Всичко за дърводелството
shaxa - напреднал
Здравейте,
планирам да направя навес като този на снимката. Греди за колоните 12/12. Хоризонтални греди 12/14. Ребра 6/12 (11 бр. на 50см разстояние едно от друго). Парчета под 45 градуса между колоната и хоризонталната греда съм предвидил да са с дължина 71 см. Отгоре смятам да накова дъски с 2,5 см дебелина и върху тях битумни керемиди. Но имам няколко питанки.
1. Как да направя сглобките оградени с кръг (1,2 и3). Ако може по нагледен чертеж. С какво да захвана гредите една за друга?
2. За парчетата под 45 градуса между колоната и хоризонталната греда има ли някаво правило каква дължина да са? 71 см. добре ли е? 6/12 или 12/12 трябва да бъдат?
3. Захващането на ребрата смятам да го направя както е показано на втората снимка с винтове 6х200. Удачен ли е този вариант? Ако да, трябва ли предварително да разпробия например с ф4 или направо да навивам. Има ли опасност да се сцепи реброто или гредата?
Благодаря.

Прикачен файл

Image 101.jpg
Image 101.jpg (95.62 KиБ) Видяна 5365 пъти

Прикачен файл

Untitled.jpg
Untitled.jpg (17.53 KиБ) Видяна 5365 пъти
Руди - майстор
По-просто щеше да е да направиш навеса едноскатен,
не е много голям. Билото създава допълнителни детайли,
допълнителна столица, снаждане на ребрата над нея...
Трябва да помислиш и за укрепване в напречна посока,
например тия червените диагонали по-долу:
Прикачен файл:
NAV3.jpg
NAV3.jpg (72 KиБ) Видяна 5333 пъти
Здравейте, някой може ли да ми препоръча супер здраво лепило за дърво - и аз ще си правя навес с подобни размери.
EDI - майстор
ТАЙТБОНД III или полиуретаново, ама за тази работа лепило не ти трябва.
Andriyana - помощник
...
Последна промяна от Andriyana на ср мар 04, 2020 8:56 am, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
Колона 1 до стената трябва да бъде 3 метра висока, за да се получи наклон на тази част на покрива наляво. Инъче повърхността на покрива ще придобие доста причудлива форма.
Изображение
Andriyana - помощник
...
Последна промяна от Andriyana на ср мар 04, 2020 8:56 am, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
вт мар 03, 2020 7:26 pmAndriyana написа:
Дали е ок така?
Ами не е ОК, защото наклон на терасата не можете да дадете. Наклоните трябва да са от терасата (която е на едно ниво в двете посоки) към външните страни на навеса.
Т.е вътрешните греди на навеса са по терасата, а външните по-ниско и на една линия по височина от двете страни.
Andriyana - помощник
Здравейте, извинявайте, че ще изпозлвам темата, но незнам къде да попитам. Дали знаете как се казва тази А скоба на български и въобще в България продава ли се? Прилагам снимка.

Прикачен файл

256A8276-3657-4D85-9F8D-532C39B3E313.jpeg
256A8276-3657-4D85-9F8D-532C39B3E313.jpeg (34.81 KиБ) Видяна 2683 пъти
cvetomir_77 - специалист
Да използвам и аз тази тема. Започнах да правя навес между две сгради с размери 5,40 на 4 метра и височина около 2,60-2,80 метра. Предвиждам 3% наклон на ската (не по-голям), тъй като евентуално след време покрива на навеса ще стане тераса за горният етаж. Отвесните греди съм положил на основи 60-70 см в които са бетонирани регулируеми по височина стъпки. Гредите са 12х12 см, а ребрата са 8х16 см -4 метра дълги. Отвесните греди съм подсигурил с по две шпилки 12мм залепени в зида, а хоризонталните (5,40 м) с по 5 шпилки също 12мм. Ребрата ще монтирам през 60 см, а върху тях ще слагам 18мм ОСБ с нут и перо, което ще бъде изолирано срещу атмосферните условия с "течно фолио". Размера на ребрата (16см) ще бъде запълнен с каменна вата, която отдолу ще бъде затворена с ламперия. Стените на сградите ще бъдат направени с различен по-дебелина стиропор, армиран с мрежа поради качеството на старите зидове и мазилки на сградите.

Ако някой има някаква идея за нещо което аз пропускам ще съм много благодарен да сподели, за което благодаря предварително.

Прикачен файл

IMG_6887.JPG

Прикачен файл

camphoto_1903590565.jpg

Прикачен файл

camphoto_959030623.jpg
Последна промяна от cvetomir_77 на ср апр 21, 2021 11:41 pm, променено общо 3 пъти.

Тема "Дървен навес 3х6м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: