Всичко за дърводелството
mavryt4o - майстор
браво такова нещо по магазините не се вижда👏
mastodonta - специалист
След доста отлагания най-накрая приключих с вратичките на холната секция :partyman:

Прикачен файл

Sekciq gotova2.jpg
bulhomes2 - майстор
пет авг 03, 2018 12:29 pmsbh написа:
...Тъй като не разполагах с машина за кантиране пък и за да стане по-здраво, кантовете са направени от масив като видимата част е около 8мм.
Олепилен фурнирен кант се лепи чудесно с ютията. Кое става по-здраво с летвичките от масив за кант?
sbh - специалист
пет авг 03, 2018 6:43 pmbulhomes2 написа:
Олепилен фурнирен кант се лепи чудесно с ютията. Кое става по-здраво с летвичките от масив за кант?
[/quote]

Това с ютията съм го опитвал и никога не ме е удовлетворявало като резултат. За някаква спешна поправка на нещо малко върши работа, но цялата кухня не бих я направил с ютия. А "летвичките" всъщност са профили и не допускам, че някой стандартен кант от масив може да е по-здрав.
Прикачен файл:
Профил.jpg
Профил.jpg (60.36 KиБ) Видяна 2233 пъти
bulhomes2 - майстор
Значи нещо не правиш както трябва. Ютията се задържа до малко преди да изгори канта. Установява се опитно. По време на нагряването периодично се накланя към двете страни, за сигурно залепяне на канта на ръба. След като е нагрято се затиска с дървено трупче, което също се накланя към ръбовете. Трупчето помага канта да е затиснат по време на залепването, и отнема от температурата за по-бързо втвърдяване на лепилото. Обрязването на канта е хубаво да се прави с оберфреза, защото с ножове често канта се цепи по жилките на дървото и в залепения участък. Разлепвали са ми се кантове, лепени на кантиращи машини, но такива с ютията - никога.
sbh - специалист
Тези кантове, лепени с ютия, колко време издържат до вградена фурна или миялна машина?
Не се ли разлепват от високата температура и влагата?
Доколкото знам на такива места се използва полиуретаново лепило, но не се лепи с ютия.
bulhomes2 - майстор
Дали е с ютия или на кантослепваща - принципа и лепилата са същите. Трябва да се загрее лепилото, за да се разтопи и слепи. При PVC кантове не могат да се вдигат високи температури с ютия, затова по-добрия вариант е с пистолет за топъл въздух (спрямо ютията). При фурнира с ютия се постига много добро разтопяване на лепилото, без да се прогори той. Съчетано с притискането с трупчето е видно, че залепването ще е по-добро от кантослепващата. Както и казах в началото на диспута - имал съм разлепени кантове от кантослепващи (няколко вида), но от ютия - никога. Кантиране с полиуретаново лепило никога не съм виждал и чувал.
sbh - специалист
Точно за такива места където има висока температура и влага препоръчват използването на полиуретаново лепило:

https://www.festool.com/accessory/20005 ... t-4x-ka-65

Единственият проблем е, че след приключване на работата, трябва да се източи всичкото останало лепило от машината докато е горещо. Не е както другото, да може да се подгрява колкото пъти искаш.
bulhomes2 - майстор
И мислиш, че това някой мебелист го прави?
miliad - майстор
Има високо температурни лепила с работна температура 180-220 гр.

Тема "Какво сътворих днес." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: