• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Всичко за дърводелството
wanderer - специалист
здравейте!
помагайте за избора на циркулярен диск. един за герунг циркуляр, ще реже разнородни материали на дървесна основа, шперплат и масив. търся чист срез, и предполагам трябва да е с повече зъби. втори диск за стационарен циркуляр. ще реже основно масив. диаметрите ми са 10 инча. има писано по темите, но като че ли не намерих пълен отговор. освен описанието на производителя ми се ще да чуя впечатления от личен опит. гравитирам около leitz и Freud, като покупката на първите ще ме улесни, има ги в България. но пък като че ли по хубави неща чета за вторите... също всякакви препратки и информация по темата на български са добре дошли.
Фитилчо - майстор
Първите не съм ползвал, но вторите са върха на сладоледа, според моят скромен опит...
Николай Николов - специалист
Ще се опитам да дам малко разяснения от това, което знам и прилагам.

Вида материал не е от толкова голямо значение, колкото вида срез - напречен или надлъжен. Аз лично досега не съм видял разлика в рязането на твърда или мека дървесина (сигурно има някакви специфики, но никога не съм имал проблем с хубав диск).

Напречни срезове - 48 зъба най-добре (може и повече да сложиш, но като дойде време за точене и ще ти излезе златен тоя диск). По-възможност по-тънък (но да не се прекалява, защото влияе на среза).
Надлъжни - 24 или 32 зъба. Има значение и вида зъб и формата на диска зад видията. От опит установих, че на стационарния е най-добре да седи 24 зъба. През повечето време режа надлъжно. Напречно само с пендулата или втория ми самоделен циркуляр с 48 зъба и шейна.

Марки:
От Freud съм най-доволен. Имат хубави тънки дискове 2мм (сравнение с повечето масовки 3.2мм). Това е от значение (по-голямо отколкото някои хора смятат). Предимства - не товари машината, по-малко фира. Недостатък - понякога ако е прекалено твърдо дървото диска се огъва леко от натиска и среза не става идеално перпендикулярен (лесно поправимо е с ръчно ренде).

CMT - италиански също като Freud, но са дооста по-скъпи, а не виждам кой знае колко разлика в среза. Имат предимно дебели дискове, но са пък качествени. Предпочитат ги за рязане на PVC и халумин. Не си купувай такъв и да го ползваш за дърводелство - много калпава работа. Дебели и със специфична подредба на зъбите - абе мамата си е....

Bosch, Makita, DeWalt - ширпотреба - става, но с уговорки (имам чувството, че са по-нетрайни от горните две марки).

Pilana - имам само един такъв и той е крив :lol: Седи резерва.

Parkside/Raider - стават единствено за стенни часовници. :-D :-D


По-горните неща са по учебник, има и частни случаи. Но най-важното правило е - заточен диск. И кадърна работа с него. Колкото и да е марков, ако почнеш да вдигаш пушеци с него и го прегрееш - гаранция, че няма да изтрае и 1 месец нормална употреба. Моите ги пращах за пръв път за заточване преди 2 месеца, а се занимавам с дърводелство като хоби от февруари 2014г.
griffin - майстор
С две ръце за Freud в общи линии всичките ми машини са оборудвани с такива и съм много доволен, лека работа за самата машина заради тънките дискове и покритието им. Няма пушене. На настолния диска е на 2 години, а на герунга на 1 и се замислям за заточване, но с по често почистване за сега държат.
nikolson - майстор
Не мога да направя сравнение, защото не съм работил с Freud, обаче пък съм ползвал Leitz. Това са дискове за индустриални машини. Няма да сбъркаш, ако вземеш от тях.
wanderer - специалист
благодаря за отговорите! ако не намеря прилични оферти на Freud ще купувам Leitz от българия
Николай Николов - специалист
От къде се купуват, че ме заинтригува :?
wanderer - специалист
  • ще погледна тук-
http://www.drag-5.com/instruments.php?id=4
  • не знам до колко си поддържат гамата, но поне са ми наблизо и мога да отида на място
Николай Николов - специалист
Хм, нямат цени. Не мога да определя дали са ми по джоба :-D Интересува ме 250, 254 или 260 мм вътрешен 30мм - 24 зъба какви парички е. Когато имаш ходене на там :)
joroantonov - специалист
Holzher бяха фабрично с Leitz, само добро мога да кажа за тях, за Freud също, предполагам че ако на Festool има твоя размер също ще е много добър. На CMT съм работил само с един диск и още като нов не ми хареса.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Циркулярни дискове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: