Всичко за дърводелството
Здравейте,
Купих стар апартамент и искам да запазя старата дограма, както и всички врати. Апартаментът има 5 двойни прозорци (150 на 240см) и 4 големи дървени врати. Някой от вас занимавал ли се сам да прави тази работа? Нямам много пари за ремонт и знам че реставрацията може да излезе по-скъпа от нова дограма. Ще викна специалист да оцени самата дограма дали може да се запази. Ако се окаже, че е добра, ще се опитам да направя колкото се може повече от нещата сам, а именно сваляне на боя с пистолет, фугиране, грундиране, боядисване, лакиране, сменяне на стъкла, слагане на силикон (и маджун за декорация) итн. Колко според вас време отнема средно за един такъв двоен прозорец, като се вижда че само веднъж е бил боядисван. Ще трябва и да се сменят външната долна част на прозорците, както и пантите и дръжките на вратите.
Мерси много! :)
EDI - майстор
Бая време отива и си е доста труд.Правил съм го това упражнение преди 10-ина години - 4 врати и 8 единични крила на прозорци.С тези прозорци и врати и дърводелската работа по касите /ако се навият да ги оправят/, ако само с това се занимаваш, 3 седмици - месец не ти мърда за всичко.Първо махай всички стъкла, свали боята с пистолета и шпаклата и тогава извикай дърводелец да ги прогони.Новите стъкла си монтирай със силикон за стъкло, маджуна го забрави.
lyubohar - майстор
И аз съм правил това упражнение .
И съм стигнал до извода,че като ударя калема накрая се оказва,че труда и средствата се равняват на нова дограма.Да не говоря за качеството на крайния резултат.
Струва си реставрация,ако прозорците и вратите са висококачествени и от специално дърво.
В краен случай може да се концентрираш само в/у вратите и касите.
Там плоскостите са по прави и по големи и по бързо ще върви ремонта.
Разбира се ако са обикновени шпервани плоскости.
kozl - майстор
Гледах отстрани подобно изпълнение към вътрешни врати. Па имаше и релефи по касите и крилата. И голема знимавка падна. Под боята има изненади. Стъргането в релефите - със специално изработени цигли. На места се наложи присаждане на парчета от подходящ материал. Също така е се наложи тъмен цвят на байца, защото светлия не скри достатъчно приемливо дефектите.
Lion15 - специалист
Да не пускам нова тема...
Предложиха ми оферта- да сваля боята на 2 прозореца, 2 врати, да нанеса кит където се налага и да ги боядисам.
Боята с пистолет за горещ въздух ли се сваля или ексцентършлайф?
Помолиха ме, съгласих се.
Вратите са масив боядисани с отровно зелена боя. :-D
На вид са запазени, само трябва да ги подрежа...
За прозорците ще трябва повечко кит.
А и да питам ако отивам на "обекта" по 3-4 часа на ден колко време ще отиде според вас?Че като се замисля май се минах.
За 150 лева как си го сложих :проба: .....
miliad - майстор
Това не го ли направиш за два дена плътно, си вътре.
Ако боята не е на юфка няма нужда да я сваляш, само зашлайфаш повърхостно със 150-180.Ама надали. И двете са необходими и "сушоара" и шлайфа.
И пълен комплект шкурки, като по4неш от 40......
Аз и 24 имам :) , за специални нужди.
lyubohar - майстор
Няма как да стане за 2 дена.
Аз виждам 2 дена само за нанасяне на боята 2 пласта.
С предварителните обработки ще стане поне седмица.
Ако си планираш добре операциите,т.с.почваш едното,китваш.
Докато чакаш да изсъхне почваш другото и т.н.
Ако е за наплескане става и за 1 ден.
miliad - майстор
вт май 19, 2020 7:10 pmlyubohar написа:
Няма как да стане за 2 дена.
Аз виждам 2 дена само за нанасяне на боята 2 пласта.
С предварителните обработки ще стане поне седмица.
Ако си планираш добре операциите,т.с.почваш едното,китваш.
Докато чакаш да изсъхне почваш другото и т.н.
Ако е за наплескане става и за 1 ден.
То е ясно,4е технологи4но не му се връзва времето . Ама поне да са плътни дните. Ина4е само в разкарване, и вадене и прибиране на инструмент ще загуби още ден време.
Lion15 - специалист
Благодаря за отговора, колега.
На загуба бяма как да бъда- никъде не работя и ако седя така най-много да потроша някой лев.
Инструненти бяма да разнясам нагоре надолу- "обекта" е две къщи по-багоре от мен и инструментите ще нощуват там.
Ключове имаме само а и двамата майстори, а с тях сме партия- цял следобяд ме учат на занаят и алкохолизъм :-D .Как работят така не знам, скед първия ден учене едвам се прибрах... :-D

Тема "Реставрация на дървена дограма и врати" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: