Всичко за дърводелството
EDI - майстор
Преди това са били там.
Специално за този проблем има импрегнатори на водна основа - цветни и безцветни. Те са против буболечки, гъбички, плесени и мухлясване. Могат да се пръскат и мажат.
Ако в дървото има вече буболечки ги гони и не влизат пак!
nautilus33 - майстор
С тоя бохемит от всички страни ли трабва да се пръска, понеже имам два дървени трегера над прозорзи, които са нападнати, но мога да ги напръскам само от вътрешната страна, понеже дограмата е сменена сега и трегера е открит. С пистолет за горещ въздух ме е страх, за да не нагрея и дограмата, че е ПВЦ, и да изметне. Или няма такава опасност.
manobg - специалист
Взимай бохемит концентрат, разреждай 1:9 с вода и мажи обилно с четка. За по-сигурно си приготви една спринцовка и с нея вкарвай от препарата в дупките. Всичко измира. В дупките съм вкарвал и безир, също има поразителен ефект, излизат веднага навън бубите замаяни. Аз като купувам нов материал, първата ми работа е да го намажа с бохемит, за да го защитя от налазване. После може и на другата година да го монтирам, няма никакви следи от дървояди.

Някъде четох, че бил пълен с химикали и не бил подходящ за обработка на дървесина, от която ще се прави бебешко легло примерно. Аз лично си правих работилницата изцяло от дърво и всички греди намазах преди монтажа. Вече над година не съм забелязал никакви наченки на буби.
nautilus33 - майстор
lov написа:
Ще се повторя ама не всеки има пистолет за горещ въздух. За да не ти бръмчи а и по лесно е ако няма терморегулатор в место него ползвай ютия. Нагласяш температурата подлагаш няколко ката бяла хартия и я слагаш на мястото.
Един приятел ми услужи с питолет на Айнхел, но има само две степени- 1 и 2. Доколкото виждам в нета, температурите са съответно 350 и 550. Удачно ли е да го ползвам, понеже имам едни стари дъски, които днес рендосах, но на места има дупки от дървояди.
lov - майстор
Като внимаваш що да не стане на ниската степен. Но имай в предвид че дървото трябва да се нагрее в дълбочина а не само да препърлиш горния слой.
brad4edat - специалист
Обработваш мястото поне 5-10 мин. така че да усетиш дъската да пари.
Гадинките ще се сварят със сигурност:)
nautilus33 - майстор
И така, миналата седмица на два пъти обдухвах с пистолета за горещ вуздух по около 5 мин. на място, като дъската направо пареше. Но от другата страна не се усещаше да е позатоплена, та не знам колко навътре се е нагряла. Дебелиса 3-4см. Вчера и днес ги обработвам с ютия включена на почти макс. Държа я по 10-15 мин на едно място, главно над дупките от дървояди. Понякоаг се усеща леко затопляне от дтугата страна, а ако оставя за по-дълго, дъската почва да пуши(предполагам почва да прогаря). Да считам ли, че са се изпържили, понеже мисля тези дни да лакирам?

ПП преди да ги почна с пистолета за горещ въздух, минах по повечето дупки с едно най-вероятно изветряло нуреле, но почти без никаква вода в него.
lyubohar - майстор
Продължаване на темата.
При мен-дупка в паркета.Мислех,че е от дамско токче.
Ама днес-прах-дървояд.
Преди 2-3 год. имахме в един стол на 1 метър от мястото,в който имаше много дървояди.
Пратих го във фабриката и му смениха дървенията.
Явно от стола са отишли в паркета.
Първо ще напълня дупката-(в някои посоки е 10-20см.)с някакъв препарат и после ще пробвам с ютията.
Има един Raid с тръбичка,дали ще свърши някаква работа?
brad4edat - специалист
Хора... Спрете с тия ютии докато не сте се подпалили или съсипали нещо!
Разберете, че на тая планета всички живи организми са изградени от клетки, които са изградени предимно от вода! Всяка жива гад на нашата планета е просто една "краставица" пълна с 80-90% вода!!!
Водата в общи линии кипва на 100% +- Като се има в предвид, че някой бактерии и гадини са малко по-корави ко-еленца и издържат до към 130* то ТРЯБВА ДА ЗАГРЕЕТЕ ДЪСКАТА С ПИСТОЛЕТ НАСТРОЕН НА 130-140* ЦЯЛАТА. ТОВА СТАВА БАВНО С ТЕЗИ НИСКИ ГРАДУСИ, ДА КАЖЕМЕ 15МИН. ГРЕЕНЕ НОН СТОП НА МЯСТОТО! Дървесината се самовъзпламенява на около 300* При 130* на пистолета (НЕ НА ЮТИЯ!) всичко живо ще измре обезателно и веднага, дори и да не е веднага, ще получи такива увреждания, че смътра му е въпрос на часове, а дъските няма да изгорят или да запушат.
Трябва време, да се нагрее равномерно дъската отвсякъде, ако ще и на 80* да греете, пак ще измрат гадините!
Разберете, времето е важно, не толкова температурата.
Ако нямате пистолет с регулация на градусите или степените, вземете от някой на заем и не пипайте ютиите да не ви бият после с тях по главите :lol:
Успех в борбата!

Тема "Борба с дървояди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: