Всичко за дърводелството
krasimir111 - напреднал
Стабилна машина на добра цена. И на мен ми трябва стационарна фреза, че се измъчих с лидълската оберфреза да правя каналите по дъната на кошерите , но за съжаление нямам възможност към момента.
манихеин - специалист
Това съм го пропуснал! Що за канали правиш по дъната?
kendal - специалист
Предполагам дъното е подвижно , чрез тези канали можеш да регулираш живото сечение на входа на пчелите,а зимата направо затваряш.
krasimir111 - напреднал
Ами дъното което ползвам аз се състои от страници и табла,която се плъзва в направени канали от вътрешната страна на страниците и се захваща неподвижно с видии. Преди тази операция я правех с 4-5 паса с циркуляра , но правих по няколко кошера. Тази година пуснах една сериика от двадесетина, но това са 60 страници ( по 3 на дъно), и с циркуляра щеше да е жив мазохизъм. Та с лидълската оберка ги направих за ден , макар , че пак си беше наказание. Ако имах стационарна фреза вероятно бих направил каналите за половин час , но уви , няма как да се оборудвам с всичко за една година.
манихеин - специалист
И какъв е смисълът от тези канали? Не е за бързо почистване на подмор и боклуци, понеже казваш, че са с видии. Може да се изпълни по по-лесен начин - само с видии (и лепило) към страниците, без канали. Оше повече, че страниците и гърбът отслабват по протежение на канала и с времето се измятат на една страна, започвайки точно оттам. Що си усложняваш живота?
mavryt4o - майстор
krasimir111 написа:
Ами дъното което ползвам аз се състои от страници и табла,която се плъзва в направени канали от вътрешната страна на страниците и се захваща неподвижно с видии. Преди тази операция я правех с 4-5 паса с циркуляра , но правих по няколко кошера. Тази година пуснах една сериика от двадесетина, но това са 60 страници ( по 3 на дъно), и с циркуляра щеше да е жив мазохизъм. Та с лидълската оберка ги направих за ден , макар , че пак си беше наказание. Ако имах стационарна фреза вероятно бих направил каналите за половин час , но уви , няма как да се оборудвам с всичко за една година.
Има едно устройство пиян циркуляр.То променя ъгъла на диска има си разграфени деления до 20мм широк канал може да правиш.Аз си взех 180мм дискове по 3лв 10 парчет пак става но не ми харесва леглото на канала но пчелите не вярвам да са такива естети.
krasimir111 - напреднал
Не съм експерт по проектиране на кошери, но гледам че всички производители на кошери правят канали за таблата на дъното. Според мен така става по стабилна сглобка.
За пиян циркуляр бях чел някъде по форумите. Къде се предлагат такива дискове и каква е приблизителната цена ?
Ако не успея да спестя пари за фреза тази година,това е опция.
mavryt4o - майстор
krasimir111 написа:
Не съм експерт по проектиране на кошери, но гледам че всички производители на кошери правят канали за таблата на дъното. Според мен така става по стабилна сглобка.
За пиян циркуляр бях чел някъде по форумите. Къде се предлагат такива дискове и каква е приблизителната цена ?
Ако не успея да спестя пари за фреза тази година,това е опция.
Той пияния циркуляр си е цял механизъм два като ексцентрика и диск между тях за цена незнам но ще е над 100 вероятно.Дискове евтини по 3 лева от пазара вярно малки са видийте тънки са но вършат работа за всякакви канали зарязвания и тн.Оберката вечеси я пазя само когато няма как.
пишман_майстор - майстор
За пчелните сандъци- фрезата ( настолната )е голямо удобство за направата на каналите. Преди години и аз се мъчих с една голяма оберка , монтирана на маса. Явно и на фрезери не бях случил. След това си купих една настолна фрезичка на Електра и се "родих"
манихеин - специалист
Аз продължавам да се чудя за къв са ви тези канали, при положение, че сами си правите кошера! Всичките ми дъна съм си ги правил аз, тип "дълбоко дъно" с две подвижни хоризонтални прегради (чекмеджета) - горна мрежа и долна мрежа, целогодишно ги държа така, не ограничавам притока на въздух в семейството. Единственото предимство на подобни канали е в бързата изработка, но пък така се отслабват страниците на конструкцията!

Тема "Какъв циркуляр да избера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: