Всичко за дърводелството
Фитилчо - майстор
Здравейте момчета,

в тази тема мисля да покажа пълният процес на реставрация на един циркуляр. Не точно профи, но все пак, чугунен плот, регулации на фенс-а, ъгъл, височина...много хубава масивна стойка с прекрасни колела със спирачка всичките

Като цяло съм много доволен от качеството на машинката, без луфтове, всичко е направено солидно, чугунен плот и страхотен фенс- с бързо заключване плюс финна регулация.
Изкуши ме с размерите и подвижността си. Тежи 120 кг.

Такам, така беше:

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение



Последва пълно оголване и реставрация (все още е частично, но ще следва), просто не понасям занемарени машини. :wink:

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение


Дотук добре

Продължаваме при следващото свободно време :razz:
griffin - майстор
Добре изглежда какво му е счупено
Фитилчо - майстор
Нищо :-D
Перфектен е, само го освежавам :rock:
bulhomes2 - майстор
За търговски вид бих му пуснал една стружка на плосък шлайф на плота.
griffin - майстор
Значи по скоро освежаване :-D.
Да си го ползваш със здраве :).
Ако не е тайна колко се върза и с какъв диск е?
aleks-83 - специалист
фитиле от къде го намери тоя американец
:?:
Фитилчо - майстор
Английските гори тилилейски. Вече е при новият си собственик, скоро ще започвам един Wadkin и един Startrite , ще гледам да снимам :-D
Фитилчо - майстор
Малко се позабавиха нещата, малко неща се случиха и времето за реставрирането на въпросните циркуляри се удължи. Факт е, че преди месец започнах да правя Startrite tilt arbot циркуляра и заедно с този процес и направата на ограничител(fence) от типът Biesemeyer

Разглобяването:
Изображение
Последва почистване на плота със абразивни частици и дървено трупче .Това е след лъскане и обработване на плота, плота беше целият в ръжда
Изображение


Още при разглобяването бях сигурен, че това е циркуляра,който ще оставя за мен и другите два, които притежавам (Wadkin и Kitty ) след реставрация ще продам.
Мислех, да не свалям механизъма с червяците, но се оказа, че единият червяк е със заяла подвижна част на оста към корпоса и не работите добе наклона настрани. За съжаление, свалянето става само след сваляне на мехамизъма, защото зегерката,която го държи беше откъм челото на циркуляра и нямаше как да бъде достигната.
Изображение
Изображение


Свалих целият механизъм, свалих зехерката, нагрях оста и го извадих. Киснах го с Ewaporust и след като бях махнал ръждата, го минах със стоманена вълна, сложих нова грес и го сглобих на мястото му. Почистих и резбата на червяка и всичко почна да работи прекрасно.

Време беше да се занимая с новият монфазен мотор - българско производство от истинските едно време , Троян. 2.2 Киловата, 2860 оборота монофазен. Тежи УЖАСНО :)
Изображение
Изображение

Реших да сваля старата ролка от стария трифазен мотор и да я престържа на струг(стария мотор е 16 мм , новият 24) .
Изображение
Изображение

Да де, ама ваденето не беше лесно. Последва греене и изстудяване няколко пъти и чак тогава успях да я извадя със скоба.

Изображение
Изображение

Занесох я на стругар, но понеже го мързеше явно да я направи както трябва със съотвентият смазочен материал за алуминии, и отвора стана 24.70 мм след райбера. Направих шпонков канал на ролката на ръка, за да осъзная, че ролката стои накриво заради по-широкият отвор и не ми харесва.
Изображение

Купих съответно ново парче метал и му дадох пак да направи същата ролка от желязо, за да спазим същият трапец на ремъка а и бях купил два нови ремъка континентал.
Пак шпонков канал на ръка и този път нещата заспаха. Нови лагери (FAG Made in Korea) за мотора бяха монтирани и мотора с новата си ролка и шпонков канал беше готов за монтаж
Изображение

През това време се заех с направата на ограничител тип Biesemeyer за въпросният циркуляр. Първо започнах с гредата, която се захваща за циркулява на винкел.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Беше време да се боядисат с Хемърайт всички части преди да се започне сглобяването
Изображение
Изображение

Шкурене, обезмасляване и боя
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Може да не се вижда, но не значи, че не трябва да е боядисано
Изображение




Пристъпих към сглобяване, за да разбера, че щифтовете на червяците не могат да се използват втори път..... и с еналожи да играем направисисам.
На този циркуляр всичко е инчово и нищо не може да бъде заменено с части от тук., Пазех азбсолютно всяко последно болтче , но щифтовете бяха много износени.
Тогава видях, че щифтовете са 6 мм и разполагам със големи самонарезни винтове 6.3 мм. Навих резба на мястото на двата щифта посредством самонарезните винтове
Изображение

И после оформих само парчето, което ми трябва, като му нарязах шлиц за отвертка отгоре
Изображение
Изображение

И продължихме към сглобяването :)

Изображение


Това е другият червяк, който също направих така, този за наклона
Изображение


Изображение

Изображение


Изображение

Влиза диск 315 мм, което е доста добре
Изображение



През това реме си купих Дейдо Блейд и мисля, да сваля вала на циркуляра и да дам д анаправят нов с по дълга резба от Стомана 45 инструментална за да може да хваща Дейдо дебело 25 мм и да има резба. Ще се възползвам да сменя и лагерите с FAG .

Следва продължение .... :)
Фитилчо - майстор
Привет отново ,

май дойде време да захвана машинките, които съм събрал, че сума време стоят неоправени.
Първи ред дойде на Kitty 619 с каретка и допълнителен плот .През това време пък един свестен колега съфорумник изяви желание да го придобие и чака да го направя. :?



Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Тема "Пълна реставрация на циркуляр(contractor saw)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: