• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
Всичко за дърводелството
bulhomes2 - майстор
Както грифин каза - ако ще се мести алуминиевия маркуч се къса много бързо. Имам десетина, които не успяха да дочакат да си направя новата работилница.
griffin - майстор
Може да се ползва вентилационен маркуч който е от много тънка пластмаса, хубавото е, че е мек и лесно се разтегля примерно ако искаш да си изчистиш пода. Ако решиш да ползваш тънък маркуч може и със свински опашки, аз съединявах две една за друга от едни за многократна употреба които бяха пускали в лидъл

Забравих ако вентилацията ти е с по голям дебит се замисли за заземявне на тръбите защото почва много яко да пере ток :-D иначе взрив не вервам да може да стане в домашни условия.
npelov - специалист
Ето ми идеята за капака + конуса:

Конуса е ще бъде от поцинкована кофа. Мисля отдолу да изрежа отвор (каква ширина?) като оставя крачета на 3 или 4 места да свързват централната окръжност (виж снимките).
Капака - ОСБ или ПДЧ с тънък шперплат отгоре (4-6мм). От ОСБ-то ще изрежа кръгове/окръжности, като предварително съм го фиксирал за шперплата с винтове за да го сглобя след това лесно. Целта е да направя канал без фреза.

Кофата е 10л, с долен диаметър около 18.6см, горен диаметър 26.2см, височина близо 26 см. Варела е с диаметър около 37 см. Ще сложа силикон в канала за уплътнение.
За залепяне на кофата и изводите за маркучите мисля да ползвам монтажно лепило. Имам едно на хенкел - Moment Profi fix. Нямам много опит с такива и не знам кое ще свърши работа по-добре. Може би да ме посъветвате.

Кофата и варела ще заземя.

Отворен съм за предложения.

Прикачен файл

kofa1.png
kofa1.png (25.45 KиБ) Видяна 1339 пъти

Прикачен файл

kofa-kapak.png
kofa-kapak.png (36.39 KиБ) Видяна 1339 пъти

Прикачен файл

kofa-kapak-otgore.png
kofa-kapak-otgore.png (29.12 KиБ) Видяна 1339 пъти
Последна промяна от npelov на съб сеп 05, 2015 8:18 pm, променено общо 1 път.
cvetomir_77 - специалист
Аз пък преди 2 месеца си взех ей това
Изображение
Има 38 мм и 60 мм маркучи, ама са къси. Обърнах интернет, никъде не можах да намеря марчкуч или тръби 60 мм на цена под 8 лв за метър. Някой ако има информация, моля да помага.
griffin - майстор
Идеята обаче е да имаш дистанция за засилка на частиците. Трябва да имат време да се засилят иначе ще почнат да пътуват директно надолу и това ще ти вдигне частици нагоре. Иначе кофата добре, но долу трябва да имаш 120 градуса по спомен затворено на малкото кръгче. Разстоянието между него и края на кофата трябва да го прецениш опитно, прекалено малкото ще отделя повече дребни частици, но пък лесно ще се задръства от абрихра. Ако искаш мога да ти снимам какво е моята отдолу не ти трябва фреза, само едно зеге да си го направиш.
npelov - специалист
@cvetomir_77 Това е 60мм, но е над 8 лв. Не знам колко метра ти трябват. За малкия циклон ползвах разни маркучи от прахосмукачки. Приличат на PVC. Наелектризират се доста, чак космите на краката ми настръхват ако съм на 20-30 см. Все едно нещо ме лази. Особено ако шкуря с лентовия шлайф. Та си мисля че затова са скъпи полиуретановите с метална нижка. Може да се заземят и полиуретана е здрав.

@griffin - да де, аз със зеге ще го резна. Снимките са добре дошли. Не разбрах само това за "дистанцията за засилка на частиците". За 120-те градуса имаш в предвид гръга в центъра да се свързва с 3 палчета на по 120 градуса едно от друго, така ли?
griffin - майстор
Това ми е над самия казан, тръбата влиза в далечния край и частиците имат време да се засилят малко преди да им се отвори дупка от долу и да почнат да падат. Тоя щит отдолу трябва да е с подобна форма.
Ето сайта на пича дето до е измислил http://www.jpthien.com/cy.htm

Прикачен файл

14414734363152121692958.jpg
cvetomir_77 - специалист
npelov написа:
@cvetomir_77 Това е 60мм, но е над 8 лв. Не знам колко метра ти трябват. За малкия циклон ползвах разни маркучи от прахосмукачки. Приличат на PVC. Наелектризират се доста, чак космите на краката ми настръхват ако съм на 20-30 см. Все едно нещо ме лази. Особено ако шкуря с лентовия шлайф. Та си мисля че затова са скъпи полиуретановите с метална нижка. Може да се заземят и полиуретана е здрав.

@griffin - да де, аз със зеге ще го резна. Снимките са добре дошли. Не разбрах само това за "дистанцията за засилка на частиците". За 120-те градуса имаш в предвид гръга в центъра да се свързва с 3 палчета на по 120 градуса едно от друго, така ли?

Този не става за друго освен за вода. По добре да го направя с 2" поцинкована водопроводна тръба. Хем по-евтино, хем по-лесно ще намеря фитинги. Благодаря все пак за помощта.
cvetomir_77 - специалист
Моят е ето точно такъв, само че с 200 литров варел
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=umkOUPyduaw[/youtube]
И върши прекрасна работа. В прахосмукачката не отива почти нищо, както на клипа.
npelov - специалист
griffin написа:
Това ми е над самия казан, тръбата влиза в далечния край и частиците имат време да се засилят малко преди да им се отвори дупка от долу и да почнат да падат.
Аха, ясно. Ами то насочването на входната тръба върши тая работа. Няма как да паднат директно надолу. Конуса допринася частиците да поддържат скоростта или дори да ускоряват. Обаче предишния циклон дето направих беше мелез между този на Thien и тесните конуси. При Thien няма конус (може би защото е по-просто) и затова трябва малко време частиците да се завъртят. Кръга в средата върши и друга работа - да не смуче от кофата като се напълни. При конуса се използва центробежната сила - скоростта се увеличава с намаляване на диаметъра. Там входа на частиците е толкова далече от кофата, че не може да засмуче. Моя конус не е с такъв голям наклон, затова ще сложа входа някъде на 2/3 от височината.

Всичко това си е моя теория. Може да е отчасти грешна, но размерите са подобни на предишния ми циклон, който знам, че работи добре. Затова ще се придържам към това, което съм изпробвал.

А какво уплътняващо лепило да ползвам за дърво-желязо. Това дето го имам е на база разтворител. Пише да се намажат повърхностите и да се изчака да изсъхнат 2 мин преди да се притиснат. Май тоя тип не става за уплътнения.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "Прахоулавяне" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: