• 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 82
Всичко за дърводелството
PIP - майстор
От край време карам с нафта :razz:
пишман_майстор - майстор
Масло, нафта и други такива са неприемливи при мен . Ще пробвам с ваксата с карнауба, но ще дам след време отзив.
Фитилчо - майстор
пишман_майстор написа:
Ползвам по съвет на колеги восък( пчелен восък ) , подобряват се нещата доста. Ползвах и течен силикон, пак има ефект, но се трупат доста фин прах и се отмива слоя. Чудя се дали някой е опитал с автомобилна вакса с основа на бразилска карнауба ? Примерно нещо такова http://www.bomarbg.eu/turtle_wax_carnauba_car_wax.html
Остави я течната. Пробвай с твърда такава, кофтито е, че е скъпичка.
http://www.senax.bg/eshop/product/5/xtr ... -boya.html

Има страхотен ефект, но в този ред на мисли и цена, трябва да се види дали не е по добре да се ползва специалната смазка показана от колегата sbh. Просто аз я имам от колата, имам и друга твърда с високо съдържание на Каенауба и затова засега ще си ползвам тях. Също предпазват чугуна от въздействието на влагата и съответно формирането на ръжда.

Колкото до гладките плотове.... неръждаемият плот не е удачен за такъв вид машини, по добрият е чугунения. Добре поддържаният чугунен машинен плот намазан с правилната смазка/вакса/восък има по малко съпротивление защото чугуна е зърнест материал по природа, за разлика от неръждавейката, която ако е полирана е перфектно гладка. Просто на кв см или мм има повече повърхност за допир с дървото и съответно за фрикция .
Туй е момента да се добави, че чугуна поради своята зърненост и специфично тегло , за разлика от неръждаемата стомана е вибрационно поглъщащ материал, затова се ползва за такъв тип машини с много вибрации!
пишман_майстор - майстор
В момента имам една кутия със стара вакса , представлява гъста паста, но се нанася лесно на току що измита боя/кола. Имам купена нова, та се чудех за тая старата, дали да не я шляпна по плотовете на абрихта. Значи ще се пробва това което го имам налично и непотребно, ако наистина е добре, вече ще се търси спец за целта. Ще споделя как е.
Фитилчо - майстор
Днес излъсках плота на Китито и го намазах с въпросната вакса...
НИКАКВИ проблеми :) дъските минават целите и пита за още :-D
silent1 - напреднал
Еий станахте много специални :-D Ние навремето минавахме със сапун и чат пат със восък...Освен друго от Наркоопа кво да купиш?
Имам щрайхмус Metabo DH330. Проблем ли е при пусната машина и без дъска в нея да вдигам или свалям височината на рендосване? В смисъл минавам дъската един път и намалям височината докато работи машината на свободен ход, да не я изключвам постоянно.
Здравейте, нов съм току що се регистрирах макар да ви чета от години.
Това лято ще имам доста задачи из къщи и ми трябват абрихт-щрайхмус и настолен циркуляр. Почти се бях навил за някакви по читави китайчета и един приятел който е живял в англия ми даде този сайт: www.its.co.uk, каза че от него е купил всичките си инструменти и някой неща били почти на половин цена Малко ми се стори пресилено ама все пак погледнах и веднага си поръчах Metabo HC260C и KGS254M за 822лири или с доставката до България 2050лв. Просто не мога да проумея от къде идва тая разлика тук само абрихта е 2500лв общо за двете машини 3300. Преди години работих за известно време като дърводелец и всичките ни инструменти бяха Metabo. Бях много впечатлен от качеството и ергономията, надявам се да не са ги развалили много понеже съм събрал 2 кубика дъски от палети, а до Юни може и 3 да станат, бая рендосване ще падне. Което ме подсеща че исках да питам, какво ползвате за откриване на пирони в стара дървесина някакъв металдетектор няма ли да свърши работа?
  • 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 82

Тема "Избор на щрайхмус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: