Всичко за дърводелството
infomar
Преди месец видях няколко дупки на дървояди в едни дъски и имах под ръка мисля, че НУРЕЛЕ. Направих 5 литра по-силен разтвор и обилно ги напръсках с него. Не мирише силно и... вече дървоядите ги няма. Използвам го и за борба с мравките когато станат много нахални.
mavryt4o - майстор
infomar написа:
Преди месец видях няколко дупки на дървояди в едни дъски и имах под ръка мисля, че НУРЕЛЕ. Направих 5 литра по-силен разтвор и обилно ги напръсках с него. Не мирише силно и... вече дървоядите ги няма. Използвам го и за борба с мравките когато станат много нахални.
Може да ги мори нурелето .Но ако каже на агронома в аптеката че е за в къщи сигурно ще откаже да му го даде.И ас ще олея едни орехови трупи тея дни а айкън не съм забелязал дървояди но за 5 лева да ги унищожа не си струва.
маречков - специалист
Така, снощи с лекарски слушалки локализирах хранилката им :mrgreen: . Както се предполагаше настанили се да хапнат от беловината на дъбовите дъски, нали е меко там ... Хванах пистолета за горещ въздух и почнах .... не съм мерил колко градуса е дъската, но след 2-3 минути се чу "пук", "пук", "пук", въпреки че пистолета си бръмчи доста. Дъската пареше. Резултат - умряха си, тази сутрин в хола е тихо :-D .
VLADO66 - майстор
И аз снощи с една спринцовка 20 мл. и от дупка на дупка с Лингосан в чудовищна концентрация
пишман_майстор - майстор
Преди години пробвах един вариант за малка холна масичка от орех. Купих най-големия черен чувал дето го имаше в склад за полиетилен. Пъхнах масата вътре и я сложих в средата на градината си. Това посред лято и в големите жеги. Оставих я три дни навън . Оттогава не се е "обадил" дървояд.
reevil - специалист
Имам една дървена конструкция и въпреки че преди 6г. е байцната и лакирана с италиянски материални на водна основа взеха да се появяват типичните симптоми за дървояд- малки дупчици няма и милиметър, от които пада прах, като я разчоплиш стават овални дупки с диаметър от 2 до 4-5мм. Мислех си че е точно червея дървояд, но при ровичкане в няколко дупки от тях излезе едно малко пълзящо насекомо, продълговат 1,5 на 8мм, нещо между мравка и стоножка.
Кедето и да чета за дървоядите в цикъла им на развите няма такова нещо. Трябва да има летящ бръмбар или муха :roll:
Днес взех да вкарвам разтвор на резистол с една спринцовка по цепнатините на една греда, където имаше такъв ситен прах и в няколко дупки и след малко видях две такива гадинки да си пълзят по гредата-доста са бързи и нямах време да ги снимам, но успях да ги сплескам. Поне намалких популацията малко. Също забелязвам на места по лака на гредите малка дупчица към 1мм диаметър и 1мм дълбочина свежо изгризано. Това също си мисля че не е характерно за фазите на развитие на дървояда-мухата не може да изгрезе така.
Някой има ли идея какво е това?
brad4edat - специалист
Аз да кажа друг сигурен метод изпитан лично от мен.
Пистолета за горещ въздух им еб.ва мамицата на гадините прекрасно! На една дъска със съответните скърцания и дупки по нея след 15 минутна обработка на дъската с пистолета за горещ въздух нагласен на 80-90 градуса им еб.х м.мицата на гадовете. Заразения участък беше около 1.5м а дъската с размери 10х4см. Вече 4 месец не се е чуло нищо от нея :-D :-D :-D :-D
Просто каквато и твар да се е заселила, при 80-90 градуса загряване на дъската за 10-20 минутки е 100% сигурно, че ще я сварите жива и няма шанс да оцелее след като са и завряли и изкипяли всички течности! :rock: :rock: :rock:
lov - майстор
Ще се повторя ама не всеки има пистолет за горещ въздух. За да не ти бръмчи а и по лесно е ако няма терморегулатор в место него ползвай ютия. Нагласяш температурата подлагаш няколко ката бяла хартия и я слагаш на мястото.
burkov - специалист
reevil написа:
Имам една дървена конструкция и въпреки че преди 6г. е байцната и лакирана с италиянски материални на водна основа взеха да се появяват типичните симптоми за дървояд- малки дупчици няма и милиметър, от които пада прах, като я разчоплиш стават овални дупки с диаметър от 2 до 4-5мм. Мислех си че е точно червея дървояд, но при ровичкане в няколко дупки от тях излезе едно малко пълзящо насекомо, продълговат 1,5 на 8мм, нещо между мравка и стоножка.
Кедето и да чета за дървоядите в цикъла им на развите няма такова нещо. Трябва да има летящ бръмбар или муха :roll:
Днес взех да вкарвам разтвор на резистол с една спринцовка по цепнатините на една греда, където имаше такъв ситен прах и в няколко дупки и след малко видях две такива гадинки да си пълзят по гредата-доста са бързи и нямах време да ги снимам, но успях да ги сплескам. Поне намалких популацията малко. Също забелязвам на места по лака на гредите малка дупчица към 1мм диаметър и 1мм дълбочина свежо изгризано. Това също си мисля че не е характерно за фазите на развитие на дървояда-мухата не може да изгрезе така.
Някой има ли идея какво е това?

Точно същите и при мен излязоха от гредите на покрива. Аз пръсках с Бохемит за заразено дърво и тия гадинки наизкачаха от къде ли не. Бягаха надолу по стените. Явно не го харесват. Една успях да я напръскам директно и остана на място.

Най-близко изглеждащото до тях, което намерих е silverfish, но не виждам да е типичната буба, която яде дърво. Та сега и аз се чудя какво да ги правя. Мисля да пръскам още веднъж, но не знам дали да мина гредите превантивно с нещо след това, защото ще ги затвярям с картон и няма да имам достъп до тях за последваща обработка. Един шеф на гатер в региона, каза да не запечтвам гредите, защото можело да останат вътре и да продължат да ядат.
Изображение
reevil - специалист
НА 90% така изглеждат и при мен. Но пък дупките са като от дървояд. Нямат проблем със запечатката, при мен е с байц-импрегнатор и две ръце лак на водна основа и си гризкат гадовете, само не знам дали не са били в гредите преди да ги намажа.
Щом бохемита ги гони пръскай здраво да избягат и да напои хубаво и дано след това да не им е вкусно.

Тема "Борба с дървояди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: