Всичко за дърводелството
Тани - модератор
Веско, целия фурнир в дълбочина е с еднакъв цвят обаче е много тънък и много лесно ще се прешлайфа ако го намокриш. В описаната по-горе технология, не шлайфаш самия фурнир, а само прозрачния материал върху него! Съвсем грубо казано, все едно си го китнал с прозрачен кит, за да загладиш неравностите.
Импрегнатора е препоръчително да се ползва за случаи в които може да има мокрене. Плотът на маса определено има нужда от импрегнатор. Аз импрегнирам почти всичко, защото по този начин МДФ-а се запечатва и не ми попива следващите материали, а и се заздравява в дълбочина. А не е чак толкова скъп, особено ако го сравним със следващите материали. Става и за дървесина. Ето му техническите характеристики. Няма как да дам линк, защото ми ги изпратиха по мейла и най-вероятно ги няма в Интернет.

Прикачен файл

17I.A171 - Изолатор за МДФ.rar
(52.27 KиБ) Свален 98 пъти
bulhomes2 - майстор
Благодаря. http://www.rosi.bg/izolator-za-mdf-125-l-3233.html Предполагам, че в МДФ-а имам танин и за това го препоръчват за него ("Изолатор за дървесина с дълбоки пори или танин").

Такааа. Чудех се защо не съм попадал на тези цветни фурнировани плоскости и най-после загрях. Те са само МДФ, а той не става за масите ми (много тежки, висок център на тежестта => нестабилни).
Тани - модератор
Може да ползваш по-малка дебелина :wink: , достатъчно здрав е! Или пък да слепиш най-тънкия МДФ за някакъв друг материал отдолу!
bulhomes2 - майстор
Ааа - да бе. Още да я усложнявам. И без това никой мебелист не ще да я прави, че много игра по нея, та ми се наложи сам да ставам такъв. От фурнировано ПДЧ си става достатъчно здрава и красива.
brum - майстор
Я пак да се включа с въпрос. От една фирма (МВМ) ми предложиха лак и грунд на водна основа за МДФ с естествен фурнир. Две в едно - едно и също нещо се ползва за лак и грунд. Уж резултата бил като с двукомпонентните материали, ама съхнело по-бавно. Нещо ме съмнява тая работа и затова да питам и тук дали някой има наблюдения :) .

И предполагам, че преди работа с тоя лак и грунд пак трябва да импрегнирам. Обаче грунда не мисля, че трябва да е на водна основа, защото нали трябва да се избягва да се мокри тоя материал (МДФ-а с естественият фурнир)?
joroantonov - специалист
brum написа:
Я пак да се включа с въпрос. От една фирма (МВМ) ми предложиха лак и грунд на водна основа за МДФ с естествен фурнир. Две в едно - едно и също нещо се ползва за лак и грунд. Уж резултата бил като с двукомпонентните материали, ама съхнело по-бавно. Нещо ме съмнява тая работа и затова да питам и тук дали някой има наблюдения :) .

И предполагам, че преди работа с тоя лак и грунд пак трябва да импрегнирам. Обаче грунда не мисля, че трябва да е на водна основа, защото нали трябва да се избягва да се мокри тоя материал (МДФ-а с естественият фурнир)?
Полиуретанови има 2в1 и си вършат работа. То реално си е еднокомпонентен лак.
lady_bj - напреднал
Какво ще кажете за фурнировани МДФ вратички за кухня, но не гладки, а фрезовани? Подходящи ли са такъв тип материали за кухня? Естествен или изкуствен фурнир е по-добре? Има ли вероятност да се напука, люпи, отлепва при вратите на аспиратора? Естествения вероятно е по-неустойчив на вода, влага, пари и може би със времето потъмнява.
А същите врати да се байцват по-добре ли ще е или то байцването се прави върху фурнировани, за да има дървесни шарки, не само върху суров МДФ?
Нещо като на картинките.
Или няма нужда от байцване на целите врати, а само където е фрезовката, защото там не може да се фурнира?

Прикачен файл

IMG_20180712_093021.jpg
stridata - специалист
чет юли 12, 2018 2:48 pmlady_bj написа:
Какво ще кажете за фурнировани МДФ вратички за кухня, но не гладки, а фрезовани? Подходящи ли са такъв тип материали за кухня? Естествен или изкуствен фурнир е по-добре? Има ли вероятност да се напука, люпи, отлепва при вратите на аспиратора? Естествения вероятно е по-неустойчив на вода, влага, пари и може би със времето потъмнява.
А същите врати да се байцват по-добре ли ще е или то байцването се прави върху фурнировани, за да има дървесни шарки, не само върху суров МДФ?
Нещо като на картинките.
Или няма нужда от байцване на целите врати, а само където е фрезовката, защото там не може да се фурнира?
1. Вратичките от фурнирован фрезован МДФ изглеждат точно така както сте споделили на снимката. Никой освен вас не може да ви каже дали са подходящи за вас!
2. Да, подходящи са за кухня ако са обработени с правилните материали!
3. Какво значение има дали фурнира е естествен или изкуствен като и двата фурнира са естествено дърво? "Изкуствения" е изкуствено подреден, не от "изкуствени" материали!
4. Не няма вероятност да се напука и т.н. ако се обработи с правилното лепило за кантиране и правилните бои!
5. Няма разлика във вида на фурнира за здравината му, промяната в цвета може да дойде от танините в него и от качеството на боите.
6. Байца е цвета, само вие знаете какъв цвят искате да са ви вратите! Байца може да се нанесе в/у всичко което може да попие!
7. Нама как да избайцвате само фрезованата част защото няма как да ограничите байца да не попие и във фурнира.

Понеже аз приключвам с тая тема, мога да ви дам един съвет...
Икономията е майка на мизерията...
Последна промяна от stridata на пет юли 13, 2018 10:15 am, променено общо 3 пъти.
lady_bj - напреднал
Благодаря за изчепателния и полезен отговор!
Много добре е обяснено и изяснено всичко
mavryt4o - майстор
чет юли 12, 2018 3:18 pmstridata написа:
чет юли 12, 2018 2:48 pmlady_bj написа:
Какво ще кажете за фурнировани МДФ вратички за кухня, но не гладки, а фрезовани? Подходящи ли са такъв тип материали за кухня? Естествен или изкуствен фурнир е по-добре? Има ли вероятност да се напука, люпи, отлепва при вратите на аспиратора? Естествения вероятно е по-неустойчив на вода, влага, пари и може би със времето потъмнява.
А същите врати да се байцват по-добре ли ще е или то байцването се прави върху фурнировани, за да има дървесни шарки, не само върху суров МДФ?
Нещо като на картинките.
Или няма нужда от байцване на целите врати, а само където е фрезовката, защото там не може да се фурнира?
1. Вратичките от фурнирован фрезован МДФ изглеждат точно така както сте споделили на снимката. никой освен вас не може да ви каже дали са подходящи за вас!
2. Да, подходящи са за кухня ако са обработени с правилните материали!
3. Какво значение има дали фурнира е естествен или изкуствен като и двата фурнира са естествено дърво? "Изкуствения" е изкуствено подреден, не от "изкуствени" материали!
4. Не няма вероятност да се напука и т.н. ако се обработи с правилното лепило за кантиране и правилните бои!
5. Няма разлика в вида на фурнира за здравината му, промяната в цвета може да дойде от танините в него и от качеството на боите.
6. Байца е цвета, само вие знаете какъв цвят искате да са ви вратите! Байца може да се нанесе в/у всичко което може да попие!
7. Нама как да избайцвате само фрезованата част защото няма как да ограничите байца да не попие и във фурнира.

Понеже аз приключвам с тая тема, мога да ви дам един съвет...
Икономията е майка на мизерията...
изчерпателен както винаги с такива хора форума върви напред =D>

Тема "Цена на фурнирован МДФ от майстор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: