Всичко за дърводелството
EDI - майстор
Добре си го докарал, а и добър набор инструменти виждам. :partyman:
bulhomes2 - майстор
Аз виждам главно разнообразие от триони и длета. За какво ги ползвате? При това изобилие на електрически инструменти днес... Освен за гратова сглобка, но чак толкова много да имаш да правиш - не вярвам. То и нейния ряз може да се направи със зеге да речем.
skobastudio - напреднал
Благодаря за добрите думи и топлото посрещане.
Прилагам още малко снимки и описания за по-интересните моменти.
За материали съм ползвал от евтините чамове по складовете.

Първо на менгемето, което е Woden 89 no 1, купено от ибей. Тук са добавени дървени челюсти, с които му добавям още около 5см в широчина и 1.5см на височина. Заради челюстите се губи от общата дълбочина на отваряне, но ползите за мен са повече от минусите. Външната челюст има залепена кожа.
Изображение

Продължавам с методите за стягане и захващане на материала. Това е plane stop (не знам как е на български). Сравнително изгоден беше, с винт и пружинка вътре. Засега е ОК, ще видя как ще се представя след месеци или години.
Изображение

На заден план на снимката се вижда tool well, т.е. вдлъбнатото място на тезгяха за инструменти (отново ми липсва български термин, поправяйте и допълвайте долу). Самият плот е от слепени греди 8х8см. Той е с размери 118х45см. В дълбочина зад него продължава въпросният tool well.
Отпред и отзад на тезгяха се намират skirts (первази?), чиято роля е да не позволяват усукване и диагонално движение. Общо плота отгоре ако ползвам и въпросните первази е 118х67см. Толкова е къс заради мястото, а и защото като цяло не работя с много големи неща.
Ето две снимки отдясно и отляво, където става малко по-ясно каква е конструкцията.
Изображение
Изображение

Мястото за инструменти, не е фиксирано и въпросната дъска се маха, което улеснява да ползвам разни скоби от вътрешната страна при нужда.
Изображение

Краката са от 10х10см греди, като след рендосането са посвалени малко (бяха поусукани тук таме).
Те имат сглобка с леко припокриване с первазите, която е заклинена така (гледка отвътре към преден десен крак):
Изображение

Идеята е да може тезгяха да се разглабя и мести по-лесно.

Навсякъде другаде елементите са захванати в разни сглобки, лепило и винтове, където съм преценил.


Несравнимо по-добре се работи така отколкото на предишният ми тезгях, който беше едно провиснало ПДЧ бюро и подскачаше само като види, че отивам с чука към него :)


***


Относно инструментите, някои ми се повтарят, но пък понеже работя предимно с ръчни инструменти, си им намирам приложение. Ако някой няма нужда от 4 вида триона, ми супер :)

Истината е, че ми предстои ми да поразчистя малко от повтарящите ми се неща, както от тези на стената, така и от рендетата.
За рендетата ще пиша друг път, когато стигна да реставрирам няколко и да ги снимам.
bimbaeco - майстор
Ако някой няма нужда от 4 вида триона, ми супер
хехе
Според мен ти трябват поне още 8
skobastudio - напреднал
:)

да се върнем към темата
набързо сглобен shooting board, или ако ползвам терминология от сайта на bimbaeco "дъска за рендосване"
за основа някакво лъскаво ПДЧ, за повдигане съм ползвал шперплат и за гръб (подкрепата отзад) парче чамова греда.

Изображение
bulhomes2 - майстор
пет авг 09, 2019 5:43 ambimbaeco написа:
Ако някой няма нужда от 4 вида триона, ми супер
хехе
Според мен ти трябват поне още 8
Имам няколко и никога не ми се е налагало да ги ползвам. Имам и 5-6 рендета - и те така. Говорили сме го това вече. Че няма операция, която да не може да се направи с електрическа машина. Машините сега са много по-достъпни от преди 50 години, когато са се ползвали ръчни инструменти.
skobastudio - напреднал
Ами ... ти започна тази тема. (нека да си говорим на ти, уважението си остава)
Може би казаното от мен не беше достатъчно ясно. Това което исках да кажа е: който както иска, така да си действа.

Имам това "предимство", че работата с дърво не ми е основната дейност, съответно не целя продуктивност, нито повтаряемост.
В никакъв случай не искам да кажа, че работата с електрически машини е ... каквото и да било. Нито, че работата с ръчни инструменти е .. каквото и да било.
С дърводелство се занимавам по-малко от 3 години и то много рядко. Не смятам, че имам правото да казвам кое е по-добро, нито пък мисля че има смисъл от такова занимание.

Всеки да си се радва на инструментите, работата, продуктите - който както може и желае.
Смятам да не коментирам повече тази тема в тази дискусия.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет авг 09, 2019 9:15 pmskobastudio написа:
Ами ... ти започна тази тема. (нека да си говорим на ти, уважението си остава)
...
Всеки да си се радва на инструментите, работата, продуктите - който както може и желае.
Смятам да не коментирам повече тази тема в тази дискусия.
Yes!
bulhomes2 - майстор
Като ще спамим темата - и аз да кажа "Yes"

Тема "Какво сътворих днес." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: