Всичко за дърводелството
ZEDYCUS - майстор
Бъзикам се... :partyman:
stefanjor - специалист
То е ясно, че се бъзикаме, но снимка от долу все още няма... нито на таблата, нито на масичката [-(
kancho - специалист
ср апр 07, 2021 4:29 amLisko написа:
Супер! Как подравни летвичките че да паснат идеално на рамката? Ръчен циркуляр с водач?
Не, режа ги една по една с 1 градус наклон на циркуляра да лягат по-лесно, нареждам ги сухо така с дистанционери и като ми хареса с няколко перпендикулярни летви и стяги ги хващам и обръщам цялото нещо. Отдолу с фрезенк с конусовидно свредло дупча под фалца за да не захапват винтовете като минават през първия елемент (много внимателно с дълбочината на пилотната дупка) , по един винт във всеки край и един в средата в допълнителна летва.
Последна промяна от kancho на ср апр 07, 2021 3:05 pm, променено общо 1 път.
kancho - специалист
ср апр 07, 2021 1:22 pmstefanjor написа:
То е ясно, че се бъзикаме, но снимка от долу все още няма... нито на таблата, нито на масичката [-(
Съвсем проста конструкция. Краката са две дъски декинг 25х50 слепени лицево за да се получи квадратен профил, царгите са декинг 25х90 хванати с 2 два покет винта 60мм за краката. Ако искаш снимка на таблата отдолу нямам ама после може да направя. Там е рамка 36х36 с фалц 18х18 за летвите 18х36. Рамката на плота е с 45 градуса ъгли залепени и хванати с един винт 60мм скрит с тапа. Плота действа като капак на долната рамка и влиза много плътно не е закрепен по никакъв начин.

Прикачен файл

маса6.jpeg
radius - майстор
Отдолу дали нямаше да е по-удачно да ползваш от тия металните планки за крака на маси? Тук имам едно съмнение, че ще се разхлопа, все пак рамото е голямо. А там като натегнеш гайката става доста стегнато.
Имам шаблон на Wolfkraft и съм навил стотици, но не знаех, че се казват покет винтове.
kancho - специалист
ср апр 07, 2021 2:46 pmradius написа:
Отдолу дали нямаше да е по-удачно да ползваш от тия металните планки за крака на маси? Тук имам едно съмнение, че ще се разхлопа, все пак рамото е голямо. А там като натегнеш гайката става доста стегнато.
Имам шаблон на Wolfkraft и съм навил стотици, но не знаех, че се казват покет винтове.
Стои на бетонна плоча под навес и не се клати засега. Краката само съм ги намазал с епоксидна смола отдолу да не се просмуква влага. За винтовете имам на Kreg jig не знам как се казват на български, американците им казват pocket screws
radius - майстор
Кое им е специалното, че не е на конус главата ли? Щото аз си ползвам обикновени, не помня на волфкрафт свредлото дали правеше конус, по-скоро не, но в комплекта пак са обикновени.
Всъщност резбата им не е до края, дали пък това не ги отличава, но не виждам защо да е важно?
Аха, позачетох се и просто са самопробивни, да не се цепи материала. Но с чам и 4мм винтове, не съм имал проблем с обикновените.
В една дъбова масичка обаче, правих с 2мм отвори и в другия детайл, че там много трудно вървят, и пак скъсах един.
kancho - специалист
ср апр 07, 2021 3:27 pmradius написа:
Кое им е специалното, че не е на конус главата ли? Щото аз си ползвам обикновени, не помня на волфкрафт свредлото дали правеше конус, по-скоро не, но в комплекта пак са обикновени.
Всъщност резбата им не е до края, дали пък това не ги отличава, но не виждам защо да е важно?
Аха, позачетох се и просто са самопробивни, да не се цепи материала. Но с чам и 4мм винтове, не съм имал проблем с обикновените.
В една дъбова масичка обаче, правих с 2мм отвори и в другия детайл, че там много трудно вървят, и пак скъсах един.
Не се изразих правилно, използвах Kreg jig за пробиване и обикновени torx винтове. Специализираните както каза са самопробивни и имат вградена шайба. Аз имах само с конусовидна глава и им сложих по няколко шайби да държат по-добре
EDI - майстор
Другата разлика е, че за меко дърво са с едра резба, а за твърдо, със ситна.
Lisko - майстор
ср апр 07, 2021 4:39 pmkancho написа:
ср апр 07, 2021 3:27 pmradius написа:
Кое им е специалното, че не е на конус главата ли? Щото аз си ползвам обикновени, не помня на волфкрафт свредлото дали правеше конус, по-скоро не, но в комплекта пак са обикновени.
Всъщност резбата им не е до края, дали пък това не ги отличава, но не виждам защо да е важно?
Аха, позачетох се и просто са самопробивни, да не се цепи материала. Но с чам и 4мм винтове, не съм имал проблем с обикновените.
В една дъбова масичка обаче, правих с 2мм отвори и в другия детайл, че там много трудно вървят, и пак скъсах един.
Не се изразих правилно, използвах Kreg jig за пробиване и обикновени torx винтове. Специализираните както каза са самопробивни и имат вградена шайба. Аз имах само с конусовидна глава и им сложих по няколко шайби да държат по-добре
И за да не разцепи. Може да се случи с конусовидни ако не сложиш шайба.

Тема "Какво сътворих днес." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: