Всичко за дърводелството
krasimir111 - напреднал
Здравейте. Колебая се между избора на два циркуляра на axminster. Не съм професионален дърводелец ,но имам желанието да се уча.Засега опитът ми се изчерпва с направата на десетина кошера,и някоя друга дреболия,но занапред ще ми се наложи да правя още кошери за собствени нужди и ако натрупам достатъчно умения надявам се и някакви други изделия.Та единият циркуляр се води panel saw Изображение http://www.axminster.co.uk/axminster-tr ... saw-508339 а другият е table saw Изображение http://www.axminster.co.uk/axminster-tr ... h-ax884465
Гледам ,че първият циркуляр има по голяма каретка и плъзгаща маса,което предполагам е предимство,но пък чугуненият плот е по тесен и масата отдясно е по къса. Каретката е на панти.
При вторият циркуляр ,който е и по скъп с около 500 лв чугуненият плот е по голям,при пълният комплект на машината масата отдясно е доста по дълга,но каретката е по малка и захващането на каретката е различно. Като мотори и двете машини са с по 2,2 кв индукционни мотори.
Понеже нямам опит се чудя за надежноста на плъзгащата маса при първи вариант,както и за каретката на панти.Не се ли получават някакви луфтове и хлабини след година ,две. При вторият циркуляр каретката е по малка,но ми се вижда някак си по стабилна,там няма отделна плъзгаща маса.
Ще бъда благодарен да си споделите вижданията. За начало циркулярът ще се използва за направата на кошери, но съвместно с това може да ми се прииска да направя маса,пейка,или оградно пано.Поздрави !
sbh - специалист
Колега, след като не сте професионален дърводелец, но сте готов да дадете малко повече пари за качествени инструменти, ви съветвам да разгледате този циркуляр:

https://www.festool.bg/Products/Pages/P ... S-55-R-Set

Аз също не съм професионален дърводелец и това беше първата ми дърводелска машина, която си купих преди около 10 години с подобна идея да се уча докато правя разни неща. Кошери все още не съм правил, но пейки, маси, врати, легла и разни други неща съм правил. За разлика от циркулярите на Axminster, този може да се сваля от масата и да се използва за разкрой със линеал. Цялата маса заедно със циркуляра тежи не повече от 20кг. така че лесно може да го местите, когато не го използвате. Масата може да се използва за монтиране на други машини - фреза, прободен трион и лентов шлайф.
m_markovski - специалист
krasimir111 написа:
Здравейте. Колебая се между избора на два циркуляра на axminster. Не съм професионален дърводелец ,но имам желанието да се уча.....
Колега, това са стационарни машини, тежки и ще дойдат за около 3000 лева с доставката. За подобна сума можеш да вземеш 3 или 5-операционна машина на Якоруда. Така или иначе ще ти трябва поне и абрихт като за начало.
Освен това в радела има няколко теми за циркуляри - за джеттулс (китайки с чугунен плот), как да си направиш стационарен от ръчен, за метабо и т.н. Има тема и за избор на абрихт. Ще ти е полезно да ги прехвърлиш.
mavryt4o - майстор
m_markovski написа:
krasimir111 написа:
Здравейте. Колебая се между избора на два циркуляра на axminster. Не съм професионален дърводелец ,но имам желанието да се уча.....
Колега, това са стационарни машини, тежки и ще дойдат за около 3000 лева с доставката. За подобна сума можеш да вземеш 3 или 5-операционна машина на Якоруда. Така или иначе ще ти трябва поне и абрихт като за начало.
Освен това в радела има няколко теми за циркуляри - за джеттулс (китайки с чугунен плот), как да си направиш стационарен от ръчен, за метабо и т.н. Има тема и за избор на абрихт. Ще ти е полезно да ги прехвърлиш.
Напълно подкрепям аз доста следя и ти гарантирам с малко упорито търсене ще намерим българска машина която ще ти върши работа за всички операций за под 2000 .От къде си?
krasimir111 - напреднал
Благодаря за мненията. Разгледах циркуляра на фестул . Вярно че това си е марка,може би най доброто за лека и преносима машина от този тип,но и цената и е сериозна.Имам пространство,затова съм се насочил към по масивен циркуляр.
Тази година се сдобих с 4 операционна българска машина. Разполага с циркуляр,абрихт,щрайхмус на 320мм и борапарат.Все още не съм я позиционирал,понеже не ми остава време покрай пчелите. Плота на циркуляра при тази машина не е особено голям,няма каретка,като цяло си мисля че с нея няма да постигна прецизноста и удобството,което биха ми дали посочените циркуляри на аксминстер. Иначе абрихта и щрайхмуса ще са ми от голяма полза. Досега си правих кошерите с един абрихт-циркуляр тип рачо ковача,и като цяло нещата се получаваха,но доста бавно. С доста пот на челото спестих някой лев и гледам да си спретна някаква не голяма работилница. Според мен качественият циркуляр е задължителен за нея . За начало ще я ползвам за нуждите на пчелина ми , по нататък ако натрупам необходимите умения може и някакви изделия с цел продажба. Да си кажа пчеларството е едно от малкото неща от , които разбирам. Хубаво е човек да има няколко занаята,че не се знае какви времена ще дойдат,а дърводелството е нещо , което ме влече.
Иначе съм от Шумен. Поздрави.
m_markovski - специалист
panel saw - за рязане на плоскости, ако правиш мебели от ПДЧ. Слагаш една голяма плоча и я разкрояваш на детайли.
krasimir111 - напреднал
Конкретния панел сау няма подрезвач. Възможно ли е да е предназначен предимно за масив при това положение ?
PIP - майстор
krasimir111 написа:
Конкретния панел сау няма подрезвач. Възможно ли е да е предназначен предимно за масив при това положение ?
Няма подрезвач,защото на запад не ползват така масово ламинирано пдч, като при нас. Предвиден е по-скоро за мдф и качествен шперплат. За твоите нужди втория циркуляр е по-подходящ, но е хубаво да я видиш на живо, за да прецениш качеството на изработка, така по снимка не може да се прецени. Ако не търси в интернет мнения на хора имащи машината.
krasimir111 - напреднал
Благодаря за разяснението. Значи нещата отиват към закупуване на вторият циркуляр. От това,което съм ,чел по англииските форуми доколкото ги разбирам мненията за машината са по скоро положителни.
mavryt4o - майстор
Незнам каква супер тачност търсиш но аз съм с българска каретка и то побългарена от мен и при окрайчване на детаили по 70см широчина ми дава максимум 1мм разлика в диагоналите.

Тема "Какъв циркуляр да избера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: