• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Karhu - помощник
Здравейте,заел съм се да правя детско легло ,материалът е смърч. Интересувам се какво масло да използвам. Преди за дребни неща съм ползвал ленен безир,но той не се измирисва месеци наред а това все пак ще е детско легло.В други форуми четох че може да се ползва зехтин ,не гранясвал и не е вреден.Намазах няколко талпи със зехтин и след това пък попаднах да други мнения че гранясвал и да не се ползва в никакъв случай за мазане на дърво.Притеснявам се сега да не съм си изхабил материала и да се вмирише на гранясало след месеци.Някой има ли впечатления от зехтина или да препоръча масло което не мирише отвратително няколко месеца.
Lisko - майстор
"Изсъхващите" масла нито гранясват нито миришат.
https://en.wikipedia.org/wiki/Drying_oil
nikolson - майстор
Обсъждали сме подобно нещо. Аз ползвам следното. Боров (не минерален) терпентин и пчелен восък се смесват в пропорция 2:1 до 1:1. Получената смес е с консистенция на грес/вакса. Обтрива се с памучен парцал дървото. Накрая се запечатва с ленено масло. Понякога за цвят ползвам байц на Лакпром.
Трябва да се знае, че всяка допълнителна ръка подсилва тоновете.
mavryt4o - майстор
nikolson написа:
Обсъждали сме подобно нещо. Аз ползвам следното. Боров (не минерален) терпентин и пчелен восък се смесват в пропорция 2:1 до 1:1. Получената смес е с консистенция на грес/вакса. Обтрива се с памучен парцал дървото. Накрая се запечатва с ленено масло. Понякога за цвят ползвам байц на Лакпром.
Трябва да се знае, че всяка допълнителна ръка подсилва тоновете.
Защо винаги съм си мислел че първо трябва да е лененото масло да напие.После восъчната вакса да запечата :?
nikolson - майстор
Пробвал съм и двата начина. При "твоя", накрая остава едно леко "тръпнене", докато при "моя", лененото масло изсъхва и после го излъсквам. Между другото, има ли ли мераклии за ТКЗС за тиково и ленено масло? Подробности на лични.
mavryt4o - майстор
nikolson написа:
Пробвал съм и двата начина. При "твоя", накрая остава едно леко "тръпнене", докато при "моя", лененото масло изсъхва и после го излъсквам. Между другото, има ли ли мераклии за ТКЗС за тиково и ленено масло? Подробности на лични.
Има но какви са визуалните разлики тиково не съм ползвал и орентировъчна цена до краен потребител?
nikolson - майстор
Тиковото масло се ползва за твърда дървесина и става за външно. Ползват го да си обработват декинга. Като си направиш една веранда на къщата, тропнеш се на люлещия стол с пура в едната ръка и бутилка бърбън в другата, да се кефиш на слънцето. :mrgreen:
Има по още два литра "свободни".
mavryt4o - майстор
nikolson написа:
Тиковото масло се ползва за твърда дървесина и става за външно. Ползват го да си обработват декинга. Като си направиш една веранда на къщата, тропнеш се на люлещия стол с пура в едната ръка и бутилка бърбън в другата, да се кефиш на слънцето. :mrgreen:
Има по още два литра "свободни".
И веранда си направих и стола и бърбъна го има пурите малко ме кашлят ама време се няма.Живота минава да си правим красоти но не и да им се радваме.А бяха години почти вяка сутрин усъмвахме под верандата ...
mavryt4o - майстор
nikolson написа:
Обсъждали сме подобно нещо. Аз ползвам следното. Боров (не минерален) терпентин и пчелен восък се смесват в пропорция 2:1 до 1:1. Получената смес е с консистенция на грес/вакса. Обтрива се с памучен парцал дървото. Накрая се запечатва с ленено масло. Понякога за цвят ползвам байц на Лакпром.
Трябва да се знае, че всяка допълнителна ръка подсилва тоновете.
Каква може да е причината след попадане на капчици вода в/у ваксата остават бели петна от нея.Може ли защото смесих маслото с ваксата всичко на едно?
pgplamen - специалист
Аз съм смесил ленено масло, боров терпентин и восък но петна не съм забелязал. Докато минавам с парцала всичко си седи на водна баня и мажа само със течното. Преди това два пъти минах само с ленено масло.
  • 1
  • 2

Тема "Импрегниране на дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: