Всичко за дърводелството
Благодаря,от всичките мнения събрах по малко и какво се получи:

Предните 3 колони ги слагам 12х12 на тях стъпва 10х10 на 6 метра(или 2 по 3м) от към стената слагам 10х10 на 6м захваната с дюбели през 60см за стената + на 4 места Г-образни планки.Мертаците ги сменям на 10 броя 6х12на през 60см.3 метра ширина и 50см стряха. Нареждам дтските,битумната мембрана и наливам бирата :supz:

Мисля да хвана гредата с тези дюбели 10х152 или 10х182. Като мисля правя отвор 10мм в гредата и слагам планка 8х8 също с отвор по средата,мисълта ми е планката да я ползвам като един вид шайба за да има по голяма площ която да се държи от дюбела,да не смачка дървото и така.Стената е тухла,така че зида е 25см и 5,2см от дюбела да захапе мисля,че е добре ,но ако са 8,2 ми се вижда още по добре :)

Прикачен файл

025 TOX 047.jpg
025 TOX 047.jpg (14.58 KиБ) Видяна 11223 пъти
TACHO - специалист
Аз бих го направил с шпилка 12 мм през цялата стена, че с тия 5,2 и 8,2 см тоя навес 6х3 ми се струва, че ще падне при първия сняг. Ама ти си знаеш.
p.v.x - майстор
bundy написа:
Ще е залепен за стената на къщата та идеята ми е следната:
Тая къща по хоризонталата на стената , плоча или пояс има ли.Хубаво е гредата да се анкенира именно там , в плочата или пояса. :rock:
е със шпилка не ми се влиза в спалнята чак.Има плоча там да ,но мисля че тя ще дойде ниско.
И смятате,че 12 дюбела,които влизат 8см в тухлена стена няма да задържат конструкцията към стената ? :?
12 години на това място имаше тръбно скеле което беше с интернитни плоскости а отдолу тръбите бяга стъпили директно на пръста,та за тези 12 години(може и повече да са) на 4-я метър височина се беше наклонило 1,20м от стената ,но не падна...
SEV - специалист
Ако тухлата е единичка,според мен няма да има проблеми.
Единичка и то от плътните едновремешните ,двоен 25см зид
Svetoslavoff1 - майстор
От патил: - За подобен навес светлият отвор при мен беше 3м, ребрата 6х12 на 50 до 55см. За част от ребрата имаше възможност да ги "подпра" с междинна столица и нямам проблем с провисване, покривът е с керамични керемиди. За неподпрените след години се появи провисване в средата, до около 5см макс. При наложил се ремонт по обшивката и частична смяна на керемидите "изправихме " провисналите ребра и ги подсилихме всяко от двете страни с 3х12см. Малко бие на съставна греда :) Вече трета година, добре са.
За дългата страна, която не е към стената що не предвидиш разпорки ли се казваха :? , които да опаянтват столицата към колоните? Хем ще заздравиш конструкцията, хем ще работят против провисване на участъците между колоните.
ПП1 Жалко, че профита като schuldiner и Вадим вече не влизат във форума:(
ПП2 Погледнах пак началото. За обшивката си предвидил дъски по 60см, колкото ще ти е междуребрието. Аз бих сложил поне в долната половина дъски с дължина 4м(3,6м) с разминаване, а защо не и за целия покрив, ако успееш да замениш тези парчета за цели дъски. То най-добре с 6м цели, ама де тоз късмет :)
Успех!
Имам много дъски от едни сандъци,но са по 80 и 90 см.Точните размери на навеса ще бъдат 5.40 на 3м.Ще го държат 3 предни колони 12х12,мертаци 6х12 9 броя през 60 см и столици 2броя 10х10 на 5.40м,като задната захваната през 40 см към стената с дюбели на 182(като горните)и подпряна на 6 ъглови планки през 90 см. Разпонки дето споменахте ще има на предните 3 греди.
Svetoslavoff1 - майстор
bundy написа:
Имам много дъски от едни сандъци,но са по 80 и 90 см.Точните размери на навеса ще бъдат 5.40 на 3м.Ще го държат 3 предни колони 12х12,мертаци 6х12 9 броя през 60 см и столици 2броя 10х10 на 5.40м,като задната захваната през 40 см към стената с дюбели на 182(като горните)и подпряна на 6 ъглови планки през 90 см. Разпонки дето споменахте ще има на предните 3 греди.
Нямаше ги на скицата(разпонките), та затова ги споменах. Дългите дъски работят и за конструкцията и разпределят товара.
За провисването, вярно че ще си с битумна мембрана, но зависи и дали по вас пада много сняг и задържа ли...
Навесчето е почти готово,остана само да го лакирам. 3 колони 12х12 с 9 мартака 6х12 и 2 столици 10х10. Размерите на навесчето са 3.50 на 5.50.След лакирането ще кача снимки ;) :supz:

Тема "Дървен навес 3х6м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: