• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
bisermonov - специалист
Тук в този форум сме писали по тази тема, но ще споделя моя опит.
За да започнеш да байцваш и лакираш твоите мебели трябва доста добре да ги шлайфаш, шлайфаш до прясна дървесина там където пропуснеш при байцването ще се получат петна. Започваш с шкурка №80 след това 120 и завършваш с №150 не съм съгласен с Гриффин водния байц съхне с часове напива в дълбочина и повърхността порите набъбват, при химическия съхне за минути и повърхността и значително по-гладка байцовете принципно се нанасят с пистолет на колегата му е станало опушена защото не го е претрил с памучен парцал за уеднаквяване на цвета. След байца пръскаш с шлайф грунд и след това с лак за предпочитане е да работиш с байцове и лакове на една основа или водни или химически. Аз имам мебели от череша и с течение на времето те потъмняха така че при байцването на чама имай го това в предвид. Успех.
dpp - специалист
Колеги, аз съм в същата дилема. Имам два три шкафа на вилата в тъмно , не чак тъмна череша, но приятно тъмно остаряло дърво. Тъй като трябваше да вземем и долни шкафове, взехме готови и налични, но светло лакиран чам. Пробвахме да ги минем отгоре с по-тъмен лак , но след седмица на пипане почва да се лющи! Има ли такъв който хваща върху гладкия лак който са лакирани шкафовете / някакви от Велинград ги мъкнат/ ?
Чудя се как да постъпя, айде ще ги шкуркам малко със шлайфа, но все ще остане както казвате тук и там и пак няма да хване здраво - може би лака който имам н е е правилния! Дали ще пада с нагряване както боята от дограмата, да взема да пробвам с пистолет с горещ въздух примерно да сваля всичко? Аз си мисля , че лака с който боядисват във "фабриката" явно е някакъв реактивен, със сигурност не е на водна основа! Личи тук и там направо капки улято и изпъкнало! Ако може да ми предложите някакъв лак из наличните на пазара който да хване върху стар такъв , да е по тъмен с готов цвят и да не е на водна основа, иначе няма да хване....
misho81 - напреднал
Колега аз вчера приключих с първият шкаф(става дума за голям салонен бюфет 220х110х52см.) Работих с направен по поръчка лак от една фирма в софия, занесох им мостра(една страница на черешовите мебели) и те ми направиха същият цвят лазурен лак на водна основа. Поръчах си 5 литра лак т.к. имам доста мебели за лакиране. Не съм ползвал грундове или байц, а само лак на 3 ръце, и от чамовите мебели се получи разкошна череша, за съжаление ще потвърдя, че трябва здраво шкурене, до основата на дървото, шкури се всичко и вътре в шкафа и отвън(ако искаш да има добър вид а да не изглеждакато боядисано).
Първо минах всичко с лентов шлайф(шкурка 80, иначе старият лак не мърда), след това се повтаря на ръка първо с 120, а накрая и с 150. Това е къртовски труд. След това се обдухва изшкуреното дърво(аз ползвах компресор но става и с друго), следва отстраняване на съвсем финият прах, и след това лак и шкурене със 150(ако е нужно) и така 3 ръце.
Шкури се само по посоката на шарката на дървото, не перпендикулярно на него, и се спазват стриктно всички изисквания на производителя на лака. Лазурен лак на водна основа съхне за 4-5 мин и всяка шарка или линия която направиш при нанасянето и не отстраниш своевременно ше си личи при следващите ръце, така че ако работиш с такъв лак започни поне в началото от място което не се вижда много - много :) , аз започнах да нанасям лака с пистолет, но не ми хареса как се получава и минах на кадифен валяк- 12 см. С него стана идеално. Още са ми в работилницата мебелите и за съжаление нямам снимка за да покажа.
мерси за информацията на всички колеги беше много полезна.
monilan - специалист
Ще чакаме да качиш снимки на вече готовите мебели да видим как са станали.
dpp - специалист
misho81 написа:
Колега аз вчера приключих с първият шкаф(става дума за голям салонен бюфет 220х110х52см.) Работих с направен по поръчка лак от една фирма в софия, занесох им мостра(една страница на черешовите мебели) и те ми направиха същият цвят лазурен лак на водна основа. Поръчах си 5 литра лак т.к. имам доста мебели за лакиране. Не съм ползвал грундове или байц, а само лак на 3 ръце, и от чамовите мебели се получи разкошна череша, за съжаление ще потвърдя, че трябва здраво шкурене, до основата на дървото, шкури се всичко и вътре в шкафа и отвън(ако искаш да има добър вид а да не изглеждакато боядисано).
Първо минах всичко с лентов шлайф(шкурка 80, иначе старият лак не мърда), след това се повтаря на ръка първо с 120, а накрая и с 150. Това е къртовски труд. След това се обдухва изшкуреното дърво(аз ползвах компресор но става и с друго), следва отстраняване на съвсем финият прах, и след това лак и шкурене със 150(ако е нужно) и така 3 ръце.
Шкури се само по посоката на шарката на дървото, не перпендикулярно на него, и се спазват стриктно всички изисквания на производителя на лака. Лазурен лак на водна основа съхне за 4-5 мин и всяка шарка или линия която направиш при нанасянето и не отстраниш своевременно ше си личи при следващите ръце, така че ако работиш с такъв лак започни поне в началото от място което не се вижда много - много :) , аз започнах да нанасям лака с пистолет, но не ми хареса как се получава и минах на кадифен валяк- 12 см. С него стана идеално. Още са ми в работилницата мебелите и за съжаление нямам снимка за да покажа.
мерси за информацията на всички колеги беше много полезна.
Имам ексцентър и вибро шлайф. За съжаление нямам лентов за да карам по шарката. Ще действам с ексцентъра за първо грубо шкуркане, после по фино с виброто и тва е. Аз ще боядисвам само вратите и челата - това ще се вижда . Само единия шкаф ще е целия но няма как. А за лака, все пак се чудя какъв да е все още, ще попитам тук там из Бургас какво могат да ми предложат.. :rolleyes:
Sagittarius63 - специалист
В България е забранена продажбата на спиртни байцове,освен ако не си фирма специално лицензирана за извършване на такава дейност.По принцип "Оргахим" има байц на водна основа "Череша",но не вярвам да го откриеш някъде.Можеш да потърсиш "Леко лазурен лак" 650мл. от тази серия има "Череша".Импрегнационен грунд за дърво се нанася преди първо лакиране,след това само се награпавява повърхността с фина шкурка,за по-добро сцепление на старият и новият лак.
profesionalist_wood - майстор
dpp написа:
Колеги, аз съм в същата дилема. Имам два три шкафа на вилата в тъмно , не чак тъмна череша, но приятно тъмно остаряло дърво. Тъй като трябваше да вземем и долни шкафове, взехме готови и налични, но светло лакиран чам. Пробвахме да ги минем отгоре с по-тъмен лак , но след седмица на пипане почва да се лющи! Има ли такъв който хваща върху гладкия лак който са лакирани шкафовете / някакви от Велинград ги мъкнат/ ?
Чудя се как да постъпя, айде ще ги шкуркам малко със шлайфа, но все ще остане както казвате тук и там и пак няма да хване здраво - може би лака който имам н е е правилния! Дали ще пада с нагряване както боята от дограмата, да взема да пробвам с пистолет с горещ въздух примерно да сваля всичко? Аз си мисля , че лака с който боядисват във "фабриката" явно е някакъв реактивен, със сигурност не е на водна основа! Личи тук и там направо капки улято и изпъкнало! Ако може да ми предложите някакъв лак из наличните на пазара който да хване върху стар такъв , да е по тъмен с готов цвят и да не е на водна основа, иначе няма да хване....

И аз търся такъв безцветен лак който масово е използван на евтините чамови мебели от Велинград :? Той е гланцов и много лъскав
Plastex - помощник
Пет-шест години по-късно, надявам се светът да е измислил вече нещо, с което да се боядисат лакирани дървени корнизи, и върху лака да се боядиса с, автоемайл лак примерно? Че ако се наложи да ги шкуря ръчно, че и с някакъв шлайф, ще има яко хенде хох... Поне седмица :)
Извинявам се, че повдигам стара тема, но тя май си е вечна.
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за байцване,или друг вид боядисване на дървени шкафове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: