Всичко за дърводелството
miliad - майстор
нед авг 25, 2019 10:26 ambimbaeco написа:
Трябват ти маткап и остри свредла.
И трион пасвател мисля. Ина4е поздравления.

А за масата горе-нямам думи. =D>
skobastudio - напреднал
чет окт 17, 2019 12:33 pmmavryt4o написа:
Не си ли мислил за по-мащабни и скъпи неща? Получават ти се нещата много са изчистени на мен ми харесват.
Благодаря.

Темата е доста интересна.
Тук накратко ще изложа защо реших така да действам, въпреки че и аз самият понякога си мисля че е по-добре човек да скочи в дълбокото и така или да се научи да плува или :look:

Малките проекти ми дават предимството да харча малко материал, а пък прецизността обикновено трябва да е на същото (или по-добро) ниво отколкото за по-големи продукти, което ме устройва на този етап идеално. Работя доста бавно, едното поради факта че работя с ръчни инструменти, второ че нямам достатъчно дъски минали през ръцете ми :)
Отделно, че дърводелството е леко на заден план, след основната ми работа + две малки деца итн.

Искам да поекспериментирам и да си позволя грешки при повечко проекти по-бързо и така реших да действам засега.
Имам няколко по-големи неща запланувани, както и как и къде да вкарам малко механизация в работата ми. Ще се похваля (или пожаля) когато му дойде времето.
чет окт 17, 2019 12:47 pmmiliad написа:
И трион пасвател мисля. Ина4е поздравления.
Благодаря за коментара. Къде виждаш проблемите в снимките, не съм сигурен, че следя?
hard_core - специалист
skobastudio написа:
Ето една кутия/лампа/display box.
За мен в местата на сглобките нещата не са се получили...
Пример за сглобка, която изглежда добре
Иначе поздравления за ентусиазма!
skobastudio - напреднал
hard_core написа:
За мен в местата на сглобките нещата не са се получили...
Иначе поздравления за ентусиазма!
Не съм несъгласен :)
Благодаря.
mavryt4o - майстор
чет окт 17, 2019 2:09 pmhard_core написа:
skobastudio написа:
Ето една кутия/лампа/display box.
За мен в местата на сглобките нещата не са се получили...
Пример за сглобка, която изглежда добре
Иначе поздравления за ентусиазма!
Бъркате понятието добре и перфектно. За този резултат ако сте го правили вие сте наясно че изисква години упорита работа в тази насока. Ето и моя първи опит с тази сглобка. За мен е добре най-малкото защото почти никой не се и опитва да я прави. Поне аз тук не съм я виждал. Говоря на нашето аматьорско ниво пък било то и професионално.

Прикачен файл

IMG_20191015_144330_BURST001_COVER-1728x2304.jpg
miliad - майстор
Пасвателя ще ти помага и улеснява при необходимост от точно и прецизно рязане.
Иначе, да получила се е малко хлабава сглобката и иска да я подравниш от външните страни. За начинаещ е по-добре при такива зъби да се реже пред чертата, и след това донапасваш с длето, не с пила че заобля страната.
mavryt4o - майстор
чет окт 17, 2019 4:08 pmmiliad написа:
Пасвателя ще ти помага и улеснява при необходимост от точно и прецизно рязане.
Иначе, да получила се е малко хлабава сглобката и иска да я подравниш от външните страни. За начинаещ е по-добре при такива зъби да се реже пред чертата, и след това донапасваш с длето, не с пила че заобля страната.
Аз вкарвам малко мой си механизиран и мързелив подход :-D

hard_core - специалист
чет окт 17, 2019 4:06 pmmavryt4o написа:
чет окт 17, 2019 2:09 pmhard_core написа:
skobastudio написа:
Ето една кутия/лампа/display box.
За мен в местата на сглобките нещата не са се получили...
Пример за сглобка, която изглежда добре
Иначе поздравления за ентусиазма!
Бъркате понятието добре и перфектно. За този резултат ако сте го правили вие сте наясно че изисква години упорита работа в тази насока. Ето и моя първи опит с тази сглобка. За мен е добре най-малкото защото почти никой не се и опитва да я прави. Поне аз тук не съм я виждал. Говоря на нашето аматьорско ниво пък било то и професионално.
Нищо не бъркам :) , по-скоро ми се струва, че skobastudio бърка :)
Не съм наясно с дърводелството, но ми се струва, че не обработва детайлите след като са събрани в сглобката и са заедно. Ако го прави, страните на предмета ще имат една повърхност /виж и предишния проект/.
П.П. Твоите са си екстра... :lol:
П.П.П. малко ме подведе и името...реших, че е про :)
Може би се и подведох и по
skobastudio - напреднал
чет окт 17, 2019 4:08 pmmiliad написа:
Пасвателя ще ти помага и улеснява при необходимост от точно и прецизно рязане.
В процес на реставрация съм на един стар dovetail saw (малък трион с фиксиран гръб за надлъжно рязане), който ще помогне в случая и затова питах конкретно какво имаш предвид.

Съгласен съм с написаното и с коментарите относно рязане до чертата итн. Изгледал съм в Ютюб прекалено много клипове как ги правят майсторите.
Работата е там, че едно е да го знам на теория, друго е да го мога на практика с трион, пък бил той и пасвател ;)
mavryt4o написа:
Аз вкарвам малко мой си механизиран и мързелив подход :-D
хах, точно такъв подход май за пръв път виждам.
P.S. Добре че сподели клиповете за да се абонирам :D

***

Радвам се, че темата се раздвижва и постовете пораждат дискусия и приветствам всякакви критики, съвети и коментари.
skobastudio - напреднал
чет окт 17, 2019 4:59 pmhard_core написа:
но ми се струва, че не обработва детайлите след като са събрани в сглобката и са заедно. Ако го прави, страните на предмета ще имат една повърхност /виж и предишния проект/.

П.П.П. малко ме подведе и името...реших, че е про :)

Може би се и подведох и по
(писали сме едновременно)


Предишният проект си е предишен, там борбата беше друга :)

Обработвам детайлите, по-точно заглаждам всичко с длето и/или ренде и повърхностите са на едно ниво/равнина. С пръст доста трудно усещам кое къде започва и свършва като височина.

Проблемите при мен са в самото рязане (оттам и коментарите по горе за пасвателя), поради което получавам леки разминавания в близостта на двата сглобени елемента или пък в самият ъгъл под който се сглобяват те. Когато става дума за само два елемента, донагласянето с длето е лесно. Когато става дума за 4 страници на кутия всяка от които има няколко различни равнини за объркване - не е лесно :)

Дефинициите за про или не са леко размити в днешно време, бих казал.
Смятам се за любител, като имам желание и да печеля от хобито.
Следователно, приветствам остри критики, нека има :partyman:

П.П. не съм целил този стил, но чисто за визуализация и да вкарам малко картинки в темата, ето вариант при който всяка сглобка нарочно "стърчи":

Тема "Какво сътворих днес." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: