Всичко за дърводелството
Тани - модератор
Според мен трябва да е точно обратното. Грунд, който да попие в МДФ-а и да "вкорави" основата, а боята да и по-еласнична , за да понася ударите без да се люпи. По-добре обаче да изчакаме професионолно мнение.
sreky - специалист
Полиеританов грунд,шлайфане,после 2 ръце полиеританова боя-Това е за МДФ-а,но не ти препоръчвам да го правиш от мдф,той поема влага и щом е на пода няма как да не се използва влажен парцал за почистване и ще раздуе,използвай дърво по добре ще стои ,а и то може да се лакира в последствие
Тани - модератор
Дървото може да се изметне и със сигурност ще го направи , ако не е добре изсъхнало. Ако стъпалата са добре грундирани/ импрегнирани в дълбочина на порите, то няма как да стигне водата до него, дори да има някъде нарушено лаково покритие. Освен това надали ще се "мие" с толкова мокър парцал! Би ли ми препоръчал конкретни марки грунд и боя. Гледах някакви грундове при Роси, но както писах, всеки хвали стоката си и разчитам на мнение на някой, който вече е ползвал някакви продукти.
jekasus - майстор
Голям инат си :lol:
Търси нанотехнологии :lol:
Сериозно - направи си стъпала от дърво, тоя МДФ не става за под/стъпала никакви грундове, били те и нано няма да го спасят.
VLADO66 - майстор
По-добре от слепена дървесина-няма да измята и преди слепването е проконтролирано просушена http://www.vialparket.com/articles.php?ArticleGroupID=7
kuuuuuul - майстор
Ако имаше толкова издръжлива боя сигурно щяха да боядисват паркета а не да го ламинират :? Аз си правих два шкафа за банята от МДФ и ги боядисах по технологията за колите + грунд,шприц кит и боя,ама за стълби едва ли ще е подходящо.Има различни видове дървесина устойчиви на влага и износване които ще са по подходящи за целта,а с боя май ще стане доста хлъзгаво :?
Тани - модератор
Ще ви послушам ... ама друг път :lol: :lol: :lol:
Сега вече е късно, защото стъпалата са отдавна нарязани на грубо и остава да оформя стените около тях и челата на всяка стълба също от МДФ. Относно влагата, стълбите няма да са изложени на такава влага, като едни мебели за баня да речем. Ще се забърсват с влажна микрофибърна кърпа от време на време. Все пак по тях ще се ходи по чехли и чорапи и няма да се замърсяват много. Освен това МДФ е изключително хигроскопичен и предполагам, че импрегниращия грунд ще навлезе поне на 3-4мм от повърхността и ще защити детайлите от влага. Нали все пак това му е предназначението.

Относно издържливостта на боята, не виждам ка така една и съща боя ще издържи върху дърво, а върху МДФ ще се изтърка. Според мен, какъвто и да е материала, поне по ръбовете на стъпалата, ще се налага пребоядисване на няколко години. Питането ми е свързано с това, да увелича този период максимално с използването на качествена боя или лак върху нея. Виждал съм доста боядисани дървени стълби, следователно има и бои за тях.
svetliopi44 - Чирак...
Тани,ако не бързаш след празниците ще говоря със шурека ( това му е занаята) http://www.miggell.com/
Правят бар-плотове за заведения от MDF и съм виждал как демонстрират на баровците здравината на покритието, гасеха цигари и всякакви щуротии върху боята и на гланца нищо му нямаше.
Доколкото си спомням цялата технология е на полиеританова основа (грунд,шпиц,боя и лак) , но маи не беше хич ефтино ... :?
Тани - модератор
Ще ти бъда благодарен, ако питаш! Преди боядисването имам още доста работа, че стълбището е полувито и почти няма две еднакви стълби. Освен това смятам първо да направя и парапета , за да може след боядисването да остане само да сглобявам без повече да режа и пробивам.

Тема "Боядисване на стълби от MDF" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: