• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 176
Всичко за дърводелството
profesionalist_wood - майстор
Bradley написа:
Аз дърводелец не съм, но като фен на всичко режещо ми е време вече за Тормек Т7 - доста време го отлагам, че цената е солена, но тази година го наместих в семейния бюджет :-D
Не си взимай Тормек,голямо набутване си е. Имам го и става единствено за заточване на длета,ама за другите....мъчна работа,дори трудно точи брадви. Взех го само заради длетата,защото са много скъпи и не ми се иска да ги преебавам с обикновени шмиргели. Какво да кажа за диска....ами много бързо намалява диска и ако точиш длета холкери,се образува улей и се налага да го подравниш с диамантения изравнител и това ,,изяжда,,много диска. За кофичката с вода...много тъпо изпълнение и водата се разплисква навсякъде ако искаш да го монтираш или да го извадиш. Дори водната точилка на дядо на село е по добре конструирана деба. Двигателя много бръмчи с неприятен звук. Оста ми се струва че е мек метал,защото като не го ползвам дълго време започва да върти криво диска и се налага всеки път да подравнявам с диаманта и така се съкращава живота на камъка. Коженото кече е много тънко и бързо се износва,пък и полирпастата на тубичка е хиперскъпа,иначе става и от зелената полирпаста за 2-3 лв. Калибровъчния камък бързо се износва.Ъгломерът е малко тъпо изпълнение понякога я уцелиш я не,зависи от диаметъра на камъка,и колкото намалява камъка,толкова по трудно се настройват градусите и се разминават с 1-2 градуса . Стоманената рамка е трябвало да я удължат с още 20 см защото като точиш по-дълъг детайл,често излиза от рамката и се изкривява заточващия конвекс. По отнюшение на материалите,усещам нещо жълто,не знам но имам такова чувство. Става единствено за перфектно заточване на абрихт ножове,ножове на ръчни рендета и длета.За допълнителните части....всичко е по 100 лв и отгоре и не си заслужава и могат да се изработят в домашни условия.За тия пари поне трябва да е напълно окомплектован а не да купуваш допълнителни части защото си заникъде без тях.Още по тъпото е че в наръчника за употреба няма никъде написано на български език :x дори компактиска към тях не е преведен на нашия език !
Ами ние в тук във форума сме професионалисти и имаме възможности да си купим скъпи инструменти за над 1000 лв и с надниците които ни плащат ги избиваме парите за кратко време. Виждам в форумите за ножарство как стоят нещата с инструментариума.

Но ако държиш да имаш,препоръчвам да си вземаш на Шепах или Холцман с намаление от Германия,защото в БГ цените са много високи и не си заслужава

За маркетинга на Тормек,общо взето захаросана работа.
nikolson - майстор
И Шепах е набутвация. В момента големият им модел Tiger 5.0 е 300 евро на сайта им. Тук е към хилядарка. Какво трябва да правиш, за да избиеш тия пари. Освен душевна ч..кия. От Ташев си купих комплект за заточване на Stanley за 25 лева. Може да заточва остриета до 50 мм, има два ъгъла 25 и 30 градуса. Камъка не го ползвам, заточвам на шкурка върху трупче. За по-старите длета от инструментална стомана е по-добре на ръка. Шкурката никога няма да си промени геометрията. Дето викал сърбина, "ово е стандарт, ебш и фргаш" :-D .
profesionalist_wood - майстор
Еми така си е. А пък за мотора писали че е индустриален,епа яз го спирам с ръка па ми викай че е индустриален моторо :-D
mitko64 - майстор
Лидълският шмиргел се оказа много удобен за длета(този с лентовата шкурка). Не съм някакъв разбирач, но се отчупи едно парче от голямото лидълско длето, та го пробвах на шкурката.Според моите разбирания стана много бързо и с точният ъгъл. Досега се мъчех на водното точило.
profesionalist_wood - майстор
Е,моя лидълски няма лентов шлайф ама е добър за острене на бургии. На кое водно точило си острил,на изчанчения райдерски със редуктор?

http://el-instrumenti.bg/image/cache/da ... 00x500.jpg
mitko64 - майстор
На самоделка, мое производство.Качил съм и снимки в темата за ножовете. viewtopic.php?f=56&t=44115&start=60
Bradley - специалист
profesionalist_wood благодаря за детайлните лични впечатления, определено са от полза :partyman: :prayer:
profesionalist_wood - майстор
Ако си мислиш че ще избиеш парите с нея...забрави,дори и да точиш ятаганите на чалмите по турското робство. :-D Използвам си я само за мен,а иначе имам приход от нея за годината 2 лв за малко ножле от един комшия..... :partyman:
lavka86 - специалист
cvetankirilov написа:
lavka86 написа:
Аз съм се насочил да си взема ексцентрик шлайф на DeWALT D 26453QS. Колегата майстор EDI го хвали и аз зачитам неговото мнение. Събирам финанси и ще го взема в най-скоро време. :partyman:
На промоция е в томика
http://tomika.bg/index.php/detail/view/965 :partyman:
Днес направих поръчката за този хубавец.
Благодаря ВИ! :partyman:
razli4en73 - специалист
я да питам колегите с опит ,това дали си заслужава паритеhttp://dikarconsult.com/image/cache/data/EINHELL/abriht-shchrayhmus-einhell-th-sp-204-3073-500x500.jpg,ще е за домашната работилница,имали някъде отзиви за него.
Последна промяна от razli4en73 на пет фев 20, 2015 10:25 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 176

Тема "Кой какви дърводелски хубавини смята да си закупува/направи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: