Всичко за дърводелството
mavryt4o - майстор
пет ное 09, 2018 8:29 pmm_markovski написа:
Има ли някой, който е сравнявал колко се цепят намазаните и ненамазаните дъски и дали не е мит това с боята?
В края на зимата ми разбичиха дъбови метровки 25-30см диаметър и ги мацнах с акрилна боя аквис. Е, вече цепките са по 10-15см и затова ми се струва, че това е някакъв мит. Имах и други метровки, които мислех да не боядисвам за сравнение, но на майстора му се запали рботилницата с всички машини и метровките останаха дърва за горене. Затова и питам - някой сравнявал ли е.
10-15 пак си добре :lol: Аз имах попъдения по цялата дължина.Мазах и аз с блажна боя но нещо тоя дъб не се получава.Череша,круша,орех няма проблем пък за липата да не говорим .Явно не е податлив на атмосферно сушене особено с горещото лято в долината.Вероятно и бука ще е така.
PIP - майстор
Право редене, на сянка и на течение, нищо не помага ако го пече слънце. Аз не съм мазал никога с нищо.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет ное 09, 2018 9:57 pmmavryt4o написа:
но нещо тоя дъб ....Явно не е податлив на атмосферно сушене особено с горещото лято в долината. Вероятно и бука ще е така.
Дъб и бук много дишат. Пият вода от атмосферата даже и вече сушени. Затова ги варят май
bimbaeco - майстор
Колко дишат дървесините зависи от това колко са порьозни и каква е структурата на порите.
https://www.popularwoodworking.com/tech ... ure-types/
Дървесините се "варят" или пропарват, за да им се изравни цветът, а не за друго.
https://www.woodworkingnetwork.com/maga ... er-steamed
Намазването на краищата не гарантира, че талпите няма да се нацепят, но със сигурност намалява нацепването. Идеята на мазането е да се осигури балансирано отделяне на влага от краищата и останалите повърхности. Ако осигурите на талпите такива условия, които позволяват отделянето да става равномерно, може и да не мажете.
Аз мажа винаги.
Наскоро купувах дъб и се убедих за пореден път колко е важно това да се прави.
Две талпи от едно и също дърво, сушени в едно и също помещение, едната мазана, а другата - не: едната е спукана по десетина сантиметра от краищата, а другата до 80 - 90 см.
Ако от мазането нямаше смисъл, хората нямаше да го практикуват ОТ ВЕКОВЕ.
Lisko - майстор
Завърших портативното осветление за тъмно коридорче. Всички в къщи казват, че светело много силно. Трябва да го намаля.

- кутийка от Макинтош.
- светят 6 диода свързани по два успоредно и после по 3 последователно, без съпротивления.
- захранване 6 литиево йонни батерии 18650 свързани (какво съвпадение ;-) по две паралелно и после 3 успоредно.
- платка с баланс против пре- заряд/разряд
- дц-дц конвертор настроен на 10.7 волта. (можех и на повече тъй като корпуса е алуминиев и охлажда доста добре, но няма смисъл)
- pir датчик с управление и реле. (също от китайците). Настроил съм да свети минималното време, което е 15 секунди.
- букса за зареждане

Прикачен файл

IMG_E3145.JPG

Прикачен файл

IMG_E3146.JPG

Прикачен файл

IMG_E3148.JPG
colyo - специалист
Миналата седмица ми изпаднаха 2 парчета профил (от гаража на един приятел) и ми светна лампичката, че мога да се направя на Хамериканец и да си спретна един по-читав линеал за циркуляра......
Прикачен файл:
IMG_20181113_181004-2.jpg
Прикачен файл:
IMG_20181113_181217-2.jpg
По-нататък ще му направя малко тунинг, но за сега и така е добре.
m_markovski - специалист
съб ное 10, 2018 4:14 ambimbaeco написа:

Наскоро купувах дъб и се убедих за пореден път колко е важно това да се прави.
Две талпи от едно и също дърво, сушени в едно и също помещение, едната мазана, а другата - не: едната е спукана по десетина сантиметра от краищата, а другата до 80 - 90 см.
Благодаря много!
Ето това имах нужда да чуя - опит в резултат на сравнение. Досега съм сушил чам и не съм имал кой знае какви проблеми и без да мажа челата. Но опитът ми с дъба е различен - явно напреженията са големи и стават пукнатини, но важното е да не са по метър ;)
Lisko - майстор
подложки за бира

Прикачен файл

IMG_3175.jpg

Прикачен файл

IMG_3173.jpg
mavryt4o - майстор
Завърших някой неща други са на път.. :lol: Вече мога да си почина като се отдам на нещо стойностно само са мен си.Плановете на проектите вече са оразмерени. :-D

Прикачен файл

2018-11-26 19.28.00-1-1.png

Прикачен файл

2018-11-26 20.06.40.png

Прикачен файл

2018-11-26 20.00.22.png

Прикачен файл

20181126_141900.jpg
nikel - специалист
Първата маса с монети.Не е нещо особено ,но ще изправя недостатъците при следващата маса.

Прикачен файл

20181127_091246.jpg

Тема "Какво сътворих днес." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: