Всичко за дърводелството
m_markovski - специалист
Крис написа:
Според мен Абрихт-Щрайхмус Metabo hc 260 и герунг Metabo KGS 216 са добро начало( Какво мислите за Метабо като марка? ). И още нещо... мога ли да мина без банцига :?
Отговарям, понеже и аз бях пред подобна дилема преди 4-5 години, а вече имам от всичко изброено от марката.
Отзад напред - банциг има смисъл, ако вземеш стар български с височина на рязане над 20 см. Ако имаш циркуляр, обикновено височината на сряза под 90 градуса е около 8-10см, т,е едно бичме го минаваш на два пъти и вадиш дъски. Малко е неудобно, срезът е широк и има загуби, но става. Затова и досега не съм си взел банциг.

НС260С - поръчах такава машина, нова от ибей и съм много доволен. Това ми беше първата машина, ако не броим ръчните инструменти. Машината има защити и не тръгва, ако не сложиш "фунията" за стружките, поради което се принудих да купя и аспирация, пак на същата фирма. С аспирацията си почиствам цялата работилница/мазе/дърварник и става като аптека. След това си взех и антифони.

Относно циркуляра - направих ревю на TS254, можеш да потърсиш темата във форума. Добра машина е.

За герунга също има ревю във форума, можеш да погледнеш и него. Имам KS216 - без изтегляне. Много рядко си мисля, че може би трябваше да взема с изтегляне, но за мен ниското теглото и компактния размер бяха много важни. Като собственик на 4 машини от споменатия производител, съм доволен от марката и смятам, че съотношението цена/качество е оптимално. Важно е да отбележа, че машините ги ползвам като хоби - кошери, виладжийски дървении и т.н.

Наясно съм, че една чугунена петоперационка с каретка е чудесен избор, но нямам толкова място и затова се нуждая от компактни машини, които да прибирам след ползване.

Между другото триоперационните на Рачо ковача също могат да са добро попадение - абрихт, циркуляр и борапарат. Малко трудно се настройват плотовете, затова фиксираш на стружка 0,5-1мм и след това даваш паралелна равнина на циркуляра. След това пак на абрихта и така.

Тук ще чуеш много мнения, някои много противоречиви, но в общи линии всичко е въпрос на компромис - кое е важно лично за теб и кое не.
Успех и внимавай с пръстите!
sbh - специалист
Крис написа:
Благодаря на другите който имаха търпението да ми отделят малко време. :) :-D

По темата...
Имам удобно място за работа, и малко познания за какво се ползват машините. Кой инструменти да си набавя като за първо време според вас? Според мен Абрихт-Щрайхмус Metabo hc 260 и герунг Metabo KGS 216 са добро начало( Какво мислите за Метабо като марка? ). И още нещо... мога ли да мина без банцига :?
Може без всяка от машините. Някои дърводелци работят само с ръчни инструменти и пак успяват.
Според мен герунга не е толкова универсална машина и е по добре да вземеш друг тип циркуляр.
Ако смяташ да се занимаваш с дърводелство за удоволствие в свободното си време като мен, бих ти препоръчал този циркуляр:
https://www.youtube.com/watch?v=bj6YmD2nKaw
И аз използвам абрихт на метабо, но с трифазен мотор. Единствената ми критика към него е алуминиевия линеал. При рендосване на нещо по-тежко, може да се изкриви.
Virtex - майстор
Че темата е започната несериозно - факт, най-малкото за заглавието. Човек, имащ желание да се занимава с нещо подобно не задава 'въпросчета', 'въпросченца' и други умалителни за техника, която може да нанесе много повреди по човека. Това е сериозна работа и не би трябвало да се подхожда 'ей така'.

По съветите да се намери стар майстор - кой в днешно време се съгласява да си покаже, дори продаде занаята ? Повечето са с мислене "не искам да ми вземат хляба" и шанса според мен е малък.

Аз съм почти пред същата дилема, макар да не съм търсил майстор, за да ме научи из Пловдивско. Засега работя по въпроса за място, където да имам възможност да се уча/упражнявам с основни неща.

От четене и гледане освен абсолютно задължителните power tools винтоверт, циркуляр (настолен) и 'герунг' си трябва оберфреза, абрихт + щрайхмус ( HC260C на Метабо), банциг ( BAS318 съм загледал ) и нещо, което научих напоследък - почистваща система. Този прах трябва някъде да отиде. Макар че цените са големи и не е за един път, техника според мен си трябва.

Другото - колкото повече чета/гледам, толкова повече разбирам, че ограничение няма - почти всичко може да се направи, стига да има желание и време. Из нета се намират многобройни модификациии и промени, дори на ръчно направени неща.

Ще следя темата с интерес, да видим какво ще излезне от нея :)
Крис - напреднал
m_markovski написа:
Крис написа:
Според мен Абрихт-Щрайхмус Metabo hc 260 и герунг Metabo KGS 216 са добро начало( Какво мислите за Метабо като марка? ). И още нещо... мога ли да мина без банцига :?
Отговарям, понеже и аз бях пред подобна дилема преди 4-5 години, а вече имам от всичко изброено от марката.
Отзад напред - банциг има смисъл, ако вземеш стар български с височина на рязане над 20 см. Ако имаш циркуляр, обикновено височината на сряза под 90 градуса е около 8-10см, т,е едно бичме го минаваш на два пъти и вадиш дъски. Малко е неудобно, срезът е широк и има загуби, но става. Затова и досега не съм си взел банциг.

НС260С - поръчах такава машина, нова от ибей и съм много доволен. Това ми беше първата машина, ако не броим ръчните инструменти. Машината има защити и не тръгва, ако не сложиш "фунията" за стружките, поради което се принудих да купя и аспирация, пак на същата фирма. С аспирацията си почиствам цялата работилница/мазе/дърварник и става като аптека. След това си взех и антифони.

Относно циркуляра - направих ревю на TS254, можеш да потърсиш темата във форума. Добра машина е.

За герунга също има ревю във форума, можеш да погледнеш и него. Имам KS216 - без изтегляне. Много рядко си мисля, че може би трябваше да взема с изтегляне, но за мен ниското теглото и компактния размер бяха много важни. Като собственик на 4 машини от споменатия производител, съм доволен от марката и смятам, че съотношението цена/качество е оптимално. Важно е да отбележа, че машините ги ползвам като хоби - кошери, виладжийски дървении и т.н.

Наясно съм, че една чугунена петоперационка с каретка е чудесен избор, но нямам толкова място и затова се нуждая от компактни машини, които да прибирам след ползване.

Между другото триоперационните на Рачо ковача също могат да са добро попадение - абрихт, циркуляр и борапарат. Малко трудно се настройват плотовете, затова фиксираш на стружка 0,5-1мм и след това даваш паралелна равнина на циркуляра. След това пак на абрихта и така.

Тук ще чуеш много мнения, някои много противоречиви, но в общи линии всичко е въпрос на компромис - кое е важно лично за теб и кое не.
Успех и внимавай с пръстите!
Благодаря че даде своето мнение по въпроса. :)
Ще преглеадам ревютата относно машините. Ако може да споделиш каква аспирация използваш. :)
За биченето... Мисля да си взимам направо трупи и да си ги бича сам със Stihlа и приспособление Chainsaw Mill. Към старите чугунени машини съм много скептично настроен, защото новите малки машини от среден клас като HC 260 са по-безопасни (мое мнение). И другото за което ще се оглеждам е тезгях :? :shock:
sbh - специалист
Няма безопасни дърводелски машини, особено това с биченето на трупи със моторен трион.
Освен това този дървен материал от трупи ще трябва да съхне няколко години за да може да се използва за мебели.
mavryt4o - майстор
Това с биченето го пробвах с 25цата и не си е работа бая по-мощна машина иска и е адски уморително.Дано да имаш възможноста да поработиш и с двата вида машини тогава пак ще те питам пак за чугунените.
plamen6703 - майстор
Крис написа:
Към старите чугунени машини съм много скептично настроен, защото новите малки машини от среден клас като HC 260 са по-безопасни (мое мнение). И другото за което ще се оглеждам е тезгях :? :shock:
За да се настроиш скептично към нещо би трябвало да си работил с него и с друг вид инструмент и да имаш база за сравнение. Бях ти споменал, че аз не съм дърводелец, а просто любител и покрай пчеларството си накупих дърводелски машини.
Мога да ти кажа, че от една дърводелска кооперация обявена за ликвидация купих пет операционна дърводелска машина на ЗММ Якоруда, купих си и банциг БУ 630 от същата кооперация на много сносни цени.
Преди това бях пробвал с както ги определяш новите малки машини от среден клас и мога да те уверя, че при наличието на тези чугунени машини не бих посегнал повече към предпочитаните от теб машини.
Горното го казвам не да ти налагам мнението си,а да споделя личните си впечатления като непрофесионалист в тази сфера.
По отношение на безопасност, няма безопасна машина. Едно време по цеховете имаше табели " Миг невнимание, цял живот страдание". Личната ти безопасност е като цяло в ръцете ти. Спазваш ли техическите норми за безопасност, бдителен ли си като работиш на машината и поддържаш ли си машината чиста и технически изправна, опасността от наранявания и травми е малка!
krasimir111 - напреднал
Старите чугунени машини са мощни и стабилни,но наистина не е мислено много за безапостна. Примерно аз имам четириоперационка чугунена, на която абрихта няма предпазител за неизползваната част на вала. При машината на рачо ковача е същата работа с тази особеност, че и циркуляра е зле и няма кожух под плота, а диска си се върти и недай си боже да пипнеш там по някаква причина. Не че тези неща не са поправими, просто ги дадох като пример. И за мен всеки начинаещ сред , които съм и аз самия, първо трябва да се осведоми за техниките за безопастност при работата със съответната машина и след това да ги прилага на практика. Но действително при новите машини заводско си има предпазни средства и се усеща разлика в нивото на риска при работа с тях.
Здравейте,въпросът ми е следния...по скоро са два :?
Знаете ли нещо за този модел цнц...и съответно за сайта... :roll:
Ще съм благодарен на отзовалите се :rolleyes:
https://carefreetravelaz.com/product/15 ... c-desktop/
Прикачен файл:
Screenshot_20220909-121536_Samsung Internet.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20220909-121532_Samsung Internet.jpg

Тема "Дървообработващи машини???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: