• 1
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 83
Всичко за дърводелството
шоп - майстор
Аз продадох Джета за 800 лв, добавих още малко пари и утре чакам един почти нов трифазем комбиниран абрихт-щрайхмус holzman нов 260NL

Много исках комбинирана машина.

Ще метна и снимки и ще пиша дали съм доволен. Фитилчо не одобри марката, но цената на машината за мен е уникална и не можах да устоя на тази нова машина в гаранция.
Буквално машината в момента не ми трябва и ще стои в резерва, но ще я тествам и ще пиша като лаик.
sbh - специалист
Много по-удобно е използването на отделни абрихт и щрайхмус.
dbelev - специалист
Да се вмъкна и аз с питане за тази машина -
https://bashmaistora.bg/%D1%89%D1%80%D0 ... 45096.html

някой има ли впечатления :?
bulhomes2 - майстор
вт сеп 17, 2019 5:54 pmsbh написа:
вт сеп 17, 2019 5:45 pmbulhomes2 написа:
Че друго предимство имат ли?
Много по-бавно се изхабяват.
Използвам машината повече от 10 години.
Обърнах ножовете миналата година и не съм сигурен, че ще трябва да си купя нови защото вече имам друга по-добра машина.
Това категорично не може да бъде вярно. Вече обясних за проблемите на легираните ножове. На всичките ми машини все още съм с ножове от HSS стомана, все още не съм сложил обикновените на щрайхмуса за да видя разликата. Ако го пускаш 2 пъти в годината - ще изкараш и 20 години. Но иначе материала едва ли ще е по-различен от всяка друга бързорежеща стомана.
sbh - специалист
Не съм професионален дърводелец и не рендосвам по цял ден дъски, но имам стар абрихт със стандарни ножове, които съм заточвал няколко пъти и знам колко е досадна смяната и последващата настройка на височината на ножовете. Имам друг комбиниран абрихт/щрайхмус, който е с такива "закалени" ножове и не ми се е наложило все още да ги обърна. И ако рендосвах по две дъски на година, едва ли щях да инвестирам и в машина със спираловиден вал.
bulhomes2 - майстор
Че кой е инвестирал в такава машина? Тук говорим за това, че твърдиш, че ножовете с каналите изкарвали повече от другите. Профилираните скъпи ножове за хоби машинките най-вероятно са от HSS стомана, но както вече уточнихме - от тази стомана се правят и непрофилирани ножове. Тоест - това предимство, за което твърдиш ти, че изкарвали повече - няма как да е вярно.
sbh - специалист
Не твърдя нищо за "профилирани" ножове защото не съм използвал такива. Твърдя че, твърдосплавните ножове които не могат да се заточват изкарват повече, но лесната им смяна и двустранното заточване са по-големите им предимства.
шоп - майстор
Като новобранка в темата дърводелство да попитам....

пролетта на 2020 година ще ми трябват 400 бр загладени чамови дъски 100х2,5х4000мм.

Кога да ги купя? :
1 сега и да ги рендосам мокри
2 сега и да просъхват до пролетта и тогава просъхнали да ги мина на щрайха
3 пролетта и да ги рендосвам мокри

:? :? :? Представа си намам. През изминалата пролет рендосах 2.5м3 чамови мокри дъски. Минаха леко през машината, за целтта за която ми бяха необходими станаха супер гладки, но ако бяха сухи дали щеше да е по-добре и по-леко за работа?
sbh - специалист
Ако дъските не са за някаква външна ограда, по-добре си купи сух материал.
Рендосаните мокри дъски, също се измятат докато се сушат.
EDI - майстор
Принципно се сушат и тогава се калиброват.За какъв проект ти трябват - вън, вътре, само загладени или и калибровани.
  • 1
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 83

Тема "Избор на щрайхмус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: