Всичко за дърводелството
dido.dimitrov - напреднал
Здравейте,

Преди няколко месеца си купих абрихт, производство на Якоруда.
Модела е този:
Прикачен файл:
Photo0088.jpg
Photo0088.jpg (85.38 KиБ) Видяна 5220 пъти
Ножовете са 26 см. с дължина на плотовете мисля е 120 см.
Пантите на плотовете бяха доста ръждясали и ги напръсках с WD-40
Обаче много трудно се движат, а и нещо не мога да схвана как точно се регулират.
Ако някой има абрихт от този тип би ли помогнал да го настроя.
Качам още две снимки за да видите механизма на пантите на плотовете.
Прикачен файл:
Photo0217.jpg
Photo0217.jpg (48.52 KиБ) Видяна 5220 пъти
Прикачен файл:
Photo0218.jpg
Photo0218.jpg (48.52 KиБ) Видяна 5220 пъти
Първия плот успях да го сваля с може би сантиметър, но много трудно се движи - нормално ли е това?
Втория плот(изходящия или както там се казва) изобщо не мърда, гайката се върти но нищо.
Забелязах че на първия плот има някакъв щифт на резба - в близък план се вижда на една от снимките.
Мислех че запушва дупка за гресьорка и го развих, но като го гледам какъв му е върха си мисля,
че застопорява нещо в пантата, което помага да се придвижва плота.
На втория плот този щифт липсва и почвам да си мисля, че това е причината за да не се движи.
Ако някой знае как е точно нека пише, че ми се иска вече да го пусна в движение.
Извинявам се ако задавам глупави въпроси, но това ми е първата такава машина и не съм много наясно.

Благодаря.
kendal - специалист
Точно това е проблема, развий нацяло винта и ще разбереш защо е така ,трудно ми е да ти обясня без да си видял какво представлява винта.И без друго е добре да смажеш с нещо различно от вд 40.
dido.dimitrov - напреднал
kendal написа:
Точно това е проблема, развий нацяло винта и ще разбереш защо е така ,трудно ми е да ти обясня без да си видял какво представлява винта.И без друго е добре да смажеш с нещо различно от вд 40.
И аз за това си мислих, ама се опасявах да не оплескам нещо.
Понеже щифта на единия плот го няма, дали бих могъл да си направя от обикновен болт - да му направя профил отпред и да го зарежа отзад за отверка.
С какво ще препоръчаш да смажа винта?
kendal - специалист
Става от обикновен болт ,трябва и гайка да добавиш за да фиксира позицията му,за смазване пробвай с най обикновено масло за двг,то идеята е да раздвижиш добре механизма,дв40 има повече миещ и почистващ ефект.
sinbor - специалист
Миналата година си купих подобна машина.Беше потънала в ръжда разглобих всичко, смяна на лагери, настройка на плотовете, бяха като триъгълник. Като разглобиш механизма за повдигане ще разбереш как работи, няма нищо сложно. Задния плот трябва да е на едно ниво с ножовете, предният се движи за да регулираш отнемането 1-3 мм.Двата плота трябва да са успоредни равнини за да "изправя" криви дъски.
dido.dimitrov - напреднал
kendal написа:
Става от обикновен болт ,трябва и гайка да добавиш за да фиксира позицията му,за смазване пробвай с най обикновено масло за двг,то идеята е да раздвижиш добре механизма,дв40 има повече миещ и почистващ ефект.
Благодаря ти за отговорите - оценявам го.
Има ли значение колко ще се навие болта за да работи правилно механизма?
dido.dimitrov - напреднал
sinbor написа:
Миналата година си купих подобна машина.Беше потънала в ръжда разглобих всичко, смяна на лагери, настройка на плотовете, бяха като триъгълник. Като разглобиш механизма за повдигане ще разбереш как работи, няма нищо сложно. Задния плот трябва да е на едно ниво с ножовете, предният се движи за да регулираш отнемането 1-3 мм.Двата плота трябва да са успоредни равнини за да "изправя" криви дъски.
И аз това се опитвам да направя - смених за сега лагерите на вала, сложих по-голяма шайба на двигателя за да вдигна оборотите.
В тази връзка - двигателя е трифазен, 6 кв, обортите са 1 735
Размера на шайбата на вала е 75 мм. На мотора беше 105 мм. Сега сложих на мотора около 160 мм., но отново ми се струват ниски оборотите на вала.
Някой може ли да ми каже колко са в момента и съответно колко трябва да бъдат?
sinbor - специалист
Двигателя ми е монофазен 2,2 kW 2800 об. вала се върти с около 5500 оборота, шайбите горе долу две към едно двигател/вал.При тази конфигурация работи идеално, аз имам и щрайхмус.
Алексов - напреднал
Трябват ти над 5000 об. на вала, т.е. при тези обороти на мотора отношението на шайбите трябва да е 1:3, при което ще постигнеш обороти на вала 5200.

Тема "Регулиране на плотовете на абрихт ???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: