• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13
Всичко за дърводелството
TACHO - специалист
wanderer написа:
  • готов е. двигателя претърпя ревизия и освежаване, шайбата е от текстолит, 230 мм. много тих, без никакви вибрации, на снимката работи. поставен е на едно желязо само за пробата, и не направи никакъв опит да тръгне на някъде. за в бъдеще ще му направя някаква основа и прахоулавяне.
А как захващаш шкурката за текстолита?
wanderer - специалист
с двойно лепящо тиксо. доволен съм от tesa.
пишман_майстор - майстор
wanderer написа:
  • готов е. двигателя претърпя ревизия и освежаване, шайбата е от текстолит, 230 мм. много тих, без никакви вибрации, на снимката работи. поставен е на едно желязо само за пробата, и не направи никакъв опит да тръгне на някъде. за в бъдеще ще му направя някаква основа и прахоулавяне.
Браво колега ! Хареса ми много като идея! В момента и аз се навил да си направя нещо подобно . В един сайт намерих шкурки за "жирав" с 225 мм диаметър , също и за паркет машини с 403мм диаметър . Ето сайта http://www.shkurki.com/Shkurki-Abraziv- ... kurki.html вероятно има и на други места , може би и с по-добри цени, колеги да кажат. Това което се замислям е с какъв диаметър диск да си направя машината . За 225 мм диаметър имам мисля подходящ електромотор ( 1.5 кВт с 1450 об/мин , трифазен, имам и същият ел.мотор, пак 1.5 кВт , но 2800 об/мин ) . Принципно с този диаметър кой ще е подходящият от двата?
Но за 403мм - не . Може ли някой колега да каже какъв трябва да е двигателят като показатели или чак 400 мм челен шлайф е излишно.
На бърза ръка порових и за подходящ материал за плочата. Има в нета да се продават текстолит плочи ( по ОЛХ мисля последно мярках ) за 225 диск да се направи , 30мм дебел. Намерих днес и в пункт за отпадъци плоча от ал.сплав около 35мм дебела . Полирана и без никаква шупла.
За 400 засега греда. Мога да ползвам евентуално МДФ , да слепя две парчета по 24 мм дебели и да стане почти 5 см дебела плоча. По-големият проблем ще е двигателят , мислех си да е някъде около 900 об/мин и мощност около 3кВт , трифазен. Все още не съм намерил разбира се.
Но не знам тези обороти достатъчни ли са или ще е по-добре с 1400 об/мин. ( имам такъв , 4кВт )
wanderer - специалист
  • не знам дали си обърнал внимание, но шкурките са на велкро. лично аз не харесвам това позициониране. предпочитам с тиксо или в краен случай с някакво лепило. 0.55 кв е напълно достатъчен на първо четене. с 1.5 кв ще си доста презапасен. аз с 2.2 си въртя триоперационната :-D. за оборотите и мощността погледни за пример този фабричен шлайф -
http://intralink.bg/index.php/ts-1308.html
  • за шайбата алуминия е по добре от текстолита, и ако имах матрял щях да я направя метална. то имам един голям плот двайсетина мм. дебел, но си го пазя за плот на някоя самоделна машина. има едва лека кривина, което ме навежда на мисълта да попитам: може ли да се шлайфа, и оправдана ли е ценово тази гимнастика??
mavryt4o - майстор
wanderer написа:
  • не знам дали си обърнал внимание, но шкурките са на велкро. лично аз не харесвам това позициониране. предпочитам с тиксо или в краен случай с някакво лепило. 0.55 кв е напълно достатъчен на първо четене. с 1.5 кв ще си доста презапасен. аз с 2.2 си въртя триоперационната :-D. за оборотите и мощността погледни за пример този фабричен шлайф -
http://intralink.bg/index.php/ts-1308.html
  • за шайбата алуминия е по добре от текстолита, и ако имах матрял щях да я направя метална. то имам един голям плот двайсетина мм. дебел, но си го пазя за плот на някоя самоделна машина. има едва лека кривина, което ме навежда на мисълта да попитам: може ли да се шлайфа, и оправдана ли е ценово тази гимнастика??
Гледах я тази операция на плосъс шлайф.Слага се детайла на магнигната маса и отгоре преминава абразива дзън дзън бавно става и невярвам да е евтино
wanderer - специалист
то с този алумин не виждам начин :-D
wanderer - специалист
  • попадна ми един контролер, и се замислям да скалъпя едно барабанно шлайфче за проба. оста е с квадратно сечение, но ще и ударя една стружка да стане кръгла. набиване/залепване на ф текстолит и стъргане до финалния диаметър. шайба, ремък плот и матор. това е идеята, а въпроса е около какъв диаметър на барабана да се насоча и какви обороти? разстоянието между лагерните тела е 240 мм., а квадрата на оста е 24х24 мм.
Прикачен файл:
15101926_1683877104975398_1644204568_o.jpg
EDI - майстор
На малките фабрични машини барабаните обикновено са между 120 и 130 мм и оборотите са около 1300-1400.
wanderer - специалист
въх :shock: нямам такъв текстолит. ама сигурно и с ф100 ще стане. гледам по клиповете самоделките, шкурката като се навие спирално на барабана само клиновете в двата края ли я държат? без никакво лепило?
EDI - майстор
И 100 ще стане.Без лепило, само механично.Иначе няма да може да се сменя, а и лепилото може да направи шкурката нреравномерна.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13

Тема "Самоделни шлайфове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: