Всичко за дърводелството
skobastudio - напреднал
чет яну 02, 2020 11:43 amEDI написа:
..с такъв фрезер можеш да избегнеш всякакви следи..
Мерси Еди. (Видях коментарът ти веднага, но реших да не "повдигам темата".)

Аз си направих "смазваща кърпа в консерва" (rag in a can oiler) по съветите на Пол Селърс.
Изображение

Навива се някакъв плат плътно (в моят случай две парчета от стари памучни дрехи), вкарва се в празна консерва и после се залива с финно машинно масло докато попива и накрая не остане съвсем леко мазно на допир.
Ползва се за омасляване на металните части на инструментите които докосват дървото (основа на метално ренде, ръчни триони) като по този начин те се приплъзват по-леко. Някои за целта ползват парафинова свещ, работи добре и този подход.

Повече информация на английски има тук:
https://paulsellers.com/2017/02/rag-can-oiler/

Клипче:
la_bamz - специалист
Toва е МНОГО удобно припособление. Преди 3-4 години си направих и се родих. Последните 1-2 години използвам повече машини отколкото ръчни инструменити, но няма нещо което да съм направил и да не съм използвал поне 2 вида рендета, в повечето случаи за много малко. Наличитео на тази " консерва : много ускорява нещата. Изпозлвам рендето и след това точно за 5-10 сек го омаслявам цялото ( ако не го направя до 5 дни е хванало ръждива "коричка", тук при нас е такъв климата ).
Та наистина много позлено, а направата му не отнема много.
cvetomir_77 - специалист
нед яну 26, 2020 10:46 pmZEDYCUS написа:
Браво, много добре изглежда. Безаварийно ползване. :partyman:
Много благодаря!
mavryt4o - майстор
пон яну 27, 2020 12:58 pmla_bamz написа:
Toва е МНОГО удобно припособление. Преди 3-4 години си направих и се родих. Последните 1-2 години използвам повече машини отколкото ръчни инструменити, но няма нещо което да съм направил и да не съм използвал поне 2 вида рендета, в повечето случаи за много малко. Наличитео на тази " консерва : много ускорява нещата. Изпозлвам рендето и след това точно за 5-10 сек го омаслявам цялото ( ако не го направя до 5 дни е хванало ръждива "коричка", тук при нас е такъв климата ).
Та наистина много позлено, а направата му не отнема много.

Ако ги оставя за пет дни значи съм на смъртно легло :cool:
За чугунени плотове не става ли🤔
la_bamz - специалист
Много завиждам, че нямаш 5 дни в който да не стъпиш в рабиотилницата. При мен от 6 месеца насам е доста по-различно. От Неделя на Неделя и то не всяка ;). Все пак успях да сглобя 2-3 неща за хола. Тези дни ще пусна снимки.

При мен не върши работа за плотовете, супер удобно е, но много бързо се изтрива слоя който остава. Аз моите (всъщност той е само 1, другуите са алумин, но и тях така третирам )ги пръскам с Локтайт алтрнативата на WD, при мен лично издържа повече. Грубо след всеки проект ги мажа, с малото след всяко ползване.
пишман_майстор - майстор
Плотовете взех да ги мажа с една паста за авто боя , има восък в нея ( карнауба ) , малко с едно парче шаяк отгоре ги натърквам и държи доста. Като усетя пак, че почват да подпират дъските, мажа и те така.
Фитилчо - майстор
Уредих се с прецизност най накрая...
Ще се калиброваме :goodman:

Изображение Изображение
bulhomes2 - майстор
Честито! Колко е широк и какви пари ти излезе?
kendal - специалист
Честито и от мен,за какви пари ще се разделиш с него?
Фитилчо - майстор
Малко стегички :wink: стягите никога не са достатъчни :-D независимио колко имаш :lol:

Прикачен файл

IMG_5646.jpeg

Тема "Кой какви дърводелски хубавини смята да си закупува/направи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: