Всичко за дърводелството
Trakehner1 - специалист
До сега съм ползвал само Хенкел Момент Супер 3, но виждам, че Soudal имат лепило със същите показатели, дори стягането е дадено 15 минути срещу 20 за Хенкел-а, на по-ниска цена, с около 20%. Имат ли някаква осезаема разлика едно спрямо друго, ако някой е ползвал двете ще се радвам да сподели.
Trakehner1 - специалист
Вече мога и да дам отзиви. Ползвам в момента и Soudal 65A D3, и Henkel Wood Super 3 - водоустойчиви и двете, базирани на поливинилацетат. И на двете им направих тестове, защото едно от тях ще използвам за производство. Тествах ги за две неща - сглобяване на МДФ, ПДЧ и фурнироване с тях и до колко е възможно това изобщо с ПВА лепило.

Henkel-а е отличен, много здрава свръзка, бързо прилепване и добро отворено време от около 17 минути, което дава повече време при лепенето на по-големи плоскости или фурнир. След тест с чук при слепване на МДФ butt joint се чупи МДФ-а. Остава прозрачен след като изсъхне, въпреки, че ако боядисвате отгоре както на нас ще ни се налага за някои неща, там боята стои гланцова и се вижда. Цената му, обаче, е доста висока и нямат големи разфасовки в кофа например. Лепенето на фурнир става лесно с него и дори ако избие, лесно се почиства с леко навлажнена кърпа. Забравени стечки станаха безцветни при мен, но при шлайфане стават матови и се виждат ясно. С Хенкел ми беше много трудно да се свържа, не си вдигат телефоните, накрая успях и ме препратиха към техен дистрибутор ф-ма Демикон, който беше доста отзивчив ( пратиха едно момче да се срещнем ), но не беше много добре запознат с техническата спецификация на лепилата и общо взето говорихме само за цени.

Soudal 65A D3 ме изненада, определено. При слепване на плоскости от МДФ и ПДЧ здравината беше по-ниска от тази при Хенкела ( ползвахме еднакво количество лепило, еднакъв материал от един лист, МДФ на Кроношпан, усилието към сглобката през въже, скрипец на пода за еднакъв вектор на усилието и домакинско кантарче ), но с не особено голяма разлика. Тук започнаха неприятните изненади - първо - лепилото не става безцветно, а черно-синкаво, но се почиства по същият начин като Хенкела, с навлажнена кърпа. Ако избие през фурнир и не бъде забелязано обаче - наложи се сваляне на фурнира. Нещо, което се оказа много лесна процедура, защото това лепило определено не изпарява водата си в средата на лепилното тяло, с мултитул и шабер падаше като залепено с вода и захар. Самото лепило, което остава по основата от МДФ, беше мокро, което вероятно е причината за това, че изобщо не задържаше фурнира. Пресата, която използваме, е механична и е с четири мощни трапецовидни винта на плот с размери 1200х450мм. За подложки използваме 2мм лист от NBR гума като след пресоване за 2 часа, изваждаме детайла и го оставяме настрана. Толкова лошо слепване се получаваше, че при последвалото премахване на излишният фурнир по краишата, се откъсваха цели парчета до 2кв. см като размер като и парчето и основата имаха видим и без "островчета" лепилен слой. Самото нанасяне правим с валяк и е равномерно и без непокрити зони. От любопитство пробвахме българско С200, което нямае нито един от проблемите на Soudal, въпреки, че е по-евтино. Направи ни впечатление, че при лепене от към порестата страна на МДФ профила ( при свалянето му ), захватът на фурнира бе сравнително здрав, въпреки, че пак имаше отчупвания. Но на равнинните сглобки беше абсолютно кошмарен, независимо от доста сериозното налягане на пресата и компресионните свойства на гуменият лист. Толкова се изнервих накрая, че натягането на пресата беше до нива, които не съм достигал никога при каквото и да е и въпреки това продължиха да падат люспи фурнир с лепило по тях. Отвореното време също определено не беше указаното на опаковката - лепилото беше трудно слепяемо буквално след 2 минути.
Помислихме, че проблемът е, че гуменият лист на пресата херметизира плоскостта и пречи на изпаряването на водата от лепилото ( въпреки, че при Wood Super 3 такъв проблем нямаше на същата преса ), уви, след като опитахме да притиснем само за 20 минути и слез това да оставим продукта стоящ, резултатът беше същият. След това се замислихме, че ако това е причината, то в краищата не би трябвало да се чупи. Търговският им представител ( тук връзката беше директно със Soudal Bulgaria ) беше доста любезен, нещо, което поне мен ме впечатли, но и той май не познаваше добре свойствата на лепилата си добре, особено в предвид препоръките да ползваме по-скъпото полиуретаново лепило ( не знам как това щеше да стане за лепене на фурнири... ), но така и не успяхме да се срещнем. Искаха да ходя на място, на Военна рампа са, което ми беше малко трудно в предвид локацията на офиса ни.

Честно казано, Soudal беше толкова лош, че започнах да изпитвам съмнения дали не е мръзнал някъде по складовете. След като звъннах и попитах, увериха ме, че няма такова нещо и че камионите са климатизирани. Ако това е истина, жалко, защото българските лепила на поливинилацетатна основа излязоха доста по-добри, при фракция от цената.

Дано поста ми е полезен за други колебаещи ( до скоро ) се като мен. Хенкела е безбожно скъп, но явно няма особен избор. Няколкото лева спестени за Soudal ни костваха брак за около 530лв, но целта бе изпитателна и ние поехме риска да обработваме готовия продукт с това лепило, а не тествахме на отделни парченца предварително, тъй че наш проблем.
Аз използвам Henkel - просто е перфектен.
Харесва ми, защото прилепва както трябва и при това бързо и става здрава свръзка.
nikolson - майстор
Не знам какви цени са ви дали, но хенкел имат 5 кг кофа. Цък. Има и други лепила клас D3 (влагоустойчиви) и D4 (водоустойчиви). Обаче, благодаря за сравнението ти.
Trakehner1 - специалист
Да, тази ни я предложиха. От Soudal ни предложиха още по-голяма разфасовка, която подържали на склад ( но като взимах тестовото лепило, склададжията като ми го даваше каза, че нямали налично и не поръчват освен ако не им бъде дадена предварителна поръчка ), не помня колко беше 30 или 32кг, май първото. Там излизаше доста по-евтино.

По този повод, има ли ПВА лепила, които да са в сухо състояние, като уреа- базираните например? В Камартон продаваха уреа лепило за фурнироване в чувал, но не съм голям фен да ползваме формалдехиден продукт, дори и да е клас Е1.
joroantonov - специалист
От Судал съм се отказал преди много години, наскоро по принуда установих че и силикона им е гола вода. Пробвай с KLEIBERIT лепилото е много добро - на големи разфасовки е и на добра цена.
kabel96 - специалист
Много полезно.Би ли споделил как според вас би се държал хенкела на вибрации.Лепя тон колони от мдф 18 и 25мм с вюрт D3/D4 но още не съм ги изпитвал за здравина.
Има малки средни и големи разфасовки.
Изображение
http://media.wuerth.com/stmedia/shop/ma ... /09490.pdf
https://eshop.wuerth.de/Cold-wood-glue- ... en/US/EUR/
Фитилчо - майстор
Пяната на Содал също е гола вода...
Явно, зачерквам тази марка.
Благодаря, спести ми малко лев.
Аз си купих водоустойчиво за 6 паунда 2,5 кг, незнайна за мен марка ... държи се добре, но не съм правил такива тестове като теб.
Trakehner1 - специалист
kabel96 написа:
Много полезно.Би ли споделил как според вас би се държал хенкела на вибрации.Лепя тон колони от мдф 18 и 25мм с вюрт D3/D4 но още не съм ги изпитвал за здравина.
Точно озвучителни тела произвеждаме :) До сега съм правил само с Wood Super 3 ( като хобист ) и не съм имал никакъв проблем, освен с цената му. Правил съм елипсовидна стена от 6 х 4мм фазер и 2 х 8мм шперплат, лепилото им пречи да се плъзнат един по друг за да се разгънат и остават във формата, в която са залепени, т.е. огъната. След това с циркуляр изравняваш края и си спестяваш една солидна сума за лазер и филиина структура :) Не са мръднали вече повече от 5 години. Самото лепило полимеризира и ако го оставиш например на шпакла, може да видиш, че остава леко пластично ( това за почти всички PVA до които съм се докосвал до сега мисля че важи, дори Soudal-а на открито полимеризира добре ). Това ме навежда на мисълта, че вътрешните загуби ще са достатъчни за да понася отлично вирации и не само, но и дори да спомага на кутията да превърне някои от тях в топлина.

Наложи ми се да свалям едни дъна съвсем скоро ( трябваше да скъсявам портовете поради разлики със симулациите ), лепени с Wood Super 3 - доста бой с чук отнесоха и не мръднаха. Накрая се наложи да ги разрежа по средата за да успея да ги отчупя, тогава стана доста по-лесно. Тъй че, ако те притеснява това, че от вибрациите може да се разпадне кутията, повярвай ми, при боя който отнесе с еднокилограмов чук, не мисля хаха. Освен това при тестовете бутахме слепена кутия за да пада от стойка и от 1м за да се уверим, че няма да има проблем в бъдеще при клиент ако децата му бутнат озвучителното тяло, например, дори с С200 нямаше проблем.

KLEIBERIT - това го потърсих след препоръката, но ми излизат предимно руски сайтове? Къде в БГ може да се вземе ( ако постването на фирма търговец тук нарушава правила на форума, може на лично, благодаря )?

Забравих, свързахме се с Titebond, които са с доста силни отзиви в САЩ и до колкото разбрах, имат дистрибутори и в Европа. Чакам да ми отговорят, но ако се сдобием с тяхно лепило и е сравнително достъпно, мисля да направя един по-голям сравнителен тест, вкл. вода, вибрации, температура и прочие.
nikolson - майстор
Trakehner1 написа:

KLEIBERIT - това го потърсих след препоръката, но ми излизат предимно руски сайтове? Къде в БГ може да се вземе ( ако постването на фирма търговец тук нарушава правила на форума, може на лично, благодаря )?
Забравих, свързахме се с Titebond, .
Kleiberit
Tiebond в България. В Англия е по-евтино. Ако искаш, мога да ти съдействам за Това също американско лепило, но на ЛС.

Тема "ПВА лепила: разлика между Henkel и Soudal?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: