• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
brum - майстор
Ще правя дървена маса. Нещо много базово и просто от иглолистна дървесина. Ще седи на открито лятно време и ще се прибира на закрито зимно време. Ще се ползва за хранене и да си играят децата.

Обмислям да я защитавам с някакво масло подходящо за целта. Ще бъде удачно и колко често ще трябва да се обработва? Или нещо друго да ползвам?
radius - майстор
Имай предвид, че от жегата може да избие смола и да се изпоомажете ;)
Бако_Патъра - напреднал
Да, удачно е. Лененото масло работи по добре за външни условия отколкото лакът. Само че трябва да се мине няколко пъти. Тия "масла" на оргахим даже не са мазни, а са някакъв химичен мъзгоч с байц в тях. Може да си направиш микс от масла, терпентин, малко спирт, байц, каквото имаш. Относно подръжката, да, с този вид материали трябва да се повтаря веднъж на година две, но това е работа за 15-20 минути за една маса.
joro_kem - специалист
масло + покривало, например такова

Прикачен файл

12345.jpg
12345.jpg (57.17 KиБ) Видяна 272 пъти
EDI - майстор
Шлайфай и я остави без никакво покритие.Остави фуги между дъските за плота.
brum - майстор
За фуги - ще има. Гледам, че и по проекта дето съм си харесал има, но там са големи. Аз си мисля за 2-3мм фуга. С идея да се отича водата ли са?

За импрегниране - бохемите ми харесва. Защо да я оставя не-импрегнирана?

И се оказа, че дъските дето ги има налични не са рендосани. Достатъчно ли ще е да ги зашкуря с делташлайфа или ще трябва да търся някой с онази машина с валяците дето рендосва (щрайхмус или абрихт май му викат)?
емовлаха - специалист
Добре е да се минат на абрихт и да се калиблират след това на щтрайхмус
EDI - майстор
За оток са фугите, прав си, да не задържа вода.Няколко мм стигат.Ако имаш лентов шлайф, ще свърши работа, само делтата, не стига.Всяка грапавина задържа вода и после там гние.А без покритие дървото си диша и само си определя оптималната влажност.Смолистата дървесина няма нужда от покритие, и така ще те надживее.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт апр 16, 2024 8:19 pmEDI написа:
За оток са фугите, прав си, да не задържа вода.Няколко мм стигат...
Не стигат няколко мм. Ще се понадуе, за запуши фугата и ...
  • 1
  • 2

Тема "Защита на маса от дърво стояща на открито" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: