Всичко за дърводелството
wanderer - специалист
Колеги, най накрая събрах парици и реших да си подаря такава машина. избора ми е сведен до METABO DH 330 - 1290 лв, DEWALT DW733 - 1421 лв, и MAKITA 2012NB - 1530 лв. чуденето ми идва от това - откъде идва разликата от повече от 100 лв между отделните марки? има ли нещо специфично което трябва да знам преди да направя окончателен избор? например: склонност към дефектиране на определени възли, скъпи консумативи, скъпи ремонти и др? гледам характеристиките им са доста сходни. макитата е с най мършав мотор - дали е компенсирана липсата на тази мощност сравнено с другите две марки по някакъв начин. метабо пък е с доста по голямо собствено тегло. за мен това е плюс. моля споделете впечатления ако ползвате тези марки. въпроса не опира само до парите, а и до най точния избор. не искам да вземам макита ако метабо ще ми върши същата работа примерно. искам също да се извиня ако донякъде с въпросите си дублирам подобна тема. намерих доста сходни теми но отговорите на въпросите който ме интересуват конкретно - паралела между трите модела не открих. благодаря предварително!
EDI - майстор
От трите ДЕВАЛТ-а.Най-високи обороти, най-стабилна конструкция и най-прецизен в регулирането.Освен това, валовете не са с черната гума.Нямам нито една от машините, но съм ги виждал в действие.
griffin - майстор
Колега то цената е както го пусне маркетинговия им отдел. Огледай наистина за цените на консумативите, новите машини са еднократни ножове което мен не ми харесва т. к са скъпи и по тънки от стандартните. Щом парите не са проблем подледни в нета за девалт съм виждал helical head или горе долу така се казваше глава с 40-50 малки ножчета при които няма настройка, имаш по малко шум, идеален финиш и траят пошече т. к са карбидни :-D. За останалите марки не съм виждал такива глави може и да има.
nikolson - майстор
Е-е-е, Грифин, ти тия пари за нищо ги нямаш. Тя само главата струва повече от машината бе. Т`ва започва да мяза на самобръсначките на Джилет. Накрая всички забравят защо еднократните пластмасови са заменили бръсначите, а междувременно вече са по-скъпи. :wink:
bimbaeco - майстор
Аз гласувам за Деуолта.
Ето ти по-добра цена:
http://tomika.bg/index.php/detail/view/1047

За метабото може да питаш тук:
http://woodcraftbg.wordpress.com/ - остави коментар под темата и човекът ще ти отговори, много е точен. Той работи с такъв и ще ти каже какви впечатления има.
EDI - майстор
Ей тука материал много, само да има време за четене - http://forum.woodtools.ru/index.php?board=114.0 .
griffin - майстор
ако парите не са проблем хеликс главата е черешката на тортата :)
който нема се оправя с каквото може :) аз карам вече 3-та година с едно китайско куче което беше 400лв и изяде доста дъски, надявам се скоро да се преместя и да го продам :).
agro - специалист
Здравейте,
понеже темата е за щрайхмус, реших, че мога да задам въпроса си в нея. Имам щрайхмус, стар, едновремешен, с чугунен корпус, отдавна спрян от производство в Пловдив, завода вече го няма. Старателно го възстанових, лагери, втулки, пружини - всичко. Накрая се провалих на призмите и клиновете, които подпират и заклинват ножовете. От общо осем комплекта имам само два. Без да мисля много-много, направих още 6 на фреза, копирайки наличните оригинали. Да, ама не. Като тръгнах да ги слагам, се оказа, че трябва да са много точно изработени, иначе застават накриво. Не че е невъзможна по-точна изработка, но не трябва да е много скъпа. Все пак се хванах да възстановявам стара машина за по-евтино. Ако платя скъпо за точни чертежи и точна изработка при кой да е машиностроител, ще съм се прекарал - цената на нова машина не е чак толкова голяма. Единствено по-евтино може да ги направи някой, който се е занимавал вече с решаването на подобен проблем и си е нагласил технология за решаването му. Който знае такова място - да помага. Ако има нужда от снимки - ще кача и тях. Другия вариант е да купя призми от някой, който има същата машина и ще я изхвърля.
griffin - майстор
Пусни снимки ако може колега, главите не са 500 модела може да намериш само тия стопори за ножовете само че цената едва ли ще е ниска. Вариант е да търсиш машина донор с подобна глава щом не може да ти се изработи. Клиновете няма кой знае каква философия като конструкция ако може качи някоя снимка баре да видим какъв е проблема. При мен наскоро заради недобре напаснати клинове машината зе да подскача :-D
wanderer - специалист
благодаря на всички които взеха отношение. все още имам време да направя окончателен избор. този вал с твърдосплавните пластини....мнооого мазна работа изглежда. да си призная не знаех че има такива. ама и цената си я бива :mrgreen: ако изскочат нови въпроси пак ще питам.

Тема "Въпроси за щрайхмус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: