.
2.това,че сме в 21 век не значи нищо по различно,от края на 20 век, а то е,че освен във военната и космическата промишленост никой производител НЯМА ИНТЕРЕС да произвежда трайни неща.Сигурно си чувал баналното...до 1996 година колите ги продаваха инженерите и това е стария,годен и здрав материал,а след това започнаха да ги продават икономистите и резултата е налице...
3.въпроса се измести..."Режат добре фурнира, ама бързо се затъпяват...!"-опитах се да помогна
и с малко мъка ,да имаш трайни резци.
Ти избираш.Спирам да пиша по тази тема,че много време загубихме и започна да става философско.
Хайде,успех :drinkers:
pvk1967 - специалист
С последните няколко поста май с нищо не обогатихме темата "ИНТАРЗИЯ"....!?Аз също не виждам смисъл да се продължава в този дух и посока...!
veso69 - напреднал
:?: Хора,къде сте?Защо никой не пише или качва нещо от това изкуство???Форума е любителски .Не се притеснявайте , качете нещо свое.Нека обогатим форума със снимки.
Sagittarius63 - специалист
pvk1967 написа:
Искаше ми се някой да даде акъл за някакви други специализирани резци освен тези на BUTGET,които ползвам в момента!? Режат добре фурнира, ама бързо се затъпяват...!Не че много съм преработил, но това ме дразни, защото мине се не мине някой месец и давай до Плевен в Практикер на пазар!
Здравейте почитатели на това изкуство.Когато, отскоро разглеждайки този форум, попаднах на темата "Интарзия", бях много изненадан.Не очаквах, че нещо с което съм се занимавал преди повече от 30 години, е още живо.Мислех си, че участвуващите в кръжока по "Интарзия" в ония години сме "последните мохикани".Надали и другите като мен имат време и възможности да се занимават с това прекрасно изкуство.Като се сетя с какво нетърпение/след няколко месечна работа/ очаквах баща ми да ми донесе залепената и лакирана картина,и удовлетворението от постигнатото.Е-ех спомени.Много се радвам,че все още има хора, занимаващи се с интарзия. А сега, ако ми позволите, мога да споделя моят скромен опит относно резците.Първият ми резец беше от парче машинна ножовка,след това ми попадна счупен кухненски нож,който съответно беше превърнат в резец.Но най-сполучлив се оказа третият- от счупена обла пила.Разбира се всичко съм си правил сам и само на шмиргел,като много се внимава да не прегрее материала.Честото охлаждане във вода е задължително,това е докато се изтъни острието по преценка.След това доизтъняване на фина шкурка,а накрая на белгия. По едно време ми попадна и хирургически скалпел,но нещо не ми пасна. Най-сполучлив се получи четвъртият ми резец- от цяла обла пила.Достатъчно тежък и удобен след направените от мен легла за пръстите.Не знам какво представляват тези резци, които колегата по-горе споменава, и сменява толкова често, но аз не съм имал такива проблеми.Естествено редовно заточване на белгията. Мисля, че ги пазя всичките и ако децата намерят време, да се занимават с мен, ще ги помоля да качат снимки. А също и на някои картини които пазя.
pvk1967 - специалист
Eeee, най сетне.....! Колега, добре дошъл! Включвай се, че тук сме много малко и взехме да си омръзваме....!
veso69 - напреднал
Здравей,колега и добре дошъл и от мен! Много се радвам,че сте открили този форум и се надявам скоро да го разнообразите с вашите произведения!
Относно резците-готов съм да почерпя от вашия опит.А тези които ползвам са за еднократна употреба и най-вероятно китайски-резултата:бързо изхабяване и чупене на дръжките.(За 3 лева - толкова).
veso69 - напреднал
:? pvk къде се губиш толкова време?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "ИНТАРЗИЯ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: