• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
stridata - специалист
Отварям темата за всякакви технологични въпроси свъзани с боядисване на мебели. От първичното шлайфане до полиране.
Николай Николов - специалист
Опиши целия процес, така информацията ще бъде систематизирана и ще бъде по-лесно да се ориентира човек с конкретен проблем.
stridata - специалист
Идеята на темата е да се разглежда всеки случей индивидуално, хората пишат учебници ти искаш да го напиша в един пост, а и ако се напше в първият пост всичко ще потъне и така или иначе въпросите ще са индивидуални!
themask - специалист
Стрида, нищо няма да потъне - темата е интересна. Разбирам, че не е лесно да се обхване всичко в един пост, но основни неща биха били полезни, което обаче си е не малък труд.
Аз имам разни pdf-и относно боядисването, ако на някой му е интересно. На английски са, с картинки :lol:
bulhomes2 - майстор
Аз ще обясня как го правят мебелистите (на "дърводелци" се обиждат) по нашия край. И аз покрай тях. Но автора на темата има някакъв проблем с професионалистите е в друга тема заяви, че щял да дава съвети само за домашно ползване (viewtopic.php?f=35&t=51124&start=600#p845105). Та не схващам баш идеята за темата и помощта, ама нейсе...

I ИНТЕРИОРНИ МЕБЕЛИ
Понеже темата е за боядисване - ламинираните не ги мислим. Остават 2 варианта - боядисване с плътна боя или байц.

Ще обясня как го правя аз, като съм гледал от професионалистите (за мен дърводелството е хоби). Доста от операциите се повтарят, ама ще е с копи-пейст, щото не се сещам как да го направя по-разбираемо:

1. Боядисване
Основата трябва да е плътна. Ако е голо ПДЧ трябва да е кантирано с фурнирен кант (може да се получи и с китване на канта, но аз поне не съм сигурен в дълготрайността и не съм го пробвал). Гол MDF или масив нямат проблеми. ... Сега като се замисля може да има и много други странни варианти (като опити за боядисване на ламинирани ПДЧ или MDF), но не са често употребявани и поне аз нямам идея за евентуалната технология. Тъй, технологията:
- изрязване на детайлите
- предшлифовъчни операции, като кантиране, заобляне на ръбове и кантове, отвори, и др.
- шлифоване с последователни шкури до желаната гладкост. Тук е въпрос на индивидуалност. Някои изобщо не шкурят. От машината детайла директно отивал за боя. Първата ми поръчка беше за една фолк певица и като начинаещ не знаех за шлайфането. Мислех, че лака излъсква всичко (но се оказа обратното - лака подчертава несъвършенствата). та едно комшийче (при нас повечето работят в мебелни фирми) се втрещи, че певицата би харесала маса със следите от циркуляра по краката. Сега почвам със 60 и завършвам с 400. Тая фаза ми е най-отегчителна.
- намокряне на детайлите с влажна гъба. По-горе споменах, че ми е хоби и тия работи съм ги видял от професионалистите. Намокрянето след изсъхване вади разни влакна от дървото. И ако има проблем при лепенето на фурнира го показва преди байцването.
- омекотяване - шлифоване на разрошените след намокрянето детайли с фини меки шкури
- грундиране - грунда служи за свързване на основата с боята и запълване на дефекти. Лесен е за шкурене. И това му е идеята. Много хора няколко пъти боядисват и шлайфат направо с боята (лака), но не знаят, че крайната боя или лак е доста по-твърда и за шлифоването и изразходват доста повече усилия и материали. Уточнявам, че за боядисване (говоря за плътно боядисване, не байц и лак) на интериорни мебели аз знам само този метод. Грунда го оцветяват с окончателната боя. При нас има няколко фирми, предлагащи това - http://www.drenski.net/ http://www.lakove.bg/ http://www.icro.it/it В големите градове вероятно има и повече. Грунда се разрежда в съотношение 4:2:1 - грунд:втвърдител(катализатор):разредител. Има разни тънкости, като бърз или бавен разредител, които все още не ми се е налагало да разучавам.
- боядисване. Разреждането е като при грунда.


Голямо писане, ма дали ще го чете някой - не е сигурно. Технологията за байц и лак (остава видим фладера на дървото), дето карам по нея, ще я пиша, ако някой каже, че има смисъл.
themask - специалист
Ето конкретна тема - един чамов диван искам да го превърна в люлееща пейка за навън. Как най-успешно да го защитя от атмосферните условия. Знам, че няма дърво, което да е вечно на открито, но говорим за удължаване на живота и най-вече да не се налага ежегодно пребоядисване...
За нещо такова говоря:

Изображение
stridata - специалист
Много ясно, че хората ще го четат, нали за това е тая тема. Това което казах в другата тема е, че приоритет за мен ще бъдат хората които си го правят за себеси а не печелят от това! Никъде не съм казал, че няма да отговарям на някой. А и като знам как се случват нещата в тая страна тая тема едва ли ще я бъде. Темата е отворена и всеки може да пише квото му е кеф. Аз лично съм Технолог Бои в голяма мебелна фирма с производство основно за износ и за 16-17 години съм видял толко много неща в боядисването, че като виждам как хората се мъчат ми се щеше да им помогна.... Харесва ми като цяло да се занимавам с това и се стремя да се ъпгрейдвам нон стоп. Задълбавал съм във Водотрансферни печати, течни метали, смоли, патини и каквото се сетиш. Щеше ми се като в нормалните форуми на запад да стане една хубава дискусия и да се развие темата с и други светнати хора.

П.п
Относно написаното от теб. Има ламинирани МДФ плоскости наречени Грунд фолио и са препоръчителни за пръскане на гланцова боя. Вайжно е да се знае, че МДФ има качества, но българските вносители след кризата внасят основно ниско качествен, които в сърцевина е рехав и когато има фрезоване на шарки или не кантиране в дебелина е изключително трудно да се затвори. Грунд фолиото също има качества на покритието, има нискокачествени които прозира фолиото и трябва да се избягват.
Шлайфането за всяка дървесина или материал е с различни шкурки, намокрянето е абсолютно излишно и отнемащо време операция. Купешките фурнировани МДФ-и са калибровани и лепилото е почти извадено, може да го минеш с една шкурка Р180 и си готов за байцване. Дренски предлага sherwin williams които купиха becker acroma и мога да кажа, че са материали на много високо ниво за всякакъв вкус. Горещо ти ги препоръчвам. Ако ти беше с гланцовата маса пръсната от авто бояджия искам да ти кажа, че не ти препоръчвам за интериор да пръскаш авто материали по простата причина, че за да издържат на големи разлики в температурите са направени да са гъвкави и не са особенно подходящи за плот на маса. Освен всичко друго пръскане на боя и лакиране с гланцов лак е сложно приложимо при пръскане хоризонтални детайли. Има риско от попадане на власинки и прах м/у двата слоя и ако пръскаш светъл цвят си загинал. В полиуретановата или акрилна гланцова боя за интериор тези боклуци се "давят".... Както и да е. Може да филосовстваме до другия трифон зарезан...
Последна промяна от stridata на чет фев 16, 2017 11:46 am, променено общо 1 път.
stridata - специалист
themask написа:
Ето конкретна тема - един чамов диван искам да го превърна в люлееща пейка за навън. Как най-успешно да го защитя от атмосферните условия. Знам, че няма дърво, което да е вечно на открито, но говорим за удължаване на живота и най-вече да не се налага ежегодно пребоядисване...
За нещо такова говоря:

Изображение
Първото хубаво за теб е, че иглолистната дървесина заради смолите от не екзотичните материали е най-подходяща. Има много марки и варианти за обработка за навън, аз препоръчвам Садолин. Мажеш с импрегнатор и след това две ръце лак според изискването ти за цвят имат различни видове. През две-три години ще трябва да пренамазваш. Това което винаге е проблем на всички тея материали, че правят дебел слой който рано или късно почва да се люпи. Аз обаче ако си правех нещо за себеси бих използвал или масла или вакси. От купешките материали препоръчвам маслата на Осмо. Фен съм на домашно направените масла и вакси. Има едни хора творящи с дърво в балкана които прават страхотни естествени байцове и вакси и масла със сякакво приложение. https://www.youtube.com/watch?v=U8IKDJkqGMM
EDI - майстор
Аз външните неща си ги работя с ДУФА АНТИСЕПТИК и по няколко години няма проблеми с покритието.Идеално шлайфам, лакирам в разглобено състояние 3 ръце лак с четка и после сглобявам.На двора има едни рафтове за цветята на жената, правих ги преди 5-6 години от чам, от тогава не съм ги пипал и са добре, даже не са се изметнали.директно ги вали и дъжд и сняг.
themask - специалист
Sadolin съм използвал за цялата стряха на къщата - там не го вали и не го пече и не знам дали благодарение на това си стои като ново всичко. Иначе правих ето тези сандъци за туи, които също са мазани с грунд и лак на Sadolin. Това им е първа зима и ще видим след още една-две как ще са:
Прикачен файл:
20160801_071339_resize_resize.jpg
Може да пробвам и за пейката същия продукт. Само ще трябва наистина да разглобя, изшкуря и след това намажа. Ако пропускам някой етап, споделете :)
  • 1
  • 2

Тема "Боядисване на мебели - Интериор и Екстериор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: