Всичко за дърводелството
bulhomes2 - майстор
Не. Мини една част със шкурка 150 и виж дали няма разлика с неошкуреното! Повече на допир се усеща. Същото и с мокренето. Ако го пропуснеш - после настръхването се показвало при байцването. Не ми се е случвало още. Но тези неща се виждат повече от специалисти. На първата ми маса и аз тръгнах да монтирам краката от още от циркуляра. Обикновения човек няма да знае разликата, но без 1,2,3 и 6 точки ще каже "Мчи кво - добре си е вратата", а с тях "Ай стига бе. Верно ли ти си го правил това?". Ако пропуснеш и 5 и 7 вече си за "Таман е. К'во толкова?"
brum - майстор
Ми аз щото не байцвам, а директно с лак. Вземам си фурнир венге. И отгоре направо лак на водна основа. Ама нещо не седи съвсем както трябва - леко грапаво е. Сега разбирам защо :) .

Ще пробвам на следващото "творение" тая техника и се надявам да "ахна" от резултата :) .
bulhomes2 - майстор
Не знам какъв е тоя фурнир венге. Да не би като го зашкуриш да му замине венгето... Да не говориш за ламинат?
shadowman - майстор
Незабравяйте и един факт, че понякога има избило лепило през порите и ако не падне с първото шлайфане ще продължава да се стърже.
Относно гардероба, лично аз не виждам причина да има отварящи се чекмеджета и над тях плъзгащи врати, друго важно е какъв е механизма, с горно или с долно водене, чекмеджетата спокойно мога да се приберат в гардероба и визията ще е много по-добра. Предполагам, че щом ще се използва 7 мм МДФ механима е турски (примерно като тези от Роси.бг) с долно водене. Относно работата и цената... добър бояджия да си на наше време... МДФ-а е с фурнир от двете страни като има само разлика в качеството на едната страна като двете може да са хубави или една хубава и една лоша.
brum - майстор
bulhomes2 написа:
Не знам какъв е тоя фурнир венге. Да не би като го зашкуриш да му замине венгето... Да не говориш за ламинат?
300лв е плочата, не е баш ламинат :) . Същия като тоя по-горе дето дадох линк към Салекс. Просто седи по-тъмен, като венге. Не знам как е обработен. Иначе е естествен фурнира.
Тани - модератор
Фурнирования МДФ се предлага в широка гама цветове и не е необходимо байцване. Също така не е препоръчително да се мокри! Ето и необходимите стъпки, които аз знам, но може да има и още

1. Импрегниране, ако ще се ползва в кухня или мокро помещение. Импрегнатора който аз ползвам, се нанася на три ръце през един час.

2.Шлайфане , за да се заглади настръхналото. Импрегнатора придава известна якост на материала и вече не е толкова лесно да се прешкури фурнира.

3. Грундиране с безцветен грунд.

4.Шлайфане

т.3 и 4 се повтарят, докато е необходимо, за да се постигне гладка и равна повърхност, особено по снадките, сглобките и преходите, както в случая би било с обкантването на МДФ с масив.

5. Лакиране.

6. Шлайфане

7. Лакиране

т. 5 и 6 могат да се повторят още веднъж или няколко пъти до постигане на необходимата дебелина на покритието и/или желания ефект!
За добър резултат е необходимо всички бояджийски дейности да се извършват в бояджийска камера с вентилация, която подава подгрят свеж въздух, а затопления се изхвърля навън (много разходи за гориво)


И това е само лакирането!
Преди това има:

- разбичване на дъбовия материал ( на банциг)
- рендосване (щрайхмус)
- профилиране (фреза)
- сглобяване (пендула)
- лепене
Това е работа за няколко дни, защото съхненето на всяка ръка трае часове, а за да съхне, то трябва да се поддържа и подходяща температура.

Много неетично е всичкия този труд скъпи материали и инструменти , да се подценяват от някой, който ще отиде да поръча да му разкроят и кантират няколко плоскости ламинирано ПДЧ, които да отиде да сглоби с един винтоверт за час два и да вземе едни 100лв за услугата! Така погледнато, на час или ден той е кожодера! Продължавам да твърдя, че за всичката тази работа и с тези материали, цената е нормална до ниска!
bulhomes2 - майстор
Ще съм ти благодарен ако споделиш дали този МДФ венге се подава на шлайфане. Пробвай на някоя изрезка дали ще му падне боята. Би било готино да се продават байцвани фурнировани плочи (и вероятно грундирани и евентуално омекотени и лакирани). Не съм попадал още на такива и ми е интересно какво представляват.

Тани, явно говорим за различни видове фурнирован материал. Затова ще се радвам, ако brum сподели впечатленията. Досега от десетина тукашни уж утвърдени мебелисти не бях чувал, че "не е препоръчително да се мокри" фурнира. Даже (както казах) мокренето си е в реда на операциите. Мога ли да те помоля да споделиш за импрегнатора? Досега съм ползвал импрегнатори за сачаци и други външни дървении. Има логика да се ползват и във вътрешните, но явно нещо съм пропуснал.
joroantonov - специалист
bulhomes2 написа:
Ще съм ти благодарен ако споделиш дали този МДФ венге се подава на шлайфане. Пробвай на някоя изрезка дали ще му падне боята. Би било готино да се продават байцвани фурнировани плочи (и вероятно грундирани и евентуално омекотени и лакирани). Не съм попадал още на такива и ми е интересно какво представляват.

Тани, явно говорим за различни видове фурнирован материал. Затова ще се радвам, ако brum сподели впечатленията. Досега от десетина тукашни уж утвърдени мебелисти не бях чувал, че "не е препоръчително да се мокри" фурнира. Даже (както казах) мокренето си е в реда на операциите. Мога ли да те помоля да споделиш за импрегнатора? Досега съм ползвал импрегнатори за сачаци и други външни дървении. Има логика да се ползват и във вътрешните, но явно нещо съм пропуснал.
Има техническо венге на което му трябва само лак. Всеки фурнирован МДФ може да го шлайфаш, всичко опира до дебелина на фурнира демек, да не го прешлайфаш. Мокренето не е задължително и в двата варианта можеш да постигнеш чудесен гланц, просто си избираш сам, при мат и сатен даже по-добре да не се мокри.
bulhomes2 - майстор
Линковете на shadowman за такова венге ли са? И на мен не ми се разправя с толкова шкурения и боядисвания. Пробвах една маса с ламинирано ПДЧ, при което липсват всички гореизброени операции, но резултата изобщо не ми хареса. Вероятно, защото го сравнявах с предните резултати.

Тема "Цена на фурнирован МДФ от майстор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: