• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 68
Всичко за дърводелството
Георги Иванов(алцек) - специалист
Здравейте,пак се разчетох във този форум и не усетих кога мина времето,а уж щях да задавам въпрос.
Та на въпроса,от строителният шперплат ще стане ли плот за масата за фрезата?
Последна промяна от Георги Иванов(алцек) на ср окт 09, 2013 11:43 am, променено общо 1 път.
bimbaeco - майстор
Това е моята маса за фреза. Почнах я преди 5 години и има още какво да правя по нея, но ми трябваше да работи, затова веднага щом направих кутията, линеала и плота, я пуснах в действие и оттогава лека-полека направих останалите неща.
Фрезата е „Бъджет”. Не ми се разваляше другата фреза („Ферм”), затова купих тая от едно намаление за около 60 лева. Махнах дръжките и краката и я монтирах в кутия (снимка 5), която захващам от външната страна с импровизирани гайки. Първоначално идеята ми беше да е на винт с регулиране на височината отгоре, но трябваше да правя едни неща и рекох временно да е така (и вече пета година).
Плотът е от кофражен шперплат - почти всички приспособления в работилницата са ми от такъв материал и съм много доволен. Направляващата релса е от алуминий (от Бриколаж). Не е „т-трак”, но също има лек засек в долния край, който върши същата работа.
Пусковият бутон е обикновен прекъсвач (бушон). Обикновено тези машини се контролират с магнитни прекъсвачи, за да може, ако спре токът, когато дойде пак, да не включи машината и да стане беля. Това е потенциално опасно, но аз гледам да внимавам. Ако някой реши да използва същия метод, да го има предвид. Захранването минава през оригиналната арматура на фрезата, която се намира в дръжките, и е изведено в контакт. Това е така, за да мога лесно да сменям машините.
Линеалът се застопорява с дървени гайки, които го пристягат към плота (снимка 3). В него има вградена камера за аспирация, сменяема вложка и канал за захващане на приспособления (снимал съм го в един пост в темата „Фреза и оберфреза”). Когато го правих, избързах да го сглобя и не свалих ръба на отвора за аспирация (остана както го бях отрязал със зеге на 90º, а трябваше да го мина на фрезата с бит на 45º). Това го отчитам като грешка, така че да го имате предвид, ако си правите такъв.
Конфигурацията е такава, каквато я виждате, защото използвам установката освен за фреза и като цилиндричен шлайф (за вътрешните части на криви, където иначе няма достъп за механично шлайфане). За целта залепих една за друга няколко шайбички, а върху тях просто залепих шкурка (има по-умен начин да се направи това (http://www.youtube.com/watch?v=fLDNL8w940I), така не е нужно всеки път да се лепи нова шкурка, като се изхаби старата).
Остава ми да направя шейна, за подаване на детайлите под 90º, приспособление за изрязване на кръгове и приспособление за длабове – дано не отнеме още 5 години.
Направих 4 чекмеджета, в които съхранявам фрезите, битовете и аксесоарите към тях. Ще ми се да ги бях направил по-големи, но тогава имах такъв материал и не ми се даваха пари за още шперплат.
Фрезата е на колела със стопери, защото се налага да я местя от време на време.

Плюсове и минуси:
Без да съм фен на фрезите, в общи линии съм доволен от масата. Използвам я често, но все пак предпочитам повечето операции да ги правя на циркуляра. Доволен съм от плота, понеже подложих отдолу ПДЧ, което иначе ненавиждам, той стана масивен и много устойчив.
Не съм доволен от това, че оставих твърде малко място в преградката за фрезата. Не загрява, защото има аспирация и пробих отвори за циркулация на въздуха, но сега ще ми е по-трудно да си направя подемник с фина настройка на височината. Освен това, ако искам да сложа машина с 12,7-милиметрова цанга, може да се окаже твърде тясно.
Надявам се, че ви е било интересно.

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

5.jpg
bimbaeco - майстор
Ето ги и останалите снимки.

Прикачен файл

6.jpg

Прикачен файл

7.jpg

Прикачен файл

8.jpg
ZEDYCUS - майстор
=D> Идеална универсална маса. А аз кога ще я направя моята не се знае. Дано да е в близката петилетка. :-D
bimbaeco - майстор
Ще стане, щом си я започнал, няма къде да ходи. Видях ти подемника в една друга тема. Добре ли работи? Аз мислех да правя нещо подобно, само че винтът да излиза в гнездо в плота, откъдето да го въртя с глух ключ.
EDI - майстор
алцек написа:
Здравейте,пак се разчетох във този форум и не усетих кога мина времето,а уж щях да задавам въпрос.
Та на въпроса,от строителният шпертплат ще стане ли плот за масата за фрезата?
Всичко става за плот, само да е равна повърхността.bimbaeco, идеална си е масата, браво. :supz: И аз имам нужда от цилиндричен шлайф, все се каня да измисля нещо и до сега само с каненето си оставам, а ти си намерил решението. :partyman: Можело наистина малко по-широко помещение за фрезата, ама и сега ми се струва, че ще влезе по-голяма фреза, естествено с друг начин на закрепване.
Тани - модератор
Мой ред е да се захващам с маса за фрезата. Досега все отлагам, че нямам време, но вече ми се освободиха час два ежедневно от модераторските задължения и смятам да ги инвестирам в направата на маса. Сега обаче се двоумя - голяма и удобна или по-лека и мобилна. Има ли някакъв компромисен вариант? Какви размери препоръчвате и защо ?
EDI - майстор
Ами според мен голяма и удобна.Достатъчно място за фрезата и долапчета, да сложиш и голямата фреза, стабилна заради теглото, няма да има проблеми с вибрации, клатене и други такива, ще събира по-големи детайли, може да се ползва и за други машини, за сглобяване на детайли и други подобни.Моята е 105Х55 см., да речев 100Х50 см е съвсем достатъчно.
bimbaeco - майстор
Еди, има ли време да изпробваш новата фреза (Макалистера)? Ако да, какво ти е мнението? Аз сега търся някаква по-евтина с половининчова цанга, че съм решил да правя ето това (http://woodgears.ca/slot_mortiser/index.html). От 4-5 години си мечтая да я направя, ама досега нямаше откъде да намеря лагерни водачи, които да не са телескопични.
В Продавалник има две такива и взех да се чудя дали да си взема една.
EDI - майстор
Пробвах я вече, ударих няколко парчета дърво за проба с големите фрезери..Много съм доволен, работи много добре.Има и микрометричен винт за фина настройка.Оборотите се поддържат много добре, дори и при натоварена фреза, няма биене на вала, закрепването на машината по двете колонки е удобно, става с лостче, почти няма никакъв луфт по колоните.Тези двете ги гледах, и аз се чудех дали да не си взема втора машина от вида, понеже плочите са едни и същи с моята, та да ги сменям.Аз от продавача взех моята, но тези двете мисля, че са с малките 1200 вата, за цанги под 8 мм, не знам дали вала въобще събира 1/2, имай го това предвид.Моята е 1500 вата.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 68

Тема "Маса за оберфреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: