• 1
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 82
Всичко за дърводелството
cvetomir_77 - специалист
Някой има ли мнение за тази машина? Не намирам никакви коментари за нея тук. Увиждат ми се парите, но всичко под тази цена е 10000% боклук, а имайки в предвид, че това е с интегрирана аспирация май не е зле.

[vbox][/vbox]
манихеин - специалист
Здравейте!
Задачата: покупка на абрихт-щрайхмус. Размер на ножовете: 320 мм.
Ще се ползва предимно за направа на кошери. Нямам много място, така че вариантът за стари и стабилни машини отпада. Чуденката е дали да взема български или нещо чуждо, особено като се има предвид, че за чуждите цените са ясни и мога да търся отстъпки по сайтовете, а при нашите - че запитвания, че уговорки, че срокове, че още сто подробности в ход. Нямам наблюдения за работата на никакви машини, досега ползвам една стара триоперационка "Рачо Ковача" с мое си приспособление за горно притискане (става нещо като щрайхмус, но не е точно, а и губя толкова време в нагласяния, че повече не искам и да чуя за нея). В темата има доволно упоменаване на марки и модели, питането ми е кои попадат в един и същ клас с българските и, ако е възможно - какви биха били предимствата и недостатъците на българска машина пред чужда.
PIP - майстор
Не знам какво точно разбираш под 'български щрайхуси', но ако говорим за българските чугунени стари машини са много по-добри и нямат място за сравнение с ламаринените западни играчки по магазите. Проблема обаче е да намериш запазена машина, понеже повечето 'като нова', 'в отлично състояние' в продавалниците са за вторични суровини.
манихеин - специалист
Имам предвид щрайхмусите на ЗММ Силистра и ЗММ Якоруда.
PIP - майстор
Между машините на силистра (новите на якоруда не съм ги виждал) и бюджетната линия hammer на felder бих избрал запазена стара българска машина, освен ако не държиш на новите спираловидни глави, които са единственото предимство на новите машини (за мен).
Фитилчо - майстор
Не съм пипал стара българска машина(освен няколкооперационките, които са пълен кенеф), но да сравняваме бг машини със Фелдер е малко несериозно :wink: че даже и с Хамър. Единствената "забележка" която бих имал към Хамър-а е, че принадлежностите са алуминиеви а не чугунени, но все пак са лят екструдиран пресован алуминий... като конструкционните алуминиеви профили, които се ползват за направата на CNC машини .
При така зададеният въпрос е задължително ако се купува нова машина, вала да е със спираловидни ножове. Разликата и във финиша и в работата и в удобството и в шумът са от земята до небето...
Какъв е бюджета?

PIP - майстор
Не сравнявам фелдер, а хамър със старите български машини,но според мен моя стар бг абрихт на снимката е поне на нивото 5 серия на фелдер и съм виждал по-голям бг абрихт в отлично състояние, който бих предпочел пред 7 серия на фелдер . Проблема е, че остновно са в лошо състояние и морално стари. След както видях машините на хамър на живо почнах да правя профилактика на старите си машини. Хамъра е супер за любителски нужди, но няма начин да издържи дълго при сериозно ежедневно ползване. Моделите на фелдер от 7и 9 серия са значително по-добре за малки работилници, но за тия пари вече има и други сериозни марки.

Прикачен файл

IMG_20180414_181626.jpg
IMG_20180414_181626.jpg (82.38 KиБ) Видяна 3052 пъти
манихеин - специалист
Става въпрос за любителска изработка на кошери, не за серийно производство. Мога да отделя към 3-4-5000 лева. И не, не искам да купувам машина втора ръка, предпочитам нещо ново. На този етап не смятам за нужно да купувам нещо със спираловидни ножове, не ми се струва оправдано.
Фитилчо - майстор
нед мар 10, 2019 9:57 amPIP написа:
Не сравнявам фелдер, а хамър със старите български машини,но според мен моя стар бг абрихт на снимката е поне на нивото 5 серия на фелдер
Съгласен съм!Тази машина е истинска машина, не съм имал досег с такава, само с петоперационките, който са си боклуци с много луфтове тук и там, които губят страшно много време за настройка(както каза колегата)
Морално остарели машини няма :))) Имам едни Мултико две отделни, които ще му дадат 10 на 0 на тоя Холцман по горе. На прима виста са поне на 30-40 години, но кто пуснеш дъската отгоре си личи класата на машината
Има добре направени и по малко добре направени (Хамър) и боклуци (Холцмана по горе)

И да, не съм виждал Хамъра на живо, но според мен има компромиси по конструкцията, то ест са спестили пари.
Но еквивалентният Фелдер е мерцедес! Колегата се класира с този бюджет за машина в много добро състояние.

Колега Майнихен, с този бюджет си пред следната дилема(ти,щото искаш ново): Средна класа нова машина или Мерцедес в много добро състояние.
Без никакви колебания бих избрал второто
В компактният клас, който гледаме ние, за МЕН няма по добра машина от тази !
PIP - майстор
Старите ни машини за времето си са били много добри и на нивото на западните, а под морално стари имам предвид екстри, като новите спираловидни/терса глави, прахоулавяне, ново поколение линеали на фрези, бързо сменяване на шпиндели, каретки, ел повдигане и т.н. Най-доброто на фелдер е маркетинга им, иначе има доста по-добри индустриални немски, инталиански и дори полски машини от тях. Преди 2-3 години си купих нова фелдер машина и от тогава колкото повече се интересувам, толкова повече се съмнявам в качествата им.
  • 1
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 82

Тема "Избор на щрайхмус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: