Всичко за дърводелството
npelov - специалист
Казах на баща ми да ми отдели малко акация от дървата за огрев и той отделил и няколко други вида. Един май е ясен - като дъб, но по-бял и порите са по-нарядко. Другия е от снимките. Предположения?

Прикачен файл

20151226_192034s.jpg

Прикачен файл

20151226_192018s.jpg

Прикачен файл

20151226_192002s.jpg
griffin - майстор
подобни шарки съм виждал при дъб
torbalan - Дървен философ
Прилича на дъб.

Но качеството на снимките е такова, че може да е всякакво дърво...

Поне сложи една кутия популярна марка цигари до дървото, че да има с какво да сравнява човек...

Също не е лошо една чамова дъска да сложшиш на снимката...

Така все едно боб хвърляме.
npelov - специалист
по-добро от това не мога да направя:

http://download.nicksoft.info/wood/

Върху фурнир череша са. Другото дърво е дъб и е от същите дърва за огрев с приблизително същия диаметър.

D70_7208a.jpg - близък план
D70_7209a.jpg - за сравнение с череша
D70_7210a.jpg - за сравнение с дъб
sreky - специалист
Мисля че е Цер,особено рендосаното бичме -виждал съм такива шарки.Не знам точно какъв вид дъб се води
npelov - специалист
Ето и различен ъгъл на светлината за напречните шарки:
D70_7214a.jpg D70_7215a.jpg - отляво и отгоре (не знам коя, коя е)
D70_7216a-back.jpg - отзад
D70_7226a-direct.jpg - директна светкавица

Баща ми каза, че кората била различна от тази на другия дъб (Кората я нямам). Но той казваше на Акацията(жълта) Явор (бял) :), та не му вярвам напълно.

Напречните шарки са подобни на тези на бука. Все едно бук и дъб са се заобичали и това е резултата.

Между другото разрезите са както дървото е цепено. Не е някакъв странен ъгъл. Разцепено е като за огрев на по влакното.
gogo7777 - майстор
Цер е според мен.
mitko64 - майстор
Според мене е цер. По кората най се познава(груба, напукана).За разлика от същинските дъбове(зимен,летен и благун), дървесината не е ядрова( има фалшиво оцветено ядро), мирише на оцет и на открито не е много трайна, за разлика от същинските дъбове. В почва и под вода е трайна, ползваше се основно за дюшеме на свинарници. Сходна по морфология и качества е дървесината на американския червен дъб.

Тема "Някой знае ли това дърво какво е" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: