• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Фло - специалист
radius написа:
v_tan написа:
Мисля да подготвя дъските, да ги импрегнирам във вакуум камера (кафяво)
Импрегнаторите не са безвредни, поне на Бохемита съм чел листа за безопасност. За покрив как да е, но за под на тераса не бих ползвал. Освен, ако няма някакви безвредни, но ме съмнява, все са някакви медни съединения.
Има колега безвреден импрегнатор при мен. Това е течен ланолин.По същество представлява течен восък ,добит от овча вълна. Изглежда на маслообразна течност,но не е масло,не мазни,не цапа и е капилярнопроводим,без миризма. Плътността /относителното тегло/ е 0,865 гр./мл ,колкото и на нафтата ,казано за сравнение.Покривността е изключително добра и разхода ,според структурата на дървесината,пори и цепнатини се движи от 10 м2 до 50 м2 с един литър. Цената е 24 лв. за литър с ДДС. Природата е създала ланолина да пази овцата от вода и насекоми.Доказано гони термитите -дървояди.
Моето мнение за дървена настилка на открито е,че може да се използва и чам,като чама се третира /потопи/предварително във воден разтвор на гасена вар и калциев хлорид за ден. Целта е да се трансформират дървесните захари в неразтворими калциеви захарати.Калциевите захарати не се ядат от гадинките -дървояди и дървото повече не гние.После след подсушаване,въздушно сушене се импрегнира с течен ланолин .При желание може и да се лакира отгоре и дори на слънце лака няма да се лющи ,защото ланолина под него му осигурява пластична връзка с дървото.
Ето тука как го ползват течния ланолин австралийците.http://www.lanotec.com.au/pages/industryuses/timber
Здравейте колеги. Прочетох доста полезна информация. Въпросът ми е.
- дървената скара трябва ли да я фиксирам за пода?
Защото пода на терасата е с хидро-изолационна настилка.

Започвам терасата другата седмица и ще съм благодарен за съвет.

Благодаря предварително. :)
EDI - майстор
Какви ребра ще ползваш за скарата - дърво или полимер и с какъв размер.Не виждам проблем да не е фиксирана за пода, но ако е дърво и не е добре изсушено и обработено, може да се изметне след време.Хидрото не е проблем, спокойно може да се дупчи и след обработка при поставяне на дюбела, не пропуска.Тука има доста майстори на декинга, те могат да дадат най-точен съвет.
EDI написа:
Какви ребра ще ползваш за скарата - дърво или полимер и с какъв размер.Не виждам проблем да не е фиксирана за пода, но ако е дърво и не е добре изсушено и обработено, може да се изметне след време.Хидрото не е проблем, спокойно може да се дупчи и след обработка при поставяне на дюбела, не пропуска.Тука има доста майстори на декинга, те могат да дадат най-точен съвет.

Ще използвам дървена скара и понеже терасата е 40 квадрата няма да я хващам за пода а направо я слагам и редя дъските.

Благодаря за съвета.
parketmilanov - специалист
Само да попитам /може и да съм пропуснал част от разговора/
Хубаво ще наредиш скарата направо върху пода , а ако е открита терасата и завали дъжд отводняването
на водата как ще става /при положение че скарата ще стои директно върху пода /
Трябва да се има в предвид че ако не се остави място под скарата се рискува да
се залокви и миризмата няма да е приятна , както и това че скарата би изгнила доста
по бързо .
Поздрави и дано съм бил полезен .
Очакваме снимки :)
muhala - майстор
Декинг може да си намериш и в Икеа. Аз взех от там няколко пакета. Все пак терасата ми не е 30м2 :)
Размерите са 30х30 см. 9 броя в пакет. Цената беше 40лв.пакет. Това прави 49,38 лв./м2.
Цъкни на снимката, за да я видиш по-голяма.
Изображение

БТВ: терасата ти ако е 30м2, предполагам, че е открита. Това дърво няма ли да се прецака от водата ? Как ще ринеш снега през зимата ?
  • 1
  • 2

Тема "Дървена настилка на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: