Всичко за дърводелството
vaskopa - помощник
Здравейте от доста време чета форума с голям интерес. Дойде време и аз да попитам за съвет. Преди година след като изгледах това https://www.youtube.com/watch?v=Q-Pq9Zt ... ure=g-hist много се навих и аз да направя подобна къщичка за децата. Сега след като вече я започнах разбрах с какво съм се захванал. Къщичката ще бъде с конструкция от гредички 55х70мм. окована отвън с чамова ламперия а пода ще е дюшеме. Та въпроса ми е с каква боя да я боядисам че да не се олющи след една година, трябва ли преди боята някаква основа. И още част от дюшемето ще е на открито там където е верандата, с какво да го обработя да не се накриви като се намокри, дали да е само боядисано или с безир и после боя. Дайте мнения.
rositodor - специалист
Задължително слагаш грунд и после блажна боя и няма да са олющи.И преди всичко мини всичко с безир. :rolleyes:
VLADO66 - майстор
Взимаш материала,изсушаваш го,разкрояваш го и го импрегнираш по възможност в камера.Ако нямаш възможност за камера,има препарати като Резистол и Бохемит форте които могат да ти свършат работа.
vaskopa - помощник
Тези препарати Бохемит, Резистол и други подобни кой знае какво има в тях, ще тровят въздуха а все пак децата ще играят там. Преди време обработих едно дюшеме с подобен препарат не си спомням марката, мириса месеци след това ама мириса не се стоеше в цялата къща. Така че не ми се иска да импрегнирам а само да боядисам. Четох за разни бои и се спрях на марките Akryl mat ( Универсална матова водоразредима акрилатна бързосъхнеща боя с висока устойчивост за упротреба на открито и закрито върху дърво и метал.) или Sokrates (СОКРАТЕС КОЛОР създава твърди, но еластични покрития с изключителни качества:
водоустойчивост, висока издръжливост на атмосферни условия, съхне бързо и не мирише, покривност - опаковка 0.7кг 8м2, UV - филтър). Това чета в интернет ама колко са хубави не знам ако някои има отзиви да каже.
parketmilanov - специалист
Здравей , къщичката която спретнахме в къщи на щерка ми я намазах с масло /OSMO/
вече навъртя една зима и нещата изглеждат прекрасно .
някъде из темите я има снимана ,...ако искаш мога да ти я и пусна ...има и цветове различни /е не са безкрайно евтини нещата на ОСмо./но пък си струват а и както спомена един съфорумец в тези къщички ще играят децата ни .а тези продукти са АБСОЛЮТНО екологични и безвредни.
Ето и процеса на по кафенце ,биричка и който каквото си сръбва :)
https://parketmilanov.wordpress.com/201 ... %BA%D0%B0/

Поздрави -Борислав Миланов.
profesionalist_wood - майстор
Ползвал съм маслата на ОСМО,много са добри ама там цената е друга :) Не си помисляй да мажеш къщичката с препаратите на GUBRA защото имат доста вредни химикали в тях и са само за реставрационни дейности
и нещо в рамката на шегата: Намажи къщичката с креозот :-D ,е,малко ще мирише лятото ама пък нищо няма да го яде и практически няма да гние,може да се напука с времето но запазва достатъчна здравина.
vaskopa - помощник
Браво много хубава ти е станала къщичката, и аз май трябваше да снимам процеса по изработката. Маслата на Осмо наистина са много хубави но са скъпички, а и моята къща уж щеше да е по мъничка но малко по малко проекта придоби размери на цяло бунгало. И ако е с Осмо не мога си плати само маслото, а и доколкото съм чел поне веднъж в годината трябва да се омаслява наново. Така че в крайна сметка ще е с боя. С дървенията долу горе с малка помощ ще се оправя, но с боите хич не съм на ясно. Надявам се някой да ме насочи за точната марка и модел боя която ще е най-подходяща за моя случай. Четох за разни бои ама всеки си хвали стоката. За Akryl mat и Sokrates четох че са хубави в един блог за дърводелство, но нека по-добре да каже някой който ги е използвал.
parketmilanov - специалист
според мен боите или респективно лаковете/съветвам те да е с лак освен ако не е розав цвета/
да имат ув защита.ако са лакове избери левис/сикенс/садолин/
не защото сократес са лоши .Просто сикенс и садолин наистина ще ти гарантират поне 10години да не пипаш изделието.Друг вариант е Бекер аркрома /или там както се пише на Англ.
Поздрави и успехи.и чакаме снимки :)

Тема "Дървена къщичка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: