Всичко за дърводелството
p.v.x - майстор
sbh написа:
А що се отнася до доматите - успявам да ги отгледам достатъчно и без да ги държа под пирамида.
За такива домати , такъв маркуч...http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=26&t=53904 :-D :lol:

Не ни се връзвай...Много добре си се справил. :supz:
Lisko - майстор
Как сметна ъгъла на скосяване, че страните да прилепнат идеално една към друга?
torbalan - Дървен философ
sbh написа:
Аз си мислех, че пиша във форум за любители дърводелци, но изглежда съм попаднал при специалистите по физика.
А що се отнася до доматите - успявам да ги отгледам достатъчно и без да ги държа под пирамида.
Като дърводелец си се справил чудно добре!

Иначе и аз имам една енергийна напитка тук до мен... Наздраве :)
Усещам как ме зарежда положително... Нищо, че нямам пирамида ;)
sbh - специалист
Lisko написа:
Как сметна ъгъла на скосяване, че страните да прилепнат идеално една към друга?
С повече чертане и малко смятане. При този вариант със сдвоени странични ръбове е малко по-трудно.
Прикачен файл:
Основен ръб.jpg
Основен ръб.jpg (3.89 KиБ) Видяна 2317 пъти
Прикачен файл:
Сдвоен страничен ръб.jpg
Сдвоен страничен ръб.jpg (6.1 KиБ) Видяна 2317 пъти
Прикачен файл:
Цял страничен ръб.jpg
Цял страничен ръб.jpg (6.24 KиБ) Видяна 2317 пъти
Когато са цели събирането накрая става много по-лесно.
joro1968 - специалист
sbh написа:
Lisko написа:
Как сметна ъгъла на скосяване, че страните да прилепнат идеално една към друга?
С повече чертане и малко смятане. При този вариант със сдвоени странични ръбове е малко по-трудно.
Прикачен файл:
Основен ръб.jpg
Прикачен файл:
Сдвоен страничен ръб.jpg
Прикачен файл:
Цял страничен ръб.jpg
Когато са цели събирането накрая става много по-лесно.
Вади си изводите днес как се затрудняваме да направим една елементарна пирамида от дърво....да не говорим за древните с техните многотонни камъни!
Викат слаборазвити с медни сечива а?
joroantonov - специалист
Колега, не знам защо си мислиш че е елементарно, аз съм сигурен че поне 60% от хората във форума не могат да сметнат двустенен ъгъл. На принципа проба-грешка може да намериш ъгъла, трудно е да го сметнеш предварително.
Вадим Владимиров - специалист
sbh написа:
Lisko написа:
Как сметна ъгъла на скосяване, че страните да прилепнат идеално една към друга?
С повече чертане и малко смятане. При този вариант със сдвоени странични ръбове е малко по-трудно.
Прикачен файл:
Основен ръб.jpg
Прикачен файл:
Сдвоен страничен ръб.jpg
Прикачен файл:
Цял страничен ръб.jpg
Когато са цели събирането накрая става много по-лесно.
Това ли имате впредвид?
Изображение
Lisko - майстор
Аз имах предвид следното - ако имаш два триъгълника които ще стават страни на пирамида и тия триъгълници имат някаква дебелина - в мястото където се опират трябва да са скосени по дебелината си за да паснат. Въпросния ъгъл, ако не съм сбъркал някъде го изкарах че е
asin(1/sqrt(2-a^2/(2*b^2))) където b и a са околния и основния ръб. Говорим за квадратна пирамида. Ако а=б сиреч пирамидата е правилна тогава търсим аркосинус от 1/sqrt(1.5) което дава 54.73 градуса.
radius - майстор
Може и директно с косинусова теорема за тристенен ъгъл да се изразят двустенните ъгли чрез ръбните.
sbh - специалист
Lisko написа:
Аз имах предвид следното - ако имаш два триъгълника които ще стават страни на пирамида и тия триъгълници имат някаква дебелина - в мястото където се опират трябва да са скосени по дебелината си за да паснат. Въпросния ъгъл, ако не съм сбъркал някъде го изкарах че е
asin(1/sqrt(2-a^2/(2*b^2))) където b и a са околния и основния ръб. Говорим за квадратна пирамида. Ако а=б сиреч пирамидата е правилна тогава търсим аркосинус от 1/sqrt(1.5) което дава 54.73 градуса.
Вие прекалено задълбахте в математиката. В края на краищата пирамидата е от дърво и дори да изчислите всичко до десетия знак, няма как да обработите дървото с такава точност.

Тема "Дървена пирамида" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: