Всичко за дърводелството
king82 - специалист
Тези стеги ми харесаха много. Откаде и по колко струват?
sbh - специалист
вт юли 17, 2018 1:19 pmking82 написа:
Тези стеги ми харесаха много. Откаде и по колко струват?
От тук:
https://www.tashev-galving.com/105+FRV+ ... 0%BA%D1%82

Още не съм ги изпитал в действие, но първоначалното ми впечатление е, че са твърде сложни за употреба. Много бавно става подреждането на дъските и предполагам че ще ги използвам само за окончателно притягане на вече залепен панел, докато изсъхне лепилото.
bulhomes2 - майстор
Не е бавно. Изправяш дъските с единия от ръбовете който ще се лепи нагоре. Всички една до друга или близо. Ръсиш с лепило всички, размазваш с четка, нареждаш ги и стягаш. Миналата седмица лепих така 5 сантиметрови плотове. Бяха и с бисквитки. Като знам с какви усилия стягах, докато се покаже лепило от всички залепящи се повърхности - сякаш не съм оптимист за тия стяги. От гледна точка, че голяма част от усилието за стягане отива за стягане на направляващите греди, което пък от своя страна пречи на стягането на лепените повърхности. Но може и да греша и ще се радвам да споделиш как става с тях.
EDI - майстор
Това на практика са нещо като малки вайми, удобно работят, като ги гледам, на живо не съм работил с такива.
sbh - специалист
Няма как при тези стеги дъските да стоят вертикално докато ги стягаш. Има едни други, които обаче са прекалено скъпи за хоби дърводелство:

https://www.amazon.de/Scheppach-Verleim ... B004G8X1YY
bulhomes2 - майстор
Нящо ни си мъ разбрал.. Дъските са вертикални само докато намажеш лепилото. После ги слагаш легнали и стягаш.
sbh - специалист
Така става само ако успееш да ги стегнеш бързо.
В случая се губи много време за нанизване на всичките тези накрайници и лепилото няма да чака, а ще изтече и омаже всичко.
bulhomes2 - майстор
Е, аз се справям. И не мисля, че е кой знае каква философия. С тая стяга би трябвало да стане по-бързо. Аз ги редя върху 2 крака за маси (заготовки) и отгоре леко пристягам с други два. Стягам яко с големите стеги, докато избие лепило навсякъде, и накрая дозатягам краката един към друг. Но това става когато имаш бисквитки или тибли между дъските. Без тях трябва краката да се стегнат повечко в началото, но пак да позволяват движението за стягане на залепваните повърхности.
mavryt4o - майстор
Ако влагахме маааалко повече време в напасване на дъските след това лепенето е песен☺ С една стяга в стедата може да ти избие лепилото от всякъде на плот от 6-7 дъски на 2 метра.
bulhomes2 - майстор
С тибли или бисквитки ще изкараш лепилото с една стяга някой друг път.

Тема "Кой какви дърводелски хубавини смята да си закупува/направи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: