Всичко за дърводелството
5kof - специалист
С цел повдигане на легло търся начин за направа на канал в дървен елемент, който канал да е широк 20мм. Дървото ( съжалявам, че не зная как да го нарека - талпа, летва, бичиме, или каквото и да е) бих искал да е широко 100мм и високо 200мм. Идеята ми е с 8 бр. с дължина 200мм да повдигна леглото на възрастен чоек, за по-голям комфорт и удобство. Смятам тези елементи да ги пробия и фиксирам с коларски болтове. Та конкретното ми питане е с какъв инструмент може да се направи този канал (в металообработването този инструмент се казва фингер). Талпата ще е дълга 2м, която след това щв разкроя на съответните повдигащи елементи. Благодаря предварително за всеки съвет, изказан от форума.
miliad - майстор
Легло се повдига на 4 странични крака в ъглите и един, два на средната царга примерно.
Трябва да мислиш като дърводелец, не като шлосер, за да ти се получат нещата.
С фреза се прави такъв канал.
Друг е въпроса колко тежи това парче дърво, за да го обработваш цяло и после да го нарежеш.
Правиш си краката, после с трион и длето се изсича канала. Може да разпробиеш със сврелдо, може да режеш и на циркуляр. Варианти много.
nikolson - майстор
Зависи с какъв инструмент разполагаш. Най-бързо и чисто - с оберфреза.
5kof - специалист
нед мар 17, 2024 10:57 ammiliad написа:
Легло се повдига на 4 странични крака в ъглите и един, два на средната царга примерно.
Трябва да мислиш като дърводелец, не като шлосер, за да ти се получат нещата.
С фреза се прави такъв канал.
Друг е въпроса колко тежи това парче дърво, за да го обработваш цяло и после да го нарежеш.
Правиш си краката, после с трион и длето се изсича канала. Може да разпробиеш със сврелдо, може да режеш и на циркуляр. Варианти много.
Ако можеше с крака отдавна да съм решил проблема. Но работата е малко по-сложна, отколкото и самият аз предполагах. И така се стигна до другата идея, очертаваща се като единствено възможна. Благодаря все пак за съвета и отделеното време!
5kof - специалист
нед мар 17, 2024 11:09 amnikolson написа:
Зависи с какъв инструмент разполагаш. Най-бързо и чисто - с оберфреза.
Не съм запознат с възможностите на този инструмент. За това и попитах знаещите хора във форума. Благодаря за яснотата, която получих от Вас! И ще изнахалствам още малко: Мога ли да открия дърводелски цех, работилница и фирма, които разполагат с оберфреза и се занимават с такива поръчки? Потането е за и около София.
sstefanov - майстор
Може и с циркуляр, ако например среза е широк 4 мм, правиш 5 среза един до друг.

Тема "Питане за канал в дървен елемент." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: