• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко за дърводелството
npelov - специалист
Понеже работя на балкона имам проблем с праха. И при рязане е зле, но най-вече при шлайфане. На някои електрически инструменти имам отвор като за стандартна прахосмукачка. Обаче маркуча е прекалено къс за да върши работа. Освен това доста шкуря на ръка. Има ли прахоулавящи системи, които не са толкова шумни като прахосмукачка, могат да работят по-дълго, не отнемат много място и са на разумни цени.
bimbaeco - майстор
Като така или иначе ще правиш тезгях, може да го направиш с вградена аспирация. http://www.chrisbillman.com/Tools/Outfeed.htm
Това нещо се води downdraft table (ако искаш да търсиш други снимки или идеи в интернет).
nikolson - майстор
Из форума имаше и самоделки-циклон с кофа и прахосмукачка. На всяко нещо му се намира колая, ама с шума ще береш ядове с комшиите.
npelov - специалист
Комшиите не знам кога ще ме изритат. Гледам да не шумя преди 10 сутринта, между 2 и 4 следобяд и след 8 вечерта. В тия времена обикновено шлайфам на ръка или лакирам.
Това за кофата и прахосмукачката си го мислех, но турбината на прахосмукачката е малка -> големи обороти, много шум, не може да работи дълго (прегрява).

downdraft table е добра идея стига да има какво да смуче отдолу. Имате ли някакви наблюдения за по-здрави, недотам шумни промишлени прахосмукачки до 200 лв. Без екстри, шума и продължителността на работа са най-важни. Гледах някакви на спарки, но нямам идея колко ще са шумни в сравнение с типична домашна прахосмукачка.
griffin - майстор
Ето и една подсказка от мене, аз съм с голяма аспирация но все пак има прахоляк в въздуха. Работя с маска и при мен въпроса е просто пепелта да се свали малко по бързо.
Предимства са че сваля праха по бързи този който е в въздуха, почти няма шум и лятото като е жега ми прави хладно в мазето :). Няма консуматив тая вата за аспиратор е на 2 години може би само си я осмуквам с прахосмукачката като се понапълни. За ме това улеснява малко и почистването т.к обдухвам сичко с компресора а тоя вентилатор ибира по голяма част от пепелта.
Кофтито е, че праха не изчезва и трябва да си с маска освен ако не сложиш повечко филтрация но аз така и така съм само с маска.
Ако трябва да спирираш малки частици ти трябва повече налягане и по малък обем въздух(демек прахосмукачики - шумни :) ). Ако имаш повече стружки абрихт или щтрайх тогава ти трябва турбина или градинска смукалка за листа(лошото е че смукалката е шумна и тя де :) ).
Вариант е да си потърсиш двигател примерно аз бих зел от косачка и да си направиш турбина като матиас в тубето.
Трябва да решиш какво точно ти трябва ама аз не съм виждал чиста работилница :) аз съм сложил стелка на входа към къщата пак се носи и ме благославят ама по малко ;)

Прикачен файл

DSC_0013.jpg

Прикачен файл

DSC_0012.jpg

Прикачен файл

DSC_0011.jpg
npelov - специалист
То ясно, че няма какво да спре изцяло праха. Просто количеството е много голямо.

Нещо не разбрах тоя вентилатор каква работа върши? Спира праха да не ходи навън ли? Или идеята е по-бързо да свали прахта от въздуха. Като правиш вятър не завихряш ли го още повече. Колкото отива във ватата толкова минава и покрай него.

Като казваш маска - кажете какви маски купувате. Купувах от практикер, кауфланд - не уплътняват добре около носа и отдолу. Дишам си прах. Ей тези пък са за хора без носове. 10 минути работа и ме заболява носа. Всички маски, които съм опитал запотяват очилата (включително очилата "безцветни неизпотяеми Monolux"). Като работя с ъглошлайф в/у дърво и става тайфун - очите ли да си пазя, дробовете ли. Иначе праха от ъглошлайфа едва ли ще го намаля.


Загледах се в прахосмукачките KAERCHER дето ги продават в практикер. Водят ги универсални, стават и за power tools. Някой ползвал ли е такава? Всичките са по 1000 вата и в сравнение с тези от предишната година се равнявали на 1200, 1400 или 1600 вата в зависимост от модела. Малко шмекерска история ми се струва. Сравнението те си го правят, но по какви параметри. Част (каква част?) от тази ефективност се дължи на четката. Т.е. ако използваш маркуча не те грее много ефективността на четката. Най вече ме интересуват консумативите. Имат ххх литра контейнер, но ползват и торбички, и филтри. Дали имат и циклон и каквото не остане в циклона да минава през торбичка? Защото ако често се сменят торбичките ще ми излезе златна. На сайта им има някакъв клип, но не се разбира много от него.

Има и един друг клип, че и още един, който показва мултифункционалното в мултифункционалната прахосмукачка. Ама и от тях не ми стана ясно кой знае колко. Като шкуря бикини не хвърчат. Само дето youtube ще почне сега да ми предлага глупости на първа страница...
EDI - майстор
За прахосмукачката е важна не само мощността, а и подналягането и дебита.Аз в работилницата си бича с един ЛАВОР, ей този модел - http://www.aviatrans.bg/catalog/index.p ... pe=product .Към 220 лева е.Може да работи и с торби и без торби, смуче мокро и сухо.Има и контакт за инструмент до 2000 вата, много е удобно за работа.Доволен съм от нея, върши си добре работата в работилницата.По принцип не смуча директно с нея, а през самоделен фиртър от кофа.
griffin - майстор
Значи идеята за вентилатора е да превърти по бързо въздуха в работилницата и да свали колкото може прах повече този който не го поеме вентилатора усяда някъде по шкафовете или инструментите но не е в въздуха и не ми пречи. Както казах чистя работилницата с компресора :).
Иначе прахосмукачка ти сам каза че не искаш нещо което да е шумно :-).
Аз ползвам прахосмукачка за банцинга, шлайфа, обиране на боклуците от бормашината, почистване на вентилатора и такива дреболии. Модела не знам може ли да работи без торба виждал съм някви филтри ама честно не съм мислил да инвестирам в такъв т.к не знам дали ще се чисти както торбите. Торбата е околи 3-4 лв мисля но торбите ги изпразвам няколко пъти преди окончателно да ги хвърля така че това поевтинява ползването. Модела се вижда от снимката предполагам. Горе долу 2-3 години я ползвам.
Прикачен файл:
DSC_0012.jpg
За циркуляра и абрихта ползвам градинска духалка за листа която е закрепена над един плосък сепаратор(циклон) като изходящия въздух се филтрира през 2 големи филтъра за прахосмукачка върху дървената кутия.
Освен това има и вентилатора който показах. И въпреки сичко пак има доста прах :) нещо не успявам да го преборя но поне не съм заровен в опилки до врата де :).
Прикачен файл:
DSC_0014.jpg
Прикачен файл:
DSC_0015.jpg
За предпазни средства съм минал от хартиени маски, маски за комбайнери от татово време, маски едни сини които в бг се продават по железариите, ползвах една испанска и в момента останах на 3М-ските трябва да призная че до тука това е маската която най лесно ми пасна по лицето(среден размер маска) и се напасна с очилата. Останалите маски ми беше много голямо около носа и не можех да напасна очилата от там влизат повече опилки или се запотяват очилата ако излиза въздух. Филтрите за останалите маски се задръстваха относително бързо бяха тип патрон или пък бяха с някаква материя и освен това ми се струваха тежки. ЗМ-ската маска е с лесни за почистване филтри, тия понички като се понабият с пепел само се издухват с компресора и продължаваш, розавата материя отгоре го водят статично зареден плат който държи частиците отвън(поне според тях) както и да е филтрите не са евтини но могат да карат дълго при почистване. Поне при мене за около 2 години съм на втори комплект понички в момента :).
Очилата почти всички които съм ползвал са ми неудобни убиват ми на ушите, на носа, потят се, тежки са или трудно се слагат. В крайна сметка успях да попадна на едни Девалт( Constructor Pro ) леки очила които не ми убиват, горе долу добре се напасват с маската(повечето не са добре проектирани около носа и не са предвидени за работа с маска) запотяват се но по-малко в сравнение с останалите които съм ползвал. Лошото им е че носовото парче е някакъв силикон който за година и нещо замина :). Когато има повече боклуци които ти летят в очите ползвам goggles-затворен тип очила, но тях рядко ги слагам т.к се потят повече отколкото ми харесва и са по-неудобно за напасване с маската. В случая модела на снимката е на uvex по спомен.
Прикачен файл:
DSC_0011.jpg
Специално за очилата не съм намерил евтини и неизпотяеми нещо китайците още не са успели да ги докарат :).
ZEDYCUS - майстор
Намери си турбинка с асинхронен двигател, нищо общо няма с двигателя на прахосмукачката. Много по тих е. На терасата съм с такава монтирана на една кофа. Комшолуците не се оплакват защото не се чува, кофата е на гумени тампони от ауспух. :)
Еди не знаех , че Лавора работи и без торбичка, бая щях да спестя от торби. Ма така е, който не чете упътването. Сега разбрах за кво е онази платнена торбичка. :-D :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Прахоулавяне" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: