• 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
Всичко за дърводелството
шоп - майстор
Ще правя фасадна облицовка на работилницата ми. Тя е дълга 20м, широка е 5,5м и височините от към стрехите е 2м.
Демек всичко ще е външно, но под сериозна стреха и няма да го мокри дъжда директно.

По късно ще снимам първата опитна част, която направих с мокри дъски.
Всяка дъска е хваната с по 4 винта и няма измятане.
Фитилчо - майстор
Купуваш сега, до пролетта ще изсъхнат ПОКРИТИ на купчина и с летвички между тях . От страни може и отворени, даже е по добре. Материала есента е по сух, отколкото на пролет купения 8-[

Калиброваш ги на пролет изсъхнали и ги редиш/навиваш.
шоп - майстор
Намерих стари снимки вече качвани във форума.

Ей такава фасада правя. Това е с чисто мокри дъски загладени на Джета. Лака е лидълски.
Лично на мен визията и цената ме устойват макар че не е нищо особено. На други обекти из двора съм инвестирал много повече ( мога да покажа пак снимки)

Прикачен файл

fasada.JPG
fasada.JPG (105.22 KиБ) Видяна 2273 пъти

Прикачен файл

fasada 1.JPG
fasada 1.JPG (105.97 KиБ) Видяна 2273 пъти
шоп - майстор
ср сеп 18, 2019 3:20 pmФитилчо написа:
Купуваш сега, до пролетта ще изсъхнат ПОКРИТИ на купчина и с летвички между тях . От страни може и отворени, даже е по добре. Материала есента е по сух, отколкото на пролет купения 8-[

Калиброваш ги на пролет изсъхнали и ги редиш/навиваш.
Много благодаря! Ей това исках да чуя.
Даже мисля да ги купя ноември-декември-януари. В Русия много хвалят зимно сечената дървесина.
Фатмето ми е приятелка и ако купя 5-10м3 когато склада и е пълен ще я "изкалатя за цена" към обичайната отстъпка...може би:-)
bulhomes2 - майстор
За първи път май, съм съгласен с фитила. Само ще добавя, че е добре и да и намажеш краищата с парафин или боя. При съхненето отделянето на влага от там е по-лесно, ако не се възпрепятства, и материала се нацепва. Не съм сигурен дали при вечнозелените има значение кога е отсечено дървото, защото при тях дървесните сокове са постоянни и не им окапват листата/иглите. Затова ги взимай сега, подреди ги на открито с летви между тях, стегни ги с чембер ленти, покрий ги отгоре да не ги вали и напролет рендосвай! Колкото на по-проветриво са - толкова по-добре ще изсъхнат.
шоп - майстор
ср сеп 18, 2019 5:32 pmbulhomes2 написа:
Затова ги взимай сега, подреди ги на открито с летви между тях, стегни ги с чембер ленти, покрий ги отгоре да не ги вали и напролет рендосвай! Колкото на по-проветриво са - толкова по-добре ще изсъхнат.
Слушам и изпълнявам!!!
Ще ги стегна с 5-6 колана, че чембер нямам, летвички между тях и под навес на теферич до пролетта.

Това за краищата на дъските е идея. Досега само съм ги мазвал леко с лака или импрегнанта, но наистина е хубаво да се обърне повече внимание точно там
шоп - майстор
Такаааа...
продадох Джета и вчера пристигна с куриер почти чисто новия Holzman HOB 260

Понеже съм нетърпелив още днес пробах комбинираната машина. Ей така набързо в гаража. Не я нивелирах, нямах дори с какво да я пробвам. Намерих едно парче греда 120х80 .

Впечатленията ми засега са положителни. Машината е тежка и стабилна ( 175кг) с чугунени плотове на абрихта и на щтрайха. Седи си на мястото и няма нищо общо с Джета. И от него бях доволен, но 32 кг машина с ал. плотове сега ми се струва като детска играчка на фона на трифазна машина с чугунени плотове.

Трифазния мотор работи с лекота и без да се товари и да му падат оборотите, което при монофазния Джет се усещаше.

При джета дъска с дължина 4 метра за да се обработи бе нужно участието на двама човека.
При новата машина с плотове от над 1м си мисля, че и сам мога да се справя.
Последното е само предположение на лаик...нямам в момента дъска 4 м за да я тествам.

И последно...собствениците на тежки и масивни профи чугунени машини ще ми се смеят, но засега абрихт/щрайха ми харесва. Бързо се минава от абрихт в шрайх и обратно. Направляващия паралел е точен и на 90 и на 45 градуса. Проверих геометрията с точен шлосерски ъгъл.

Прикачен файл

SAM_9732.JPG
SAM_9732.JPG (90.52 KиБ) Видяна 2156 пъти

Прикачен файл

SAM_9733.JPG
SAM_9733.JPG (108.56 KиБ) Видяна 2156 пъти

Прикачен файл

SAM_9734.JPG
SAM_9734.JPG (108.85 KиБ) Видяна 2156 пъти

Прикачен файл

SAM_9735.JPG

Прикачен файл

SAM_9736.JPG
SAM_9736.JPG (96.45 KиБ) Видяна 2156 пъти
bulhomes2 - майстор
Честито! Предполагам знаеш как да провериш дали добре е настроент абрихта, но ще го пусна пак
mavryt4o - майстор
Честито.Моя абрихт е от най-големите (305/65 )и изправяне на 4 метров материал пак си е приключение.☺
шоп - майстор
За 4 метрови детайли мисля да си направя 4 бр ролкови стойки.

Предстои ми и направата на циклонен екстрактор за да транспортира талаша.
  • 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82

Тема "Избор на щрайхмус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: