• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Всичко за дърводелството
Фитилчо - майстор
wanderer написа:
то с този алумин не виждам начин :-D
Има начин да се закрепи странично детайла.
Може и на фреза да го изравниш по принцип. Ако си направиш приспособление може и с оберката да го изправиш.
itilien - специалист
Да се включа и аз с една две снимки от моя шлайф. Малко е недовършен откъм масичка, но въпреки това работи много добре.
Успявам да постигна изключителна точност в перпендикулярноста на шлайфаните детайли (под 0.05мм).

Изображение

Изображение

Моторът е 2800 оборота, 350 или 370 вата, мързи ме да погледна, обаче ремъчната предавка ги намалява може би докъм 1800-2000. Воденето и опъването на лентата не станаха перфектни, но въпреки това работи добре и лентата не бяга. Може да си поиграя да го направя и осцилиращ.
wanderer - специалист
браво. важното е да работи добре. и аз съм малко труден при крайното финализиране ама свикнах :-D . мотора на моя купешки е с подобна мощност, ама ми идва малко мършав. каква ти е идеята за осцилация? отвреме на време ми притряба осцилиращ барабанен, но идеите с дрелка не ме блазнят. ако мога да измисля с някакъв по сериозен готов редуктор, на драго сърце ще опитам.
itilien - специалист
Ами тоя левия барабан може да се клатушка. В момента горе вляво се вижда един болт с крилчата гайка, с него регулирам воденето. Тая ръчка дето стърчи е обтягането - тя се напъва наляво и подлагам едно блокче дървено вдясно от нея. Обаче ако ръчката я бутам нагоре надолу, шкурката ходи нагоре надолу. И идеята ми е да променя леко начина на опъване, като заедно с това сложа някаква лостова система, която да клатушка цялата тая лява водеща част. Ще стане с моторче от чистачки, но за момента ме мързи да го доизмисля и направя.

Не знам под парабанен шпинделен ли имаш предвид. Ако е шпинделен, това е инструмент номер едно, който ми трябва. В момента съм си направил набързо един неосцилиращ. На оста на един мотор от пералня рига съм набил цилиндър, направен от слепени кръгчета шперплат, който после съм изправил с длето и шкурка както си е на оста. Докарал съм го до почти перфектна перпендикулярност и почти пълна липса на биене - максимално отклонение 0.05мм, но не осцилира и това е голям проблем, защото шкуренето става бавно и оставя следи, които после трудно се оправят. На всичкото отгоре и смяната на шкурката не е много лесна. Затова обмислях да си направя. Намерих линейни плъзгащи лагери с висока точност, мислех да поръчам да ми направят и електромотор с дълга ос и резба, обаче начинанието се очертаваше да излезе скъпичко и да отнеме време. Затова се реших да си купя направо готов Jet JBOS-5, въпреки че е почти 1100 лева. Поръчал съм го и от 1 месец го чакам да ми го докарат. Уж от англия щели да ми докарат бройка, ама после се оказа, че не докарали. После уж от Чехия щели да прехвърлят бройка, трябва вече да е дошъл. Ако и сега се издънят, като нищо ще почна да си го правя.
sbh - специалист
itilien написа:
Ами тоя левия барабан може да се клатушка...
Колега, не е ли по-лесно да направите конструкцията така, че да може да се накланя спрямо работната маса. По-този начин ще се използва по-пълноценно ширината на шкурката и отнемането на материала ще става по-бързо.
Прилагам снимка на лентовия шлайф, който имам, за да стане ясно за какво става дума:
Прикачен файл:
Belt sander.jpg
Belt sander.jpg (29.84 KиБ) Видяна 1736 пъти
itilien - специалист
Накланянето на плота спрямо шкурката решава единствено проблема с равномерното износване на шкурката, но няма никакъв ефект върху оставянето на следи. Пак ще оставя следи, само че ще са наклонени спрямо детайла. Което може и да е по-лошо, защото в някои случаи няма да е по посоката на влакната. Когато има осцилация постоянно се променя частта от шкурката, която минава през детайла, в резултат на което едни и същи зърна от шкурката не минават през едно и също място - шкури по-бързо и оставя по-малко следи.
sbh - специалист
Проблема със следите се решава със по-дребнозърнеста шкурка.
itilien - специалист
До някаква степен да, но дори и тя може да оставя следи ако се позадъни на места. При всички положения осцилацията е полезна, иначе нямаше да правят такива шлайфове :)
itilien - специалист
След почти месец чакане, най-накрая докараха един шпинделен шлайф Jet JBOS-5. Отидох в магазина въоръжен с индикаторен часовник и шлосерски прав ъгъл. Пробвах две оси - едната биеше около 0.25мм, другата 0.35 - 0.40. Плота също май не беше равен. От едната страна оста беше перпендикулярна, а от другата светеше. Не го купих и съм отново в изходна точка. Май ще се заема да си го направя. Само се чудя с осцилация ли да е или без. Без ще е доста по-лесен и безпроблемен, но пък ще си остане проблема с бавното шкурене.
mavryt4o - майстор
Вманиачаваш се нещо май.Все пак работиш с дърво не е нужно да търсиш гладкост на пласмаса не се стягай толкова.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Самоделни шлайфове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: