Всичко за дърводелството
PetyrVeliki - специалист
Привет,

Искам да си направя холна маса и за целта съм купил дървения материал - направо разрязан на плоскости, които само трябва да сглобя. И относно сглобяването имах идея да ги правя с ексцентрични сглобки. Дори се поупражнявах на две дъски да правя дупките за нея, но много сложно ми се стори, много време отнема и много неща могат да се объркат. Става иначе, мога да ги направя, но малко излишно сложно ми се стори.

След това попаднах на това: http://www.therenovator.com/join-a-jig.html
Общо взето идеята е да се съединят две плоскости, също както при ескцентричната сглобка, и това да остане скрито. Само че това ми се видя още по-просто - пробиваш дупка и завиваш винт в нея. Вярно, под ъгъл, което е сигурно най-трудната част ... но все пак - само една дупка, а не като при ексцентричната сглобка - 3 дупки.

Та - накратко: има ли и някакъв друг (например по-лесен) начин за скрито глобяване на плоскости? Нещо, за което да се сещате, и което аз да не знам :)
И като цяло - Вие какво ще ми препоръчате? Как се справяте Вие с тази задача? :)

Благодаря предварително :)

ПП: не бях сигурен дали да сложа тази тема в "Направи сам", но тук ми се стори по-подходящо.
шоп - майстор
PetyrVeliki написа:
за целта съм купил дървения материал - направо разрязан на плоскости

Под дървен материал, какво разбираш? ПДЧ ли?

Ако си си купил ПДЧ с тази сглобка няма да стане. Тя е подходяща за масив ( чам, бук, дъб и т.н.)
PetyrVeliki - специалист
Купих дърво, след като видях колко лесно се рони ПДЧ-то при други мебели. Чам ако трябва да съм точен.

Иначе - за коя сглобка казваш, че няма да е подходяща за ПДЧ? И всъщност - как Ви се струва втория вариант ... нещо ми се иска да пробвам него :)
шоп - майстор
С чам няма да имаш проблем. Може да подсилиш сглобката и с лепило.
Успехи.
griffin - майстор
PetyrVeliki написа:
Привет,

Искам да си направя холна маса и за целта съм купил дървения материал - направо разрязан на плоскости, които само трябва да сглобя. И относно сглобяването имах идея да ги правя с ексцентрични сглобки. Дори се поупражнявах на две дъски да правя дупките за нея, но много сложно ми се стори, много време отнема и много неща могат да се объркат. Става иначе, мога да ги направя, но малко излишно сложно ми се стори.

След това попаднах на това: http://www.therenovator.com/join-a-jig.html
Общо взето идеята е да се съединят две плоскости, също както при ескцентричната сглобка, и това да остане скрито. Само че това ми се видя още по-просто - пробиваш дупка и завиваш винт в нея. Вярно, под ъгъл, което е сигурно най-трудната част ... но все пак - само една дупка, а не като при ексцентричната сглобка - 3 дупки.

Та - накратко: има ли и някакъв друг (например по-лесен) начин за скрито глобяване на плоскости? Нещо, за което да се сещате, и което аз да не знам :)
И като цяло - Вие какво ще ми препоръчате? Как се справяте Вие с тази задача? :)

Благодаря предварително :)

ПП: не бях сигурен дали да сложа тази тема в "Направи сам", но тук ми се стори по-подходящо.
Ако няма да се разглобяват мебелите, може да ползваш доста техники http://www.rockler.com/how-to/cut-morti ... ers-mills/ една статийка за запознаване :). Бисвитките предоставят възможност да донагласиш детайла дори и да не си уцелил съвсем мястото на бисквитката. Другите изискват повече прецизност. Винаги може да ползваш и други дърводелски сглобки, но материала ти вече е нарязан така, че предполагам тоя вариант вече ти е отпаднал :).

Ако решиш да ползваш "pocket hole" (това което си дал в клипа ти) имай на предвид, трябва да обездвижиш възможно най-добре двата детайла в момента на завиването, защото имат склонност да мърдат. Погледни клипчета в нет-а как става не е съвсем точно както е на рекламния клип, който си дал :). За тия покети, има тапи или може да набиеш дървени дибли и да резнеш стърчащата част и да шлайфаш, за да не се виждат винтовете. Лепилото при покетите няма да има голяма здравина тъй като е челно съединение :).

Успех
bulhomes2 - майстор
Лепя си ПДЧ с "покетите" с обикновен Ракол и става токова здраво, че отлепва ламината от ПДЧ-то при насилване за разглабяне. Веднъж си играх да пробвам с един много лъскав ламинат - с фрезата изчистих мястото на слепване от ламината (до голо ПДЧ) на едното парче, а другото си както си е. Е - това непочистеното се отлепи по-лесно. Някой път ще пробвам разликата с трето парче, на което съм зашкурил с едра шкура ламината под мястото на слепване. Ама друг път...

ПП. Но преди да завия видиите винаги натягам яко със стегите. На практика вдиите не толкова участват в сглобката, колкото да заместват стягите, които да свалиш веднага след навиването.
griffin - майстор
покетите няма да държат достатъчно здраво в пдч или друг материал от частици.
nikolov333 - майстор
Ето какво видях току що в тубата.. :shock:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qfx4RB1iKmY[/youtube]

Тема "Кой е най-добрият вариант за скрита сглобка? :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: