Всичко за дърводелството
Тани - модератор
Решил съм да направя на едно старо стоманобетонно стълбище облечено с плочки, нови стъпала от MDF, който първоначално смятах да ламинирам, но колкото и здрав да е ламината все ще дойде един момент да се износи по ръбовете. Ако са боядисани, винаги ще могат да се пребоядисат и на място. Бихте ли препоръчали някаква здрава боя за стъпала! Никога не съм се занимавал с обработка на MDF и приемам и практически съвети за първоначалната обработка преди самото боядисване. Надявам се който има опит с боядисването на MDF да го сподели, защото при наличие на фреза ми идват стотици идеи на ум, а предполагам , че не съм единствен!
dokobg - специалист
Виждал съм боядисано ПДЧ, не МДФ. Покритието е като стъкло, много е хубаво, но също така и не е много здраво. Демонстрираха ми с едно панта от 20 см. която изтърваха нарочно върху боядисано ПДЧ. Веднага падна една малка люспа. Пребоядисването е невъзможно, а трябва да се смени целият детайл. Боята не може да се наслагва.
Според мен заложи на нещо вече изпитано - дърво, боядисано с байц и лакирано например.
Тани - модератор
Все пак говоря за гол суров МДФ , а не ламиниран/фурнирован такъв. Гарантирам ти, че е възможно пребоядисването на част от детайла и че няма да разбереш къде е пребоядисвано , ако се направи както трябва. Боядисването става по метода на боядисване на автомобилите - там не се сменя цял детайл като те одраска някой!
VLADO66 - майстор
Идва ми на акъла такъв тип боя http://www.lackprom.com/produkti/detail ... D0%B0.html само че грунда какъв да бъде-дали епоксиден или друг за заздравяване на основата дърводелците във форума могат да кажат :)
EDI - майстор
Тани, не го прави от суров МДФ.И най-малкото чукване подбива ръба и никаква боя няма да го оправи после.Много лесно се подбива това нещо.Според мен помисли за дърво.Или ако ползваш МДФ, направи едно закръгление на ръба на стъпалото с оберфрезата и то с по-голям радиус.
dokobg - специалист
Виолетовите ПДЧ плоскости са боядисани. Демонстрацията която видях беше върху същите ПДЧ-та, но парче. Не може да се пребоядиса, сменя се направо детайла. Затова според мен не е удачно точно за стълби и предложението ми беше за дърво.
Последна промяна от dokobg на вт апр 30, 2013 11:47 am, променено общо 1 път.
Тани - модератор
Еди, разбира се че ръбът ще е заоблен. Опитно установих, че с радиус 9,5мм визуално изглежда най добре, а иначе и с 6,3 мм вече не си личаха ударите с острия ръб на ключа за фрезата :wink: Предполагам, че грунда за МДФ допълнително ще повиши якостните качества на повърността. Реално и незаоблено дърво да използвам, ръба ще се наранява лесно. Повече ме притеснява износоустойчивостта на самата боя. Вярно е, че стълбището е итнериорно и няма да се ходи с мръсни обувки по него, но по-добре да заложа на по-добра боя , специално проектирана за това.

Боядисване на ламинирано ПДЧ въобще не смятам да коментираме. Няма такава технология доколкото знам. Боядисва се фурнировано ПДЧ.
VLADO66 - майстор
Чудя се дали не можеш да фрезоваш челата и да вградиш г-образна лайстна :?Нещо такова :) http://www.osvetleniebg.com/index.php?m ... 1072&col=1
Тани - модератор
То за моженето - мога, но целта не е просто да скрием естествения камък с нещо изкуствено. Ако беше така, най-лесния, евтин и бърз начин беше ламиниран паркет и подобни лаисни. Целта обаче е подобряване та визията на помещението и смятам , че на този етап добре се справям. Остава "малката" подробност с избора на крайно покритие за стъпалата. Всеки търговец хвали стоката си, затова смятам, че по-обективно мнение мога да получа от другата страна на "щанда" - потребителите. А иначе ако идеята ти е за осветлението, то вече е предвидено под ръба на стъпалото в специално фрезован са целта улей. Благодаря ти за идеите все пак! Може да са от полза за някой друг.
VLADO66 - майстор
Какво да ти кажа-ореш в непозната земя :) Хем боята трябва да е твърда и износоустойчива,хем не трябва да е прекалено твърда защото основата има някакви движения и боята може да се напука :wink:

Тема "Боядисване на стълби от MDF" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: