• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
punankov - напреднал
Привет, мой близък приятел ме потърси за изработка на оградка (тъй като "универсалната" в магазина не е съвместима със спамлнята им). Идеята е да може да се сгъва безшумно (тук отпадна варианта за слайд и решихме да е на клавир панти). Имах няколко идеи за закрепянето и в най-горно положение, но уви не сработиха. Мислех за изработка на дилафчета, купешки резенца, алуминиеви профилчета по кантираната страна но на практика с поддаването на винтчетата и на материала (ПДЧ), се получава огромно олюляване в горния край - 5-6см амплитуда(с резенца и профилчета едновременно). Конструктивно мястото на резенцата(или дилафчета ако иработя) е правилно да са от външната страна, но пък тогава пречат на пълното отваряне на оградката. Ако някой може да помогне с идеи ще съм благодарен. Решението на задачката трябва да е семпло, за да не смущава сънят на малкото човече и родителите. Благодаря предварително. Ето и няколко снимки.

Прикачен файл

20170123_185548.jpg

Прикачен файл

20170123_185536.jpg
punankov - напреднал
Въпроса ми още е актуален. Извинявам се за снимките, ако изглеждат като реклама, но от снимките които бях направил на тези двете най-ясно се вижда закрепването.
fillme - специалист
Прикачен файл:
20170123_1855.jpg


Два шиша през плоскостта почти до края на долната плоскост които да се слагат при изправено положение и да се вадят когато трябва да е сгънато.
punankov - напреднал
Благодаря, за идеята. Аз лично си я представям, като се разпробие със свредло 8мм (до сега не съм пробивал толкова дълбоко, оградката е 370мм ,ще трябва да е доста прецизно), като в края на отвора се доразпробива с 6мм, за да оплътнява ''шиша'' в крайно вкарано положение. Въпросният шиш го виждам да е 6мм в диаметър, като в началото и в края му трябва да е малко по-широк (около 7 мм), за да може да се движи свободно през отвора, а в крайно положение да оплътнява. Винаги съм казвал, че няма нещо, което да не може да се направи, но не съм обеден, че това ми е по силите. Може би е време да призная, че оградката конструктивно си е абсолютна грешка. Както казах имах няколко идеи за окрепването, но уви на практика не сработиха, също така бях наясно, че такива неща не се правят от ПДЧ, но имах време и реших да направя от нищо-нещо. Ако ще ме окуражавате да пробвам окрепването което предложи колегата с шишовете сега е момента. Както казах по-рано съм го изработил за без пари за близък приятел, който вече ми влезе в положение, но изобщо не искам да оставям нещата така. Ценя и креативната критика, не се стискайте. Нали идеята е да сме си полезни. :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не в темата, но каква е идеята на такава оградка?
fillme - специалист
Да не се търкулне бебето от леглото, n_a.

Шишовете си ги представих като ония дългите куки за плетене с топчето отгоре. Може малко да се скъси пробиването ако се направи отстрани по-ниско но ще мине през фигурката. Другия вариант е да е от външната страна със скоби, но пък тогава оградката няма да прилепва плътно към леглото, когато се прибере. Друго което ми хрумва идва от варианта с резето, но си го представям като две скоби и дървен клин за да няма луфта който е при резето.
lyubohar - майстор
То бебето може да се търкулне във всички посоки.
Просто не му е мястото на спалнята.(Ама и нашето спи на спалнята).
Ама аз съм дядо и нямам думата. :lol:
Може с П образен профил отстрани.Горе е хванат шарнирно и когато трябва да
се задържи оградата се обръща надолу.
punankov - напреднал
Да, идеята е да не се търкулне бебето в съня си. От едната дълга страна на леглото спи майката, от другата е кошарката. На късата е въпросната оградка. Леглото се ползва и за повиване и затова се налага оградката да се прибира по няколко пъти на ден. Варианта със скоби и клин ми се струва, че може да сработи. Благодаря fillme втора креативна идея, ще помисля как да я реализирам. Варианта с П- образен профил, който предложи lyubohar, беше от първите които ми хрумна. Пробвах го с парчета от кант дръжка които ми бяха останали от един гардероб, но както писах в началото олюляването е огромно. Ще се радвам още хора да се изкажат по темата. Ще е полезно за всички.
PIP - майстор
Според мен е важно пантите така да се монтират, че при затворено (изправено) положение двете плоскости да са плътно една до друга, за да няма никакъв луфт и резетата да се заменят с райбери (нямам предвид обикновен райбер, а такива за дограма). Основния проблем ще е колко време ще изкарат винтовете преди да се разхлабят в това пдч. Може да се мисли нещо за декоративна планка откъм гърба, която да играе ролята на шайба и да се използват болтове вместо винтове.
punankov - напреднал
Луфта м/у двете ''крила''(оградката и каквото е там другото) може да се сведе до минимум ако вкопая пантичките(за момента не са). При вдигната оградка в момента опират двете основи на самите панти. С дограма нямам никакъв опит (току що видях на снимка как изглежадат райберчетата). На първо четене не ми се струват подходящи, понеже рамото е 6 см и реално ще захапе едва 4 см. Та дори да са идеално стегнати и да нямат луфт(райберчетата) смятам, че самото ПДЧ ще продължи да поддава (широчината на оградката е 37 см). Ще трябва да отида да изпия едно вино с моя човек и да преценя на място за вкопаването на пантичките и какви клинчетата със скоби ще е удачно да се направят. Още веднъж благодаря ви за съпорта, получих интересни и разнообразни решения, а и за пореден път получавам адекватна помощ от форума. Наслука и успехи в начинанията, занапред ще гледам да съм активен не само, когато аз имам нужда от помощ.
  • 1
  • 2

Тема "Бебешка оградка за спалня-проблем с окрепването." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: