• 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 82
Всичко за дърводелството
nikolov333 - майстор
Тоя е поредния спамер.. Не знам само платен ли е или му е хоби да пише безсмислени постове. Всъщност имам чувството, че влиза и с различни никове..
Virtex - майстор
Скоро няма да има какво да трупа :)

Понеже е спамър/бот, мненията му директно се трият.
EDI - майстор
На ръчните ми рендета ножа винаги е идеално в една равнина със задния плот и си режат прекрасно.И аз никога не търся отместване или каквото и да било.Абрихта още не съм го настройвал, щото не е в движение, като пробвам, ще стане ясно.
mavryt4o - майстор
EDI написа:
На ръчните ми рендета ножа винаги е идеално в една равнина със задния плот и си режат прекрасно.И аз никога не търся отместване или каквото и да било.Абрихта още не съм го настройвал, щото не е в движение, като пробвам, ще стане ясно.
Мойте рендета изглежда са фалшиви и работят да друг принцип.Плота им е равен и това автоматично няма нищо общо с абрихта.
EDI - майстор
Имах предвид ръчните електрически, не съм пояснил.
bulhomes2 - майстор
Абрихт се пробва дали е добре настроен като рендосаш две еднакви летви от по метър на тясната страна. Ако ти е отмествало летвичката 3 мм - двете летви ще лепнат идеално една до друга. Ако бута над 5 мм - при долепянето на летвите една до друга в единия край ще свети. Ако не бута хич летвата - ще свети в средата. Това с летвичката не е измислено на теория, а практиката го е наложила преди мнооого години.

Щрайхмуса го настройвам като подложа парче ламиниран паркет със ширината на ножовете. Стягам много леко ножа с 2 болта. Прекарвам го над паркета и превъртам вала над него. Така паркета довкарва ножа точно успоредно на плота. За тоя начин обаче не гарантирам, щото аз съм си го измислил. Може да има някакви други тънкости. При мен работи, което ми стига.

ПП. За абрихта е много важно първо плотовете да са идеално успоредни. Ако не са - тия летвички не важат. Перфектния вариант е сглобения абрихт да се качи на плосък шлайф и така да му се изравнят плотовете.
mavryt4o - майстор
bulhomes2 написа:
Абрихт се пробва дали е добре настроен като рендосаш две еднакви летви от по метър на тясната страна. Ако ти е отмествало летвичката 3 мм - двете летви ще лепнат идеално една до друга. Ако бута над 5 мм - при долепянето на летвите една до друга в единия край ще свети. Ако не бута хич летвата - ще свети в средата. Това с летвичката не е измислено на теория, а практиката го е наложила преди мнооого години.

Щрайхмуса го настройвам като подложа парче ламиниран паркет със ширината на ножовете. Стягам много леко ножа с 2 болта. Прекарвам го над паркета и превъртам вала над него. Така паркета довкарва ножа точно успоредно на плота. За тоя начин обаче не гарантирам, щото аз съм си го измислил. Може да има някакви други тънкости. При мен работи, което ми стига.

ПП. За абрихта е много важно първо плотовете да са идеално успоредни. Ако не са - тия летвички не важат. Перфектния вариант е сглобения абрихт да се качи на плосък шлайф и така да му се изравнят плотовете.
Аз за летвички и ножове акъл няма да давам все сме от специалист нагоре както казах всеки си има метод.
Ще го пробвам метода с паркета.Четох някъде че режещия ръб на ножа трябва да стърчи 1мм над радиуса на вала!? дано само и той не е на едно ниво че тогава си е'а мамито :lol:
bulhomes2 - майстор
Не съм убеден, че тук вала трябва да е ориентир. Може да не е успореден на плота. Но за да работи щрайхмуса ножовете определено трябва да са извън него.

Понеже темата е за избор на щрайхмус, а не помня да е коментирано преди. Щрайхмуса е сравнително проста машина. Най-важното и най-трудно постижимо при нея е плота да е стабилен. Ако не е - при влизане и излизане на детайла (когато е само под единия от валовете) ще дава различна дебелина от средата. Ако пък има шанс да се клати и в страни - не е никакъв щрайхмус.
пишман_майстор - майстор
bulhomes2 написа:
Абрихт се пробва дали е добре настроен като рендосаш две еднакви летви от по метър на тясната страна. Ако ти е отмествало летвичката 3 мм - двете летви ще лепнат идеално една до друга. Ако бута над 5 мм - при долепянето на летвите една до друга в единия край ще свети. Ако не бута хич летвата - ще свети в средата. Това с летвичката не е измислено на теория, а практиката го е наложила преди мнооого години.

.
Ще го пробвам това на моите. Наистина не съм ги тествал по този начин , любопитно ми е какъв ще е резултата.
bulhomes2 - майстор
Дано да имаш нерви! Аз нямам и викам едно комшийче. По час-два ми настройва един абрихт. Па избира летвата за отместване. Па летвите за проба... Аз се изнервям. Обаче на последната настройка май се сетих защо. Той следи и как се променя положението на ножа при стягане. Чух го, че ми обяснява, че тук като стегнел и вдига (или сваля). И го коригира по това. А аз се нервех, че на леко стегнати ножове, с хиляди клизми ги настроя, стягам, не меря, и като рендосам дъските светят някъде.

ПП. И не е че да не би нарочно да се шушка за по-голям хонорар, щото не ще да ми взима никакъв.
  • 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 82

Тема "Избор на щрайхмус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: