• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Здравейте!

Опитвам се да съединя чрез залепване в двата края ето тази летвичка и да я направя кръгла:

Изображение

Изображение



Летвичката е малка, размерите са и 6x20x800mm. В отпуснато състояние празното пространство от край до край е около 15см.
Прочетох доста теми за залепяне на дърво и се спрях на Moment Wood Waterproof D3, но и при двата опита които направих лепилото не държеше по никакъв начин, все едно не бях слагал... За залепянето ползвах стяги и седеше според описанието над 24 часа.

За сравнение използвах същото лепило за залепяне на дъски за плот и стана бетон.

Въпроса ми е, някои може ли да ми препоръча лепило което да издържа на напън и да е безцветно след изсъхване в същото
време?
Последна промяна от nikola_q на нед фев 21, 2016 1:05 am, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Лепилото да издържа на опън, искаш да кажеш? Повърхноста на контакт не се разбира колко е - 6х20 или 6х80? Ако можеш вкарай в нея нещо като "дибла" - ще помогне за задържане и центроване на 2-те части.
Благодаря за бързия отговор!
Да, да издържа на опън става въпрос, моя грешка при размерите летвичката е 6x20x800mm а не на 80 както съм написал, така че повърхността на контакт е 6x20мм , дължината на слепването там където се препокриват краищата е 50 мм.

Иначе и аз мислех да слагам дибла но само при нужда, поне след някакво залепване.
Нуждая се от плътно прилепване на повърхностите, защото ще търся визия и здравина на елемента.
torbalan - Дървен философ
Направи го от две тънки летвички, като ги залепиш една върху друга а срязаното да е диаметрално противоположно....

Както и да го залепиш - няма да издържи дълго, ако е от една летва.
Благодаря orbalan, изглежда много добър начин и най-вероятно ще го използвам.

Мислех че може да стане с една летва заради ето това видео, към 12;00-та минута се вижда слепването.


https://www.youtube.com/watch?v=-nukClIXyx0



Може би се получава заради малко по-голямата окръжност или по-голямата област на слепване.
Дървото което използвам е дъб и съпротивлението е голямо, едвам успявам да я събера с ръце и да задържа краищата.
torbalan - Дървен философ
Ако имаш тръба с подходящ диаметър - навии го около тръбата, стегни го с нещо и го нагрей хубавичко...
Остави го да изстине... Може да повториш процедурата няколко пъти.

Ако е два пъти по-тънко, ще ти е и два пъти по-лесно да го огънеш....

Когато бях хлапе - така огъвах чатали за прашка. Ставаха много готини ;)
EDI - майстор
Пробвай с двукомпонентна смола, на пазара има доста марки, но такъв тип съединения трудно издържат при такава малка контактна площ, особено пък твърда дървесина.Вероятно си я мокрил и огъвал, но накисни я пак добре и я огъни, като огънеш добре и дебелия край, привърши я цялата с въженце или със стяги и така докато изсъхне съвсем.
nikolson - майстор
Скосяваш (издялкваш) двата края. Може да го закрепиш с телбод, или направо да го "зашиеш". И пак да ползваш лепило.
torbalan - Дървен философ
nikola_q написа:
..защото ще търся визия и здравина на елемента.
Това за здравината съм го пропуснал...

При това положение го направи с три летви по 2мм дебели. Размини снадките на 120 градуса.
Всяка летва трябва да е с 6.28мм по-дълга от следващата, ако са два сантиметра дебели.

Бих предложил следната технология: накисване във вода, огъване, сушене/нагряване и чак тогава лепене...
След накисването във вода и огъването, аз бих го оставил за няколко часа във фурната на 150 градуса, за да съм сигурен че няма влага в дървото...
nikolson - майстор
Вариант е и използването на фурнировани мебелни кантове с разминаване на местата за свързване.
  • 1
  • 2

Тема "Най-здравото лепило за дърво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: