• 1
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 176
Всичко за дърводелството
пишман_майстор - майстор
Честито и от мен за банцига !
Това за финния прах от твърдата дървесина- умната колеги. Взимайте мерки , аспирация ли , маски ли, не е шега това. .
wanderer - специалист
sbh написа:
Това за "просташката марка" не го разбрах. Имам абрихт и щрайхмус на Метабо вече 10 години и си работят много добре. Не съм професионален дърводелец и не ми се вярва да му стопя лагерите от работа. Ремъкът е с канали, ако за това е последния въпрос. По принцип не допускам да се натрупва прах там където работя, защото знам че този от твърдата дървесина е канцерогенен. От този размер ленти съм виждал да се продават в два "онлайн" магазина, така че не вярвам да са проблем.
  • разбрал си ме погрешно. имам няколко машини метабо, и доста високо мнение за марката. моят е просташка марка - това имах предвид - айнхел. за 7(някъде) години съм сменял по два пъти лагерите на колелетата, 3-4 пъти на лагерчето което подпира лентата отзад - това което е под плота. и като отворя капсуловката има не грес, а спечен дървен прах. предполагам твоята машина ще е по грамотно проектирана и направена. разбра се и от интензивността на работа зависи. моята не я жаля никак, и ми е една от базовите машини за нещата които ме вълнуват.
m_markovski - специалист
sbh написа:
Дядо Коледа ми донесе това банцикче:

Ако някой се оглежда за подобно, мога да споделя първите си впечатления.
Честито! Със здраве да го ползваш и безаварийно!
И аз съм фен на марката и имам няколко големи машини и съм много доволен. Замислил съм се за този модел от ибей, но все още се чудя. Мястото взе да отеснява, пък и на циркуляра мога да разбича това-онова. Сподели, моля те, подробности.
Chefo77 - майстор
EDI написа:
Така си е.Някои екзотични дървесини причиняват дразнене на дихателните пътища, личен опит.Първия път като рязах тик на циркуляра, бях без маска и определено се чувства, че дразни.После носа ми тече няколко часа, докато изкарам всичко.Затова от тогава винаги работя с маска, когато се занимавам с тик, пурпурно сърце, с яребица и други подобни на електрически машини.Виж ето тук в тази база данни, има доста по въпроса за всеки вид дървесина - http://www.wood-database.com/ .
Изобщо не е шега. Аз съм кихал като ненормален от една Албиция (нещо като Пиланг) - вляза в стаята с циркулярите, кихам като откачен и гагата започва да тече, изляза в другата - никакви проблеми. Същото наблюдавах при клиента, а после заедно се смяхме на жена му :) :)
sbh - специалист
m_markovski написа:
sbh написа:
Дядо Коледа ми донесе това банцикче:

Ако някой се оглежда за подобно, мога да споделя първите си впечатления.
Честито! Със здраве да го ползваш и безаварийно!
И аз съм фен на марката и имам няколко големи машини и съм много доволен. Замислил съм се за този модел от ибей, но все още се чудя. Мястото взе да отеснява, пък и на циркуляра мога да разбича това-онова. Сподели, моля те, подробности.
И аз се оправях досега само с циркуляра, но с него мога да обработвам само до 5 см дебелина. Напоследък ми се наложи да режа по дебели дъбови дъски и губя много време да ги обръщам и да ги режа по-два пъти. Освен това с циркуляра отива повече фира - диска е 2,5-3мм, а лентата 0,5. С банцига ще произвеждам много по-малко прах и ще пестя от скъпия дървен материал :) .
За повече подробности тук в тубата двама руснаци сравняват почти еднаквите Метабо и Макита:

https://www.youtube.com/watch?v=RjtjpkXY6WI
themask - специалист
profesionalist_wood написа:

Вратичките метални ли са или са пластмасови?
Метални са :)
m_markovski - специалист
Видях го клипа, в общи линии еднакви машинки.
Но я кажи успя ли да пробваш банцига в този студ.
Дали се справя с 10-12см чамови бичмета или вижда зор. Тук някъде срещнах мнение, че реже добре до към 2-3см, не повече. Малко ме съмнява да е така при максимален капацитет 17см и затова питам.
sbh - специалист
m_markovski написа:
Видях го клипа, в общи линии еднакви машинки.
Но я кажи успя ли да пробваш банцига в този студ.
Дали се справя с 10-12см чамови бичмета или вижда зор. Тук някъде срещнах мнение, че реже добре до към 2-3см, не повече. Малко ме съмнява да е така при максимален капацитет 17см и затова питам.
Студа не ми пречи, защото мястото където работя е с отопление. Все още не съм го пробвал със чамови бичмета, но имах едно парче орех около 12 см в най-дебелата част, което нарязах без проблеми. Опитвал съм да качвам клипове в този форум без успех. Ето един линк с тест на банцига на по-дебеличко дърво:

https://www.youtube.com/watch?v=cMbxCm9OA4s
EDI - майстор
2-3 см режат дребосъците, дето са до 80 мм, на тях не им стига въздух.317 и 318 са по-класни машини и в общи линии си покриват капацитета на рязане, даван на хартия.
mavryt4o - майстор
Искам малко да разчепкам темата за видовете разбичване.Разглеждам картинки в книгите и дават че при прав радиален фладер е най-малко усукването.Това по мой проби става /не винагин на 100 процента /като първо се разбичи на 4 трупът през средата .После всяка четвъртинка се бичи по линеала като след всяко минаване се завърта и обръща.Има ли някаква истина в това или съм живял в заблуда.Имал съм страхотни попадения прави талпи след разбичване сухи стават самолетни перки.Как подяволите да разбичваме да да се избегне това вътрешно напрежение?
Последна промяна от mavryt4o_old(стар) на вт яну 17, 2017 10:37 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 176

Тема "Кой какви дърводелски хубавини смята да си закупува/направи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: